Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Actionscriptte soru-cevap puanlama konusu

herz aus stahl

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar merhaba, benim bir koda ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim.

Actionscriptte soru-cevaplar şeklinde bir kodlama yaptım. Her doğru ve yanlış cevapta doğru ve yanlış bölümlerindeki (dogru_txt.text, yanlis_txt.text) cevaplayan kişinin doğru ve yanlış sonuçları artarak gözüksün istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

FlashDeveloper

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şöyle yapabilirsiniz bir şekilde doğru yada yanlış olduğunu if ile süzüyorsunuzdur. if sekmesinden once 2 adet değişken tanımlayın;
var dogru:int=0;
var yanlis:int=0;

if(sonuc dogruysa)
dogru++;

else
yanlis++;

sonuc_txt.text ="Dogru sayınız :"+dogru+" Yanlış sayısı :"+yanlis+" toplam cevapladığınız :"+(dogru+yanlis); derseniz sorun çözülür. ama en sağlıklısı yukarda belirttiklerimi bir fonksiyon içine alarak her soru cevaplandığında o fonksiyonu tetiklemektir.

herz aus stahl

🌱Yeni Üye🌱
İşin aslı şu, ben yirmi karede bir farklı sorular sordum. Her soruya da farklı olay dinleyicileri ekledim, doğru cevabı sonrası gotoAndPlay (23); gibi bir komut ile sonraki gideceği yeri belirledim.

Dediğinizi yaptım, ilk soruda işe yarıyor fakat 2. soruya geldiğimde tekrar siliniyor ve devam etmiyor. Diğer sorular için de devam eden bir sayaç yapmak istiyorum :) yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim yine.

FlashDeveloper

🏅Acemi Tasarımcı🏅
action script 3 için yazıyorum.
büyük ihtimal ile sizin bir adet movieClip iniz var. O mc'nin içinde diğer soruya geçecek olan şart varya gotoAndStop yazdığınız kısma şunları ekleyin.
soru doğruysa bunu -> MovieClip(root).ekle("d");
eğer soru yanlışsa -> MovieClip(root).ekle("y");

ana sahneye ise bu kodu yapıştırın
var dogru:int=0;
var yanlis:int=0;
var toplam:int=0;
function ekle(deger:String)
{
if(deger=="d")
dogru++;
else
yanlis++;