Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bu flash gamei nasıl yapmışlar?

mornatari

🏅Acemi Tasarımcı🏅
boşlukların olduğu yerlere movieclipler yap, bir de taşıyacağın nesneleri de movieclip yap.

hatta bunlara boşluklar için b0, b1, b2...boşluk movieclipleri taşıyacaklarının üstünde olsun sahnede ve alphası 0 olsun. taşıyacakların içinde t0,t1,t2 gibi instance nameler ver.

sonra boşluklar için bi array yarat. bir de objeler için bir array.

daha sonrasında mouse event fonksiyonları yazacaksın. mouse down startdrag mouse up olunca stop drag gibi. bi de if deyimi yazıp, farenin hedefindeki taşıdığın nesne ile parmağını mousetan çektiğinde bulunduğu yerdeki nesneyi karşılaştıracaksın. aynıysa şunu yap değilse bunu yap gibi. o animasyonu da tween ile yapacaksın.

yani drag haricinde bilmen gerekenler; array (yani dizi ) oluşturmak; if deyimini etkili olarak kullanmak; mouse_event; event hedefini almak(target yada current target , hangisi işine yarıyacaksa); stringi parçalamak,sayıya çevirmek vs.; tween ile animasyon yapmak.

gerçi birazcık iç içe girecek, yeni başladıysan kafan karışabilir ama eğer kendine not yazarsan kodların arasına daha kolay yaparsın. bi de benim önerim önce al eline kağıt kalem şunu yapınca bu olacak vs şeklinde parçalara böl gördüğünü ki action script cümlelerine rahat dökebilesin.

kolay gelsin.

selime99

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkür ederim hemen denemek istiyorum !
Daha yeniyim, actionscript panelini etkin kullanabilmeyi öğreneceğim bir site/kaynak tavsiye eder misiniz?
Açıkçası çokmparçalanarak gidiyorum, youtubedan , buradan...pek çok videoyu izliyorum.Ama ilk önce nereden başlamam gerektiğini ve ne sırayla öğrenmem gerektiğini bilmiyorum.E haliyle epey kafa karıştırıcı

Son düzenleme:

mornatari

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hangi sürümü kullanıyorsun flashın bilmiyorum ben başladığımda flash 8 vardı. milli eğitimin de güzel bir kaynağı vardı. flashı ondan öğrendim. sonra flash cs3 çıktı. action script3 de çıktı. başlangıç için action scripti de googleda arayıp bulduğum videolardan öğrendim. çoğu yabancı sitelerden. daha sonra dilin mantığını kavradıktan sonra daha fazlasını öğrenmek için action script 3 ile ilgili kitap aldım. ama ben bunları yaptığımda türkçe fazla kaynak yoktu. artık internetde materyal dolu. başlangıç için videolu dersleri öneririm. daha sonrasında mmistanbul.com diye bir site vardı hala daha varmış az önce baktım. bi de kitap almak istersen "engin yöyen'in action script 3" kitabını kullanmıştım ben. herşey olmasa da başlangıç için yeterli. içinde pek çok konu bulabilirsin. devamını da zaten adobenin kendi kaynaklarından bi tür örnekli sözlük gibi bir sistemi var, ordan geliştirirsin.

selime99

🌱Yeni Üye🌱
Yardımınız için teşekkür ederim, siteye az önce girdim baya geniş gözüküyor.Adobeden de faydalanıyordum,şimdi daha odaklanırım oraya inşallah.Ben Adobe Flash CS4 kullanıyorum, bu sürümle gelen bir sürü kolaylık var sanırım.Animasyon konusunu hep videolardan öğrendim , kodu da hallederiz diye umuyorum.
Kitap önerisi için de ayrca teşekkürler !

mornatari

🏅Acemi Tasarımcı🏅
eğer imkanın olursa cs5.5 i önerebilirm. animasyonlarla uğraşmak daha kolay. layer kopyalama yapıştırma vs. kodlamaya daha fazla zaman ayırabilirsin. cs5 bile olsa daha rahat edersin. sizdeki motion tween bizde classic tween. motion tween yeni bir tweenin adı. bi sürü keyframe ile bölmüyorsun. tabiiki keyframeler var ama birbirinden bağımsız karelerin tweenle bağlanmasıyla değil. anlatması anlaması zor. görünce şıp diye anlarsın. oh be dünya varmış dersin.

selime99

🌱Yeni Üye🌱
motion tween gerçekten lütuf.Çok zamandan kazandırıyor.Ben verdiğiniz bilgilerden sonra,biraz daha araştırma yapıp bir kodlama yapmaya çalıştım.

Zamanınızı çalmak gibi olmayacaksa, bu kodlamama bir göz atabilir misiniz?Nerede yanlış yaptığımı anlamadım.(Bir de biraz değiştirdim olayı.Nesne hedeflenen yere gidince gülecek, ve belirnenen yolda tween efekti ile ilerleyecek.yasaklanan yere gidince ağlayacak.O kadar,yani otomatik olarak en başta bulunduğu yere tekrar dönmeyecek yasaklanan yere gidince.)

Bu kodu nesneye tıklayınca açılan action paneline yazdım, ayrı bir action layerine değil:

on(press){
this.swapDepths(_root.a++);
this.startDrag();
}
on (release) {
stopDrag ();
if (eval(this._droptarget)==_root.yasak) {
gotoAndStop(2) ;
}

else if(eval(this._droptarget)==_root.hedef) {
gotoAndStop(3)
gotoAndPlay(20)
}
else {
gotoAndStop(1)

}

(gitmesi gereken yeri movieclip yapıp "hedef" ismini verdim, gitmemesi gerekn yeri movieclip yapıp "yasak" ismi verdim.

Nesnenin timeline'i 3 frameden ve bir motion tweenden oluşuyor(4.frameden itibaren,20.frame kadar)

mornatari

🏅Acemi Tasarımcı🏅
dediğin kadarıyla olmuş gibi. yani geri dönüş filan istemiyorsan, sadece gittiği yere göre mod değiştiren bi suratsa olmuş. sadece yukardaki kodların sonunda 1 adet } eksik. o yüzden hata veriyordur. hatalarda compiler errors paneline dikkat et o zaten çoğunlukla gayet net olarak sorunun nerde olduğunu söylüyor. ;) bi de nesnen arkaya kaçabilir. swapDepths parantezleri içine ne yazdın anlamadım. en üste almak istiyorsan çok büyük bi sayı yaz ;) ancak bu kadar yardımcı olabiliyorum çok uzun zamandır as3 kullanıyorum. unuttum biraz as2yi.

Son düzenleme:

selime99

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkür ederim , evet sonundaki bir tane } eksikmiş ondan hata vermiş:)
Çok yardımcı oldunuz , teşekkür ederim ; bahsettiğiniz kitabı da aldım. Çok açık anlatıyor. Sadece şu an ilk oyunumu as2 olarak tasarlamaya başladığım için öyle devam ettireyim dedim.Vaktiniz varsa eğer , razı olursanız size oyunun en son halini gönderebilir miyim? Siz de farkedeceksiniz bazı problemler var.Her ne kadar kitap alsam da tek başıma hatalarımı farketmem epey uzun zaman alıyor . Bilen birinin "şurayı şöyle değiştir " demesiyle daha hızlı ilerleme kaydedeceğime inanıyorum.

Tamam derseniz , mailinize (mailinizi bilmiyorum ) atarım inşallah..