Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bu kadarda Olmaz Dedirtecek Fiyat Teklifi

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
bence siteye üye yapılırken bile insanların meslegine grafiker yazabilmesi için eleme tarzı bişey olmalı.olmazsa herkez kendine grafiker der sanat yönetmeni der.hakkı 500 tl olan bi işede 5 tl der.gerçek grafikerler mağdur olur.ona bişey olmaz adam alır 5 tlsini keyfine bakar.(benimkisi sadece bir fikir)

Freelens

🌟Usta Tasarımcı🌟
Durdugumuz yerden olaya bakmisiz gibi eliyor bana.
Ve daha cok durdugumuz yer alt gruba calismislardan gecilmiyor.
Piyasa kendi rotasini kendi yaratir/

Ve burda ayrisma devreye girer.
1 ayrisma ZENGIN gruba satis.
Piyasada kac is yeri var. Salladim 100 bin kaci hangi gruba hizmet eder.
Varsayalim 10.000 is yeri amac grubunu belirlemis. Ben paraliyi severim demistir ve ona donuk urun uretmistir. Ona donuk urun ureten bir firma, kendisine cevap verecek grafikeri fiyatiyla degil tasarimiyla degerlendirir. Bu tasarim yetenegine sahip olanla r fiyati degil isi konusur. Cunku amaci zaten isi satmaktir. Fiyati satmak degildir.
Yani ben ucuz bir sey yapacam ve bunu satacam diye bir amac grubu onune koymamistir. Neden pahali oldugunu bilen musteriyi hedef kitlesi secmistir.

Bu tur firmalarin su luxu yoktur, internetten fotograf bulmak, calinti font kullanmak, calinti logo almak, benzer urunler asmak.
Burnundan getiriler. Bunu bildikleri icin her seyin yasalini yaparlar. Ve bunun kendilerine malliyetlerini direk mala yansittiklari icin, fiyat konusunda bir sikinti yasamazlar.
Alacaklari grafiker veya calisacaklari reklam ajansinin burda gomlek farkina bakarlar fiat farkina degil.

2 ORTA OLCEKLI VEYA SINIF ATLAMA DERDI OLAN KISILERE SATIS

Bunlara birincilerini takip eder buyumenin kendisine getirecegi maliyeti
1 muhasebesi
2 Reklam ajansi
3 Mudurleri belirler,

Buyumeye beraber gelen yasallasmanin maliyet onune konulur.
Nedir buyumyle geln yasallasma, rastgele bir fotograf kullanamzsin. Logonun kopyasi dahi olmayacak, cocuk isci artik calistirmayacaksin gibi gibi
Cunku uluslar arasi normlar bu yasallastirmayi sana dayatir.
Tercih senin ya elindeki parayi yastk altia atacan yada ben burayi daha buyutecem deyip, yasalara uymak zorundasin
Bu is grubuna calisan reklam ajanslari ve grafikerde sorun yasamaz.

Ona sinif atlamanin maliyetini ve zevkini vereceksin

3 ALT GRUP

Makbuz, kartvizit , market, el ilani gibi alt gruplarin zorunlu olarak basacagi islerdir.
Iste bunlar islerini matbaaylada cozer/ bir b ucuk lirayada. Sonucta sermaye edinmeye veya tutunmaya calisan bir insan gruplaridir. Estetik kaygisi yoktur. Bir A magazasi gibi dekor, garanti, personel gunluk bilmem ne bilmem ne gibi sorumluluk ve zorunlulugu yoktur. 1 milyar kazaniyorum buda bana yeter diyenlerdir.

Bunlari zorlayamazsin. Krizle beraber sayilari artar/ Bu hem iscisi icin hemde isveren( isveren denilirse) icin gecerlidir/ hedef kitlesi Alt gruplardir. Simdi burada dergi aldim photgoshopda marjlari nasil veririm diyen biri alt gruptur, yada grup olmamistir. Altin sorumlulugu yoktur. Sorumluluga davet etmek insaflica degildir. Karnini doyurACAK. Hep olacaklardir. Sermaye birikimi olmayan bir ulkede bu tur alt gruplar kacinilmazdir. Burda alt grup esnaf odugu gibi alt grup grafikerde olacaktir. Tasarimci degildir. Onun patronu ona isveren esnaftir,
Kendi zihnini ona teslim etmistir. Emrine amadeyim dedirtmistir hayat ona
Corel Draw yetkilileri biliyormu acaba Bizde Corel la dergi hazirladigimizi/

Neyse uzadi

Demem odur ki kendinizi gruplandirin

Elit tasarimci

Sinif atlayacam sinif atlatacam turu tasarimciyim

Ben mahalenin tasarimcisiyim. Esnaf benden bunu istiyor.
Ve yeteneklerimde bu kadardir.

Iste asil catismada alt gruplarda yasaniyor. Ust sakin.

hllyyc

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.grafiking.com
Ben 5 TL vereyim birdaha görüşmeyelim derdim şahsen :)

Bir bilgisayarla,coreli kurcalayarak öğrenen ve grafikerim diye ajans açıp geçinen insanlar kazanıyor malesef... Piyasayı çürütenler utansın...

grafist

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.dilemek.net
acaba bu teklifi yapacak cesareti nerden buluyolar?? gerçekten çok üzülünecek bi durum.

ama böyle bi durum başıma gelseydi bende onlarla dalga geçmenin yollarını arardım yaptıkları şeyin farkına varmaları için. mesela benden kartvizit istediklerinde paintte düz yazı olarak yazıp yollamak yerinde olurdu. ölçü mölçü hak getire :)

kadirer56

🌱Yeni Üye🌱
ben onlara kartvizit broşür başına 5 lira vereyım mesleği bıraksınlar işimize kan doğramasınlarrr

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bi zamanlar bi reklam vardı.
-Adam yanında Bulldog köpekle çıkar,
-Komando şeklinde çıkar elinde bıçak,
-Zırhlı bir kıyafetle çıkar..
vs vs
En sonundada bir ses duyar şoke olurdu :)

bunlar sizi korumaz
"sizi yasa korur"

sizi yasa korur..yasa ;)

Seostanbul

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ohaa bee. Yuhhh!!!

