Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

led tabela ve corel draw

elektronik

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar, forumunuza yeni üye oldum,
dükkanımıza bir led tabela yapmak istiyorum araştırdım ve en son geldiğim nokta şu,
corel draw programında tasarım yapmak ve bu tasarımı pleksiye led yuvalarını açan bir iş yerine göndermek yani ölçülerine göre sipariş etmek gerisi çerçeve ve elektronik işçlik.
öncelikle corel drawa başlayacağım düz bir yazı ve çok basit bir iki şekil çizmesini öğrenmem gerek gerkli dökümanları indiriyorum şu an ama pratik yardım istiyorum sizlerden değşik stilli yazı yazma işlemi ve basit geometrik cisimlerin çizimi
ayrıca bu çizgilerin üzerine ve yazının üzerine led yuvalarını nasıl gösterceğim,bien yapan birisi varsa yardımcı olursa çok sevineceğim,programı hiç bilmiyorum ama kurup incelemeye başlıyorum hemen.saygılarımla,iyi çaışmalar herkese.

Benzer konular

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Siz neden uğraşıyorsunuz? Siz ne istediğinizi söyleyin gerisini tabelacı yapar ...

elektronik

🌱Yeni Üye🌱
Siz neden uğraşıyorsunuz? Siz ne istediğinizi söyleyin gerisini tabelacı yapar ...

neden uğraşmayayım ki anlamadım ? öğrenmek hem zevkli hem ticaridir. her tabela işim olduğunda ya da tasarım işim olduğunda tabelacıya gitmek zorunda kalmamak için uğraşıyorum. forumdaki tabelacı arkadaşlara da saygı duyuyorum profesyonel tasarımlar elbette onların yani sizlerindir benim çalışmalarım şimdilik bana yetecek kadar,amatörce olsa yeterli.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
neden uğraşmayayım ki anlamadım ?
Çünkü bu işin mantığına aykırı. 15 yıldır tabela sektörürün içindeyim şimdiye kadar hazır çizilmiş halde gelen bir led tabela örneğiyle karşılaşmadım. Eğer ledleri döşeme işini de siz yapmayacaksanız bu size maddi olarak bir yarar sağlamaz merak ettiğim için öğrenmek istiyorum derseniz ayrı. Ben de meraklı biri olarak merak ettim ledlerin nasıl döşendiğini ve nasıl animasyon verildiğini de merak ediyor musunuz? ...

elektronik

🌱Yeni Üye🌱
Çünkü bu işin mantığına aykırı. 15 yıldır tabela sektörürün içindeyim şimdiye kadar hazır çizilmiş halde gelen bir led tabela örneğiyle karşılaşmadım. Eğer ledleri döşeme işini de siz yapmayacaksanız bu size maddi olarak bir yarar sağlamaz merak ettiğim için öğrenmek istiyorum derseniz ayrı. Ben de meraklı biri olarak merak ettim ledlerin nasıl döşendiğini ve nasıl animasyon verildiğini de merak ediyor musunuz? ...

Sayın ZxxxE , yazdıklarım anlaşılmadı sanırım.yazdıklarımın işin mantığına da aykırı olduğu yoktur. öğrenmek istediğim led tabela hazırlamak için corel draw programıyla basit şekilde yazı yazmak ve bir iki şekil çizmek o kadar.sonra da cdr uzantılı dosyayı led deliklerinin delinmesi için cnc router ile kesim yapan bir yere göndermek.ledlerin montajını ben yapmayacağım diye yazı yazmadım dikkatli okursanız göreceğinize hiç kuşkum yok. sorumu da meraktan sormadım ihtiyacım olduğu için sordum. "ledlerin nasıl döşendiğini ve animasyonun nasıl verildiğini de merak ediyor musunuz?" diye biraz alaylı yazmışınız gibi algıladım ama merakınızı giderecekse ona da cevap vereyim.kullandığım rumuza bakmanıza gerek yok ledlerin montajını ben yapacağım .12 kanallı animasyon kartı kullanarak tv kumandasıyla animasyonların geçişini de keyfime göre değiştireceğim. elektrik-elektronik işçilik bana ait. internet forum ahlakını benimsediğim için uzun yazdım kesinlikle polemik oluşturmak istemiyorum,değerli bir sitedir.anlaştıysak ne mutlu bize.saygılarımla iyi çalışmalar dilerim hepinize.

elektronik

🌱Yeni Üye🌱
Ben merak ediyorum ;)

animasyon kartları ile yapabilirsiniz,çalışma voltajlarına göre de ledler bağlanır. örneğin beyaz ledin çalışma voltajı 3.2 volt , sizin kaynağınız 12 volt olsun o halde 3 beyaz led seri buna da seri 120 ohm luk bir direnç bağlayıp bütün led gruplarıda birbirine paralel bağlanıyor.animasyonlu olmasını istiyorsanız animasyon kartı kullanmanız gerekecek.

Son düzenleme:

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Önce yazdığınız yazının içine 16-20 mm civarında bir kontür atın ki led delikleri yazıdan dışarı taşmasın sonra Break Apart ile yazı ile kontürü ayırın kontur kısmını seçin ledler bu çizgi üzerine dizilecek.
1. Yöntem:
5 mm boyutunda iki tane düzgün daire çizip ikisini de seçili hale getirin Blend Tool'u seçerek apply dedikten sonra Path/New Path i seçerek yazınızı seçin apply dedikten sonra Blend long Full Path seçeneğini işaretleyin Apply dedikten sonra Blend long Full Path işaretini kaldırın Fixed Spacing seçeneğini işaretleyin altındaki pencereye ledler arasında kalmasını istediğiniz değeri girin Apply dedikten sonra işlem tamam...
2 Yöntem: 5 mm çapında düzgün bir daire oluşturun bu daireyi kaydedin kaydettiğiