Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

interaktif cd

justcorey

🌱Yeni Üye🌱
selam grafikerler.net ben aranizda yeniyim. gorsel iletisim tasarimi ogrencisiyim. interaktif multimedya dersi alioruz ve final projemiz interaktif cd nedir ne deildir? isimli 1 konu.. bu konu hakkinda bilgisi olan warsa paylasirsa cok memnun olurum iyi gunler

Benzer konular

andy warhol

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.sihir.us
INTERAKTİF CD NEDİR ?

Tanıtım CD'leri multimedya, yani çoklu medya ürünleridir. Fotoğraflar, animasyonlar, filmler, animasyonlu yazılar ve yazıların yanı sıra veri tabanı da içerebilirler.

Düşündüğünüz bilgi ve görselliği sağlayacak bir katalog bastırsanız ne kadar ödersiniz? Bir çok firma bütçe gerekçeleri ile aslında klasör içeriği olacak bilgiyi,iki yada dört sayfalı broşürlerle aktarmaya çalışıyor. Bu işlemde tabiki maliyetleri arttırıyor. Üstelik multimedya CD'ler sadece basılı katalogların görsel olarak zenginleştirilmiş hali değildir. Adı üstünde çoklu medya. Video, fotoğraf, animasyon, ses vb.ve hatta veritabanı içerebilirler.

Kolay Ulaşılabilirlik ve Saklanabilirlik

İnsanların bilgisayarlarında, kütüphanelerindekinden daha fazla bilgi var. Çünkü saklaması, ve istenildiğinde kullanılması çok daha kolay. Bir çok broşür kısa süre saklanıp çöpe atılmaktadır. Ancak klasör veya katalog gibi ürünler daha uzun süre saklanmaktadır. Bir CD ise her zaman yerindedir.

Ürünlerinizin görünüşü satın alma kararında etkili ise, örneğin renk seçenekleri, açık-kapalı halleri, farklı açılardan görünüşleri tercih edilmelerinde rol oynuyorsa Soyut bir şeyi tanıtıyorsanız, örneğin bir projeyi Geniş bir ürün/hizmet gamını sunuyorsanız Bunların hiç biri geçerli olmasa da, satış elemanlarınız müşteriyi ziyaret ederek yüz yüze satış yapıyorsa ve/veya katalog dağıtıyorsanız Video vb.filmler tanıtımınızda rol oynuyorsa İki veya üç boyutlu (3D) modellere ihtiyaç duyuyorsanız Büyük boyutlu verileri sunmanız gerekiyorsa, örneğin ekran fotoğrafları veya başka fotoğraflar ile detaylı anlatımların yer aldığı bir kullanım kılavuzu veya yardım dosyası gibi Satış için yoğun reklama ihtiyacınız oluyorsa bir tanıtım CD'si ile işinizi desteklemeyi düşünmelisiniz.

Kaynak : Artusa

sportman

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu konu hakkında bilgisi olan varmı yani baştan sona interaktif cd yapımı hakkında bilgisi olan veya görsel anlatım vb..

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
O kadar kapsamlı bir soru ki nasıl cevap verilir bilemiyorum doğrusu.
İnteraktif cd nedir denildiğinde yukarıda andy warhol arkadaşımız özetlemiş.

Hangi programlar kullanılır .İnteraktif cd yapılımında en çok kullanılan programlar Adobe Flash ve Multimedia Builder diye bir program ve buna benzer programlardır. Yapılcak olan kurumsal şirketin istekleri baz alınır interaktif cd tasarımında bir nebze internet sitesi olarak görülür...

sportman

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Gökhan arkadaşım benim anlatmak istediğim flash ta hazıraldın görsel medyayı cd ye aktarınca bu aşamada interaktif olabilmesi için
auto run, kapat butonu, tam ekran yayınlama vb..türünden şeyler bunları cdye yazdırmak için uygulanacak yollar nelerdir (neroya hangi komutu vermeliyiz)

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
istediklerinizin hazır kodları var
o kodları flash dosyasına uyguluyorsunuz
auto run için olan dosyayıda cd kök dizinine kaydediyorsunuz o kadar
gerekli kod örneklerinide atarım gerekirse

autorun kodu
Kod:
[autorun]

open=start index.html

icon=simge.ico

simge.ico yerine kendi hazırladığınız ico dosyasını yazın
bu şekilde html şeklimde hazırlanmış cdnizi çalıştırırsınız

index.html yerine exe uzantılı bir dosya açıcaksanız programadı.exe yazın

sportman

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yardım için teşekür ettim sağolun

bir sorum daha var bi zahmet ilgilenirseniz sevinirim : çalıştığım şirket için bir cd yazdırmam lazım.cd'nin içinde bir ana klasör birkaç word ve exel dosyası ve birkaç resim ile birlikte ana klasör içinden kısayollar var.yalnız normal yollarla cd'ye yazdırdığım zaman kısayollar başka bir bilgsayarda çalışmıyor doğal olarak.biraz araştırdım ve autorun cd oluşturma ile uğraştım fakat o da klasörleri ve kısa yolları eklemiyor.bu kısa yolları link sorunu vermeden nasıl yazdırabilirim cd'ye ?
Bu işi autorun oluşturma programları görür mü ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

trifolium

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar;

Autorun ile sorunun arasında en ufak bir ilişki olamaz eğer sorununu doğru anlayabilmiş isem.

Kısayollar dediğin acaba bir yazıyı ya da resmi çağırmak mı çalıştığın ana dosya haricinde? Eğer böyle ise doğal olarak bunları CD de belirtmezsen çalışmayacağı aşikardır. Bunlar bir dosya içinde toplamalı ve kısayolun geçtiği kelimeyi veya resmi link yapmalı ve yol olarakta o cd deki oluşturduğun dosyayı göstermelisin. Bu şarttır. Flash word dosyalarını açamaz ve alamaz. Ancak link veerebilirsin. Bu seferde karşı bilgisayarda bulunan Ofis porgramı onu çacaktır eğer yoksa kayıt edeyim mi diye soracaktır.

İnteraktif ya da değil CD hazırlama işi web tasarımıyla aynı ilkelerle çalışır. Tek farkı bu webte değil CD de çalışır. Daha büyük resmi kullanabilirsiniz ya da tüm bir mp3 ü... Size kalmış.

Kolay gelsin...

todorov

🌱Yeni Üye🌱
sportman arkadaşım çok kolay yapmak istediğin şey. yarım saati almaz ama askerim şuan. haftasonu yardımcı olabilirim belki. msn adresimi özeline attım.

Son düzenleme:

yasin yıldırım

🌱Yeni Üye🌱
auto play diye bir proğram kullanıyorum cd yi hazırladım çokta güzel oldu ama tam ekran yapmayı beceremedim cd yi en yakın zamanda teslim etmem gerekiyor bu konu hakkında bilgisi olan warsa lütfen mesaj göndersin şimdiden çok teşekkürler