Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Dil nedir?

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
her gün kullandığımız iletişim araçlarımızın en önemlisi olan dilin ne anlama geldiğini ne kadar biliyoruz?

Dil Nedir ?

Çok geniş anlamıyla dil, düşünce, duygu ve güdüleri, doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak bildirmeye yarayan herhangi bir anlatım aracıdır. Bu tanım bütün canlıların kendi aralarındaki bildirişimlerle ilgili işaret sistemlerini olduğu kadar, insanlar tarafından doğanın ve eşyanın ortak kalıplar halinde manalandırılması olgularını da kapsamaktadır.

İnsanlar ve hayvanlar bir takım sesler ve işaretlerle düşünce, duygu ve güdülerini anlatmaktadırlar. Bunlar birer (dil)dir. Yaprakları solmaya başlayan bir bitki de (susadım) veya (hastayım) demektedir. O halde bitkilerin bile doğaya dönük dilleri vardır. Demek ki tüm canlıların, kendilerini ve hallerini anlatabilme olanakları vardır. Buna dolaysız (doğrudan doğruya) bildirişim diyoruz.

Bir de insanların, uzun bir yaşantı sonunda, ortak sembollerle, ortak kalıplarla, evrende, doğada ve eşyada manalandırdıkları, özel anlamlar aşılaladıkları, dolaylı birer bildirişim aracı olarak kullandıkları işaretler ve sesler var ki bunlardan da sembolik, artistik bir dil oluşabiliyor; (yağmurun dili, denizin dili, göklerin dili, güllerin dili) gibi.

Bizim konumuz (insan dili)dir. Bunun için dilin, dar, bilimsel bir tanımını yapacağız. İnsanların aralarında anlaşmaya, kendilerini ifade etmelerine araç olan dil, bir dilbilgisi sistemi içinde örgütlenmiş, düşünce ve duyguları bildirmeye yarayan ses, işaret ya da hareketlerin bütünüdür.

İnsan anlatım ve bildirişim için ya hareket eder (jest), ya da ses çıkarır (konuşma) ya da belirli işaretler çizer (yazı). Konuşma dili, yazı dili, hareket dili, (insan dili)nin üç ayrı görüntüsüdür.

............alıntıdır........

faydalı bilgiler serisi :D

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben olaya yeni bir boyut katmak istiyorum..
Dilini Eşşek Arısı Soksun! daki eşşek arısının durumunun anlatılmasını istiyorum..:p

Gerçekçidir..

Gereksiz Bilgilere son serisi No:1

yoSa

👑Efsanevi Grafiker👑
She'm tşkler canım...Güzel ve faydalı bir konuyu paylaşmışsın...

Ben olaya yeni bir boyut katmak istiyorum..
Dilini Eşşek Arısı Soksun! daki eşşek arısının durumunun anlatılmasını istiyorum..:p

Gerçekçidir..

Gereksiz Bilgilere son serisi No:1

Eşşek arılarının iğnesinde barındırdığı toksin miktarı çoktur...Öyleki bir düzünesi insanı rahatlıkla öldürebilir. Gelelim dili sokma mevzusuna;

Dil çok hassas bir organ, dilimizi azıcık ısırdığımızda hissettiğimiz acıyı bir düşünün...
Arı sokması sonucunda ( nereyi soktuğu önemli değildir, soktuğu yer şişer) dilimiz şişecek ve konuşmamız (ki dil konuşmamızı sağlayan bir organ) engellenmiş olacaktır...
Bu yüzdendirki , karşı tarafın istemediği birşey söylediğimizde dilini eşşek arısı soksun diye beddua alırız :) Sonuç itibariyle , eşşek arısı soksun-dilin şişsin - sen az sus, bir süre konuşma anlamlarını içeren kalıplaşmış bir söz öbeği denebilir.