Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Flash'da konumlandırma sıkıntısı

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Herkese merhabalar,

Flash CS 3 ile çalıştığım sayfada seçili objeyi X ve Y konumlarından 0 değer vermek istiyorum fakat bu sefer seçili obje çalışma alanından ( artwork ) çıkıp yan tarafta konumlanıyor. Bu sebeple bende çalışma alanı ortasına aldığmda X ve Y değerleri X : 475 Y : 375. Bu X ve Y değerlerini çalışma alanı ile orantlılamak mümkün müdür? Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

86551989uf6.jpg

Son düzenleme:

Benzer konular

mum_alevi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Sanırım yaptığın çalışmayı sayfaya göre ortalamak istiyorsun! Bunu Align menüsü ile yapabilirsin...

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Sanırım yaptığın çalışmayı sayfaya göre ortalamak istiyorsun! Bunu Align menüsü ile yapabilirsin...

Sıkıntım objeleri ortalamak değil. Görselde de görüldüğü gibi çalışma artwork ün ortasında zaten. Sorun artwork un ortasında olmasına rağmen X ve Y kordinarlarının 0 olmaması... Teşekkür ederim.

mum_alevi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Sıfır olmaması normal birşey deil.:) Fla dosyasına bakmadan yorum yapamayacağım... Ama istersen mause yardımıylada köşelere yaklaştırarak sıfırlayabilrsin.

Son düzenleme:

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Verebileceğin en küçük değer 1 dir. Ayrıca değerleri verirken hemen sol tarafta bulunan kilit açık olursa nesne nin orjinal boyutunu bozmamak için istediğin değerleri girmene izin vermeyecektir. Kusura bakma ne yaptığını ve teknik bilgini bilmediğin için bu tarzda yazıyorum.:)

Sorunum pek anlaşılmıyor sanırım. Yeni bir döküman açtığınızda bu X ve Y kordinatları 0 dır. Benim çalışmamda seçtiğim objelere 0 kordinatını verdiğim zaman artwork dan yani çalışma alanından uzaklaşıp alakasız bir yere konumlanıyor. Görsel biçimde bu olayı da sunuyorum. Sanırım biraz daha açıklayacı oldu?

10834109kl8.jpg

mum_alevi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Ben mesajımı düzenlerken sende o arada yazmışsın. Ama benim ki geç oldu sanırım. H ve W değerlerini karıştırmışım. Kusura bakma... Resim gayet açıklayıcı. Movie clip'in ortasındaki küçük daireyi sol üste çek sorunun düzelir.;)

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Ben mesajımı düzenlerken sende o arada yazmışsın. Ama benim ki geç oldu sanırım. H ve W değerlerini karıştırmışım. Kusura bakma... Resim gayet açıklayıcı. Movie clip'in ortasındaki küçük daireyi sol üste çek sorunun düzelir.;)

Tam olarak anlamadım özür dilerim. Movie Clip içerisinde hangi daireyi çekmeliyim? Ayrıca sorun tüm seçtiğim objelerde mevcut. Sadece görselde seçili objede sorun yok.

mum_alevi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Flash'ı açmadan birşeyi anlatamadığımı birkez daha anladım.:D Öncelikle o yapmış olduğun movie clip'in içine gir. Daha sonra align menüsünden resimdeki 1 ve 2 olarak işaretlediğim yerlere tıkla. Daha sonra ana sahnede sıfır değerlerini verdiğinde nesne sayfa nın dışına çıkmayacaktır.;)

jpegjo7.jpg

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Sorunda bir değişiklik olmayacak ama. X ve Y ye 0 yazmak ile dediğiniz işlemi uygulamak arasında bir fark yok maalesef. :( Yardımlarınız için teşekkür ederim. Movie Clip içinde 0 verdiğimde yine benzer bir şekilde artwork un dışında konumlanıyor...

mum_alevi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Çalışman o kadar da gizli deilse fla'sını özelime upload et gönder. Yapıp yolliyim...:) Benim sana yaptırdığım ayar movie clip için içindeki nesneye 0 değerlerini verdirmek. Yani senin ana sahne ile movie clip içerisindeki vermiş olduğun değerler uyuşmalı. Bilmem anlatabildim mi?:S

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Çalışman o kadar da gizli deilse fla'sını özelime upload et gönder. Yapıp yolliyim...:) Benim sana yaptırdığım ayar movie clip için içindeki nesneye 0 değerlerini verdirmek. Yani senin ana sahne ile movie clip içerisindeki vermiş olduğun değerler uyuşmalı. Bilmem anlatabildim mi?:S

Anlıyorum da movie clip içinde X ve Y ye 0 verince yine aynı sıkıntı oluyor. Sahne de X ve Y değerleri pozitif iken, Movie Clip içinde - oluyor. 0 layınca yine konum sapması oluyor. :S

fretzly

🏅Acemi Tasarımcı🏅
mum_alevi ninde dediği gibi o graphic dosyasını çift tıklayıp içindeki objeyi seçtikten sonra align bölümünden to stage tıklıyken sol-üst köşeye yaslayacaksın. Sonra tekrar ana sahneye dönüp aynı işlemi burada da yapacaksın. Sorununu çözmesi gerekir bu işlem

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
mum_alevi ninde dediği gibi o graphic dosyasını çift tıklayıp içindeki objeyi seçtikten sonra align bölümünden to stage tıklıyken sol-üst köşeye yaslayacaksın. Sonra tekrar ana sahneye dönüp aynı işlemi burada da yapacaksın. Sorununu çözmesi gerekir bu işlem

İşte bende cevaben arkadaşa da belirttim. Bu söz konusu işlem ile X ve Y değerlerine 0 yazmanın arasında bir fark yok. Fakat sorun yine aynı değişmiyor. :S Movie Clip içinde - değer varken, sahnede + değer var sadece...

fretzly

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Demek ki gözden kaçan bir nokta mevcut. Eğer çalışmanı veya sorunlu olan bölümlerden birini boş bir çalışmaya kopyalayıp gönderirsen daha doğru yardımcı olabiliriz

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Öncelikle sorunuzu şimdi gördüm kusura bakmayın :)

Normalde X-Y koordinatlarını "0" yapınca düzelmesi gerekir ama X-Y sıfır yaparsanız şekil sol üst köşeye gidecektir.
Siz Ctrl+A ile tüm ekranı seçin ve properties ' inde hangi X-Y koordinat değerli varsa sizde onu girin(örn:X:42 Y:56)

Olmazsa tüm sayfa için ise tüm sayfayı seçip ya da Movie Clip i seçtiksen sonra Windows - Align(Ctrl+K) pencere ile cismi sayfaya göre konumlandıracaksınız ve şekle göre oynama yapın. Mutlaka Align / Distribute to stage( ) değerini işaretli konumda tutun!
()

Ya da sadece movie clipiniz ekrana göre konumlanmasını istiyorsanız sağ tıklayın properites' den:
"Contents"

Görünüm:

Bunlardan birini yapınca düzelmesi gerekiyor, siz deneyin yine bakarız.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Çok teşekkür ederim blueden. Şuan döküman yanımda değil. Düzenleme yaptığımda olumlu - olumsuz yazacağım ama sanrım artık olması gerekiyor. :)