Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

illustrator CS3 - corel X3 sorunu

dombalak

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.kartvizitdunyasi.com
merhaba
müşterilerimizin getirdiği işlerde genelde Illustrator ile çalışma yapılıyor. biz ise corelde çalışıyoruz. illustrator dosyalarını corele aldığımızda corel sürekli hata veriyor. CS3 formatında kaydedilen ai dosyalarında importta sorun yaşıyoruz.
Hatta cs3de pdf formatında export edip corele import ettiğimzide bile hata alıyoruz

bu acaba bziden kaynaklanana bir sorunmu yoksa cs3 ile X3 arasında bir uyum problemimi var anlayamadım

düşük versiyon ai lerde sorun yaşamıyoruz.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Farklı formatları farklı uygulamalarda açmak hiç bir zaman sorunsuz değildir. AÇmayabilir, belki açar ama sizin gözünüzden kaçan bir sorun da oluşabilir. Adobe freehandi almasına rağmen hala daha freehand dosyalarını Illustrator'de açarken ufak tefek problemlerle karşılaşılıyor.

Şöyle bir tüyo verebilirim, AI dosyasını kaydederken sıkıştırmasız ve PDF uyumluluğu olmadan kaydedein, CorelDRAW'da bu şekilde açmayı deneyin.

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
en çok takıldıgım konu ortak dosya paylaşım şekli olamaması oraya al buraya çevir düzelt tekrar ai ye gönder sonra corele al çok saçma ortak kayıt şekli olması lazım CDR -AI yerine *.CDA diye bi formatta ortaklaşıp olayı uzlaşıda aramları lazım kim nerde hangi programda çalışıyosa çalışsın problemi yaşayanlar dosyalarda grafik tasarımcılarda degil uygulamayı bizzat yapanlarda çok büyük sıkıntılara oluşturuyor neyse gelelim konumuza ai den kaydedip açma uzmanı olarak dosyayı şıkıştırmadan kaydet corelde aç genelde degradelerde sıkıntı yapıyo gerisi bire bir aynen geliyor veya eps kaydet çagır degradeler step step çizgiler olarak geliyor corele ama corelden ai ye geçişte sıkıntı yapıyormu bak onu hiç denemedim ama illaki kıllık yapması lazım kısasa kısas mantığını düşündügümüzde ortaya bu çıkıyor saygılarla

Bay.KLANSIZ

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.facebook.com
Arkadaşlar dostlar hocalar bu konuya bir çözüm yolu bulursanız çok sevinirim.Bende corelden ıllustratora yada tam tersine çevirirken zorlanıyorum hatta çeviremiyorum eger bulduysanız paylaşın lütfen : )

Graphicboyz

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
webilisim.net
İllistrator de kaydederken pdf modülünü etkisizleştirin ve illistrator sürümünü en eski sürüme göre ayarlayın cs3 olmasın siz importladığınızda corelde işlev görebilir. ungroup dersiniz kullanırsınız

Kolay gelsin.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
İllistrator de kaydederken pdf modülünü etkisizleştirin ve illistrator sürümünü en eski sürüme göre ayarlayın cs3 olmasın siz importladığınızda corelde işlev görebilir. ungroup dersiniz kullanırsınız

Kolay gelsin.

Peki merak ettim Ai. dosyasını en eski versiyona çevrildiği zaman, Ai. de kullanılan lensler ve degradelerde sorun çıkıyormu corelde?

designatör

🌱Yeni Üye🌱
Ben corelin yeni sürümünün eski sürümdeki dosyaları sorunsuz açıp açamayacağını merak ediyorum. Corel drew x3ile hazırlanmış dosyaları x5 ile açarsam bir sorun olurmu ya da tam tersi x5 ile hazırlanmış dosyaları x3 te açmam bir zorluk çıkarırmı?

purplelizard

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çalışmaları illustratorde .SVG olarak kaydedin corelde sorunsuz açılır.

memetaltin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
X3 kullanıyorsanız ai CS olarak kaydedin. sıkıntı sadece yazılarda çıkacaktır. onuda outlines yaparsanız hiçbir problem yaşamazsınız

H.Design

🏅Acemi Tasarımcı🏅
programlar arası çeviri hemen hemen her zaman sorun yapıyo. bi freehand i ai de düzgün açabiliyoz o da millet freehandi bırakmıyo bari yavaş yavaş eski freehand dosyalarını ai de açarak geçişlerini kolaylaştıralım dedi heralde adobe :)

corele atıp düzenleme yapmayacaksanız yani mesela sadece montaj yapcaksanız tif olarak alın koyun derim.
tabi exra renk yoksa ve overprint vs. bi şey gerektirmiyosa.
tif yapmakta ai de direk problem oluyo ai den save as yapıp pdf kaydedin, sonra pdf i photoshop da açıp tif kaydedin.
Baskıda promlem yapmaz,