Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Flashata OOP ile alakalı

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar benim bu flash ile alakalı farklı bir sorum olacak . Flash da dinamik actionscript kod yazmakla object orient action script yazmanın arasındaki fark nedir? Yıllardır bu flash üzerine uygulamalar yapıyorum ama gördümki dinamiktede aynı sonuca ulaşırken ooa da da aynı sonuçla karşı karşıyasın . Aradaki farkı modernize olarak algılıyorum her zaman ama yazılımsal yada kullanımsal açıdan uiler hariç , xmller olsun, server aplicationları olsun farklı kullanımsal alan göremedim. Bu durumu bana açıklayabilecek arkadaşa minnettar kalacağım.

Örnegin dinamik as de xml veri için child nodlari dinamik olarak tanımlarken
OOP ile flashın içine class yazıyoruz , class ın içine xmlconn ile listener ekleyip delagate yapmak durumunda kalıyoruz.
Dinamikte var tanımlarken oop de soap ile class ın içine trigger ile tanımlattırıyoruz.

Ama sonuçta hiçbir değişiklik olmuyor.Sonuç fark atmıyor. Nedir bunun farkı nie adobe bu as3 le object orient programing farklılığı koydu.Ben kod değişikliği yani dinamikte gwt akışkanları kullanıp aynı yola çıkarken as3 ile oop ile aradaki olayın farkını yada üstünlüğünü çözemedim.

Üstelik şunuda söylemek gerekiyor as2 ile dinamikte google light sdk larını kullanabilip google seo da flash siteleri rahatlıkla kullanmayı bile sağlarken henüz google as3 ile uyumlu OOP ile ilgili sdk çıkarmadı.

Nedir farklılıklar kafayı yiyecem.

Son düzenleme:

Benzer konular

bitamig

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.erkutguneri.tr.cx
çok büyük kavram kargaşaları yaşadığın belli.actionscript yazarken verilerini tanımlı bir xml nesnesinde (sen xmlconn örneği vermişsin bende o örnek üzerinden yazayım dedim.) tutuyorsun diyelim.Bunun senin class tanımladığın private bir fonksyionda kullandığın xmlconnection nesnesi ile arasında hiç bir fark yoktur.sen nasıl oluyorda birisini OOP tanımlayıpdiğerini dinamik tanımlıyorsun anlıyamadım.ikiside nesne tabanlı programlama.
class yazarak xml ile düzenlediğin verileri çekmeden genelleme yapmış oluyorsun o kadar.daha açık ifade ile senin classını alıp ben kullanıyorum.ama actionscript ini kullanabilmem için kendi xml dosya ismini yolunu xml yapısını vesaire deiştirip kendime özel hale getirmem lazım.

bitamig

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.erkutguneri.tr.cx
actionscript zaten kendi başlıbaşına bir OOP programlama dilidir.Class yazınca OOP yazmayınca dinamik diye bişey yoktur.Şu iki satırlık kıytırık kod bile buna bir kanıttır.
on(press)

kendi içinde private tanımlı buton nesnesine ulaşıldığında yapılacaklar.Her satırında nesne yönetimi kendisini hissettirmekte.

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
teşekkür ederim yorumların için ama ben zaten action scriptin bir programlama dili değil bir script mantığı olduğunu bilmekteyim. Yazılım dilleriyle alakası olmayan bu script mantığını yabancı kaynaklardan ve kitaplardan araştırırsan object orient for actionscript diye kaynaklar ve kitaplar çıkarmaya başlamışlar.

Bende aradaki farkı söyleyemiyorum diye tabir kullanıyorum. Kavram kargaşasından çok yurt dışlarının kaynakları arttık object orient as diye geçmeye başlıyor ve as3 ile farkındaysan arkadaşım çok büyük farklılıklar koydular ortaya aradaki farkıda bulamamama rağmen daha dikkatli incelersen as3 de yeni classler üretmeye başladılar bende kendimce yorum yapıyorum tabi acaba adobe bu as3 ve as3 değişikliklerini flexi içinmi çıkarttı . Dikkat edersen flex artık kendi dinamik frameworklerini kullanıyor.Ve building sistemi farklı ben bunların arasındaki mükayeseyi istiyorum. Artı şunuda sölemeliyim script dillerinde kullanılan her parçaçık kodları dinamik olarak yorumladım dinamikten kastım bu . Yoksa şunuda bilmekteyim as object orient içeriği taşıdığı gibi c,c++ ve veryasyonlarını daki kod parçaçıklarıda kullanılmaktadır.