Cahil herifin yorumundan belli zaten. Online :)) 'mı? , yoksa Onlayn ' m?

CAHİLLL!!!

oxxxr

🌱Yeni Üye🌱
bu nedir böle ya bu fiyatı veren arkadaşta hiçmi utanma sıkılmak yok

gokselkaya

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.gokselkaya.blogspot.com
arkadaslar gecen de benim başıma bir olay geldi dekupe yaptırmak isteyen bir elektronik firması dekupe başına 20 kuruş verebileceğini söylemişti. . . inanabiliyormusunuz 20 kuruş, biz istedğimiz kadar emeğimiz karşılığını istesek bile, iş veren senin ne kadar kaliteli çalıştığına bakmıyor, cebinden çıkan paraya bakıyor, ve piyasadaki iki kartvizit yapan grafikerim diye gecinen insanlar komik rakamlara yapıyorlar ve piyasayı öldürüyorlar doğal olarak, öncelikle iş verenlerin bilinçlenmesi gerekli, yoksa bu sektörde yavaş yavaş .bitecek

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Arkadaşlar tek taraflı suçlama ile işin içinden çıkmak mümkün değil.Bu durumun bu hale gelmesinin sebeplerinden bir tanesini öğrenmek için İlan bölümüne bakmak yeterli.

Bazı üyelerin iş ilanlarına yazdıkları cevapları okursanız sebeplerden bir tanesini öğrenmiş olursunuz.

suheru

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.suheylgur.com
sizinki çok daha vahimmiş, 'sen işi bitir ben de sana lolipop alayım ye bitir'
dediğiniz koşullarda çalışan insanlar var demekki ki böyle teklifler geliyor, insanlar karın tokluğuna mı çalışıyor acaba

dark_shu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
İşin acı tarafı bunu teklif eden arkadaş matbaacı :)
Anlayacağınız matbaa işletiyor.

Matbaacılarla muhattap olmayın... kartvizit başına 100 tlde verse muhattap olmayın :) işin temeli şuna dayanıyor. onlar için müşteri tamam desin, para cebine girsin yeter. direk müşteri bulmak lazım. kartvizit basım ücreti 100 ise sizde tasarım için 100 lira isteyebiliyorsunuz. tabi buda biraz referans meselesi. matbaa ile çalıştıysanız hep bu da demek oluyorki referansınız yok.... biraz gelecek için çalışın. bizim burada 2 isim sayarlar biri bi matbaa sahibi arkadaşım, biride ben. diğer yerlere pek fazla iş götürmez normal müşteri. daha doğrusu kalite isteyen müşteri.

racoon_tr

🌟Usta Tasarımcı🌟
ha haaaaaaa hahaha hakkatten yaaanii....
biz de 1 şekersiz sakıza yapıyoruz tasarımları 100 adet olunca alıyoruz sakızları:D

MuratCelik

Generalist
⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.muratcelik.in
abi ne diyebilirimki.allah seni boylelerinden korusun diyeyeyim.adamin yatigi buyuk terbiyesizlik.gerci pek adamda sayilmazya .. buna yakin fiyat veren insanlarda olmasa adam boyle bir fiyat vermezdi. soyleyebilecek birsey bulamiyorum

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
abi ne diyebilirimki.allah seni boylelerinden korusun diyeyeyim.adamin yatigi buyuk terbiyesizlik.gerci pek adamda sayilmazya .. buna yakin fiyat veren insanlarda olmasa adam boyle bir fiyat vermezdi. soyleyebilecek birsey bulamiyorum

Ah be Murat'ım bu tip kişilere cesaret veren maalesef sözde meslektaşlarımız.
Hadi bunun üstüne geçen başımdan geçen bir hadiseyi daha anlatayım :)
Benim gibi freelance çalışan (veya çalıştığını iddia eden) birisi mesajında aynen şu ifadeyi kullanıyor.
"Abi elinde almış olduğun tasarım işi varsa bana pasla ben sana 30 tl ye yaparım"

Şimdi bu zihniyette kişiler (kişiler diyorum çünkü benim nazarımda onlar asla grafiker değil ve olamaz da) oldukça daha çok bu tip teklifler gelecek.

Hoş gelince de gereken cevabı alıyorlar sen üzme kendini :)

uguruzuncelebi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
emek karın doyurmuyor artık hem grafikerim diyorsun bir de matbaada amelelik yapıyorsun aldığında üç kuruş bu işler artık can çekeliyor.Demek oluyo ki senin düşüncen ve becerin hiçe sayılıyor.:(

Güneşş1

🌟Usta Tasarımcı🌟
Tek kelimeyle: Şerefsizlik bu.
İnanamıyorum ya...yuh ya...
tövbe tövbe.

DoiVetra

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Sizin Yerinizde Olsam Adama Şöyle Derdim ben size 50 tl verim bu mesleği bırakın kuaföre girsin çalışşsın yani

oreiro

🏆Pro Tasarımcı🏆
inanamıyorum yaaaa, şoktayım