Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Actionscript'i hangi frame yazağım?

silveratol

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar aslında sorunum çok basit ama ben sabahtan beri uğraşıyorum. okuyan arkadaşlar diyecektir bu konuyla ilgili forumumuzda başlık bulunmaktadır ama inanin bulmama rağmen yapamadım.

ben bir tane animasyon yaptım. ve mouse üzedrine gelince başlasın gidince dursun istiyorum. bununla ilgili bir sürü kod buldum denedim ama yapamadım ve scripti hangi frame yazacağımı bulamadım bir türlü. sabahtan beri uğraşıyorum arkadaşlar lütfen yardım edin.

Benzer konular

silveratol

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar gerçekıten zor durumdayım yok mu bana yardım eden ?
ben bir karakteri frame frame yürütüp movieclip yaptım. ve mouse üzerine geldiğinde yürüyüp çekince durmasını istiyorum. sorun şuki hazırladığım moviclipi seçtiğimde a.script paneli aktif olmuyor ve bende kod yazamıyorum bunu dışında neredeyse her şeyi denedim ama yapamdım. Nerede yanlış yaptığımı bilemiyorum. lütfen yardım edin...

tsliii

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Selamunaleyküm, öncelikle movieclip yapacağın nesneyi oluştur ve f8 basarak movieclip yap ve çift tıklayarak içine gir ve orada da nesneni yine f8 ile movieclip yaparak gerekli animasyonu ver ve sonra 1. framenin üzerine tıklayarak stop() komutunu vererek paneli kapatıp scene 1 e dön yani ana sahnene . daha sonra ana sahnede animasyonuna tıkla ve propertiesten instance namesi basla_mc yaz istersen başka bişeyde yazabilirsin ben örnek olarka yazdım daha
sonra framenin üzeirne tıklayarak f9 bas ve şu kodları yaz;
basla_mc.addEventListener(MouseEvent.MouseOver, basla);
function basla(event:MouseEvent){
basla_mc.play();
}
basla_mc.addEventListener(MouseEvent.MouseOut, durdur);
function durdur(event:MouseEvent){
basla_mc.stop();
}
kodlar bunlar ve çalışmanı açarken action script 3 olarak aç ve şu yukarda yazdığım(MouseEvent.MouseOver ve Out kısımları sen MouseEvent yazıp noktaya basıp mouse yazınca yardım panelinde çıkar ordanda seçebilirsin, yazımını yanlış yazmış oalbilirim ama yinede bunu dene:) kolay gelsin

tsliii

🏅Acemi Tasarımcı🏅
action script 3 de movie clibin üzerine kod yazamazsın movie clibe tıklayıp instance namesi ne isim verip frameye tıklayıp f9 a basarak o isim ile movie clibine kod yazabilrisin mesela yukarda anlattığım gbi movie clibe isim verdik basla_mc ve frameye tıklayıp f9 bastığımızda basla_mc.add diye gttik ki basla mc yani adını verdiğimiz animasyon için kod yazdığımız için, action scriptte kod mantığıda aynı bu şekilde çalışır

silveratol

🌱Yeni Üye🌱
yardımların için çok teşekkür ederim arkadaşım. a3 te mc üzerine a.script yazılamadığını bilmiyordum. bende bir yerde hata yapıyorum o yüzden panel aktif olmuyor diyordum. sanırım en büyük hatayı ben başta yapıyormuşum. Tekrar saol, varol. iyi çalışmalar...