Şimdi as3 bize getirdiği kolaylık yada avantaj ne olacak derdim bu yada ne yapılabiliyor as3ün çıkarttığı farklılıklarla as2 den farklı olarak ? Nede kullanılırsa daha avantajlı duruma geçecek as2 den farklı olarak as3 ? Ben daha bir avantajını göremedim gösterebilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum mukayesesi açısından

Son düzenleme:

bitamig

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.erkutguneri.tr.cx
bende sana bunu anlatmaya çalışıyorum.as2 de dinamik bir dildir.Kullanıcı tanımlı fonk.lar pek tabi çok kullanılmaktadır.Kavram kargaşan ordan geliyor.As2 de nesne tabanlı programlama as3 de.ama as3 ün fonksiyon yapısı as2 kullanan birisi için farklı gelmiş olabilir.
as3 de nesne yönetimi daha da arttırılmıştır.Ayrıca as3 ün kütüphaneleri genişletilmiş.
çok basit bir örnek vereyim muhakkak ne demek istediğimi anlıyacaksın.Mesela daha önce bir 3d dönen menü yapmak için bir fonksyion yazmıştım.Oluşturduğun nesnelerin swapdepth math.sin ve cos değerleri ile oynayarak bir görüntü yakalayabilmiştir.ama geçenlerde benimkine benzeyen bir örnek gördüm nette (as3 de) 3 satırda benimkindne daha etkili ve güzel bir şekilde işi bitirmişler.Peki bu nasıl oluyor.tabiki fl nin 3d kütüphanesi ile.kütüphaneyi yükle parametreler görnder o senin için 3d döndürsün.
Bir class yazılmış yani.artık işleri kütüphaneler yapıor sen parametreleri giriyorsun.
tabi bu yazmayı kolaylaştırdığı gibi körelttiğini düşünüyorum o ayrı konu.
herneyse umarım yardımcı olabilmişimdir.
ayrıca actionscript in bir hali ile bir script :) olmasından çok sahip olduğu action mantığı önemli olandır.
bol flashlı günler.

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
unuttugum nokta

anladım bitamig çok teşekkür ediyorum.

Peki bu as3 ün kütüphaneleri ile kodların azaltılması dışında ne başarabileceğiz? . Mesela şöyle bir örnek vereyim. Ben flash la okey tavla gibi oyunlar yazıyorum online flash server kullanarak rms ipleri tanımlayarak. Ben bunu as2 ile yazdığımda rms serverı tanıtmak için de ayrıyeten classlar tanımlıyodum yani frameworklerin yapısıylada oynayabiliyordum ,as2 de ama kendi classlarımı kendim tanımladığım için uygulamayı hızlandırabiliyor yada php ile birleştirerek multiproccess ile server trafik hızını ölçebiliyodum.

Şimdi şöyle bişey gördüm as3 de classlar hala kendi miz tanımlıyoruz aynı hareketler dizisi oluşturuyoruz evet ama tek bir farkla önceden kendi kütüpanemi yazarken şimdi as3 ün kendi çıkarmış olduğu frameworkleride atamak zorunda kalıyorum.Bu frameworklerinde içine girip herhangi bir değişiklik yapamıyorum yada henüz ben as3 frameworklerinin yapısını değiştirmeyi bilmiyorum . Bu işimi hem kod bakımından hızlandırıyor ama bu seferde flash application kendi classlarını okuma hareketi yapmak yada server sağlayıcının trafigini ölçmek adınamıdır tam anlayamadım o tarafını bi geri okuma hareketiyle uygulamayı yavaşlatıyor. Buda benim uygulamamın loading hareketini uzatıp server trafik kontrolü yapmamın bi anlamını buraktırtmıyor.Buda yurtdışı kaynaklı uygulamaları sattığım kişileri rahatsız edicek boyutta getirebilir endişesi taşıyorum.

Acaba flash ta as3 ün frameworkleriyle değişiklik konusunu ben mi yapamıyorum , bilemiyorum ? . Classlar as3 de frameworklerle kendi kalıplarıyla hareket etmeye devam ediyor.Ama flex bu konuda daha esnek üstelik kendi classları boşver frameworklerimi bile yazabilirken flashta as3 ile artık kendim frameworkler yada ( kendi oluşturduğum class lar dizisi demek daha dogru olur ) üstünde oynayamaz durumdayım .

Son düzenleme:

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar bana yardım edebilecek biri yokmudur ben mi yanlış bir uygulama girişimi içerisindeyim .

Artık as3 ler içerisinde frameworklerin kalıplarıyla oynayamıyormuyuz ?Kendi classlarımızı frameworklere bağlı kalmadan yazamıyormuyuz ? Bu durumda hata nerde bende mi , yoksa as3 de tüm light framework leri kapatıp flexe geçiş yapıp orayamı yönlendirmeye çalışıyor adobe anlamadım ?

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
bitamig arkadaşım sana teşekkür ederim sorumla ilgili birtek sen zamanını ayırıp bana yardımcı olmaya çalıştığın için .

Cevap için hala tam manasıyla aydınlatacak kimse çıkmadı yada ilgilenilmiyor izlenimine kapılıyorum. Bu durumda beni üzüyor bununla ilgili hala araştırma içerisindeyim umarım en kısa zamanda ya kendim çözerim yada bir arkadaş bana cvp verebilir umuduyla bekliyorum . Bitaming gibi ilgili arkadaşları bekliyorum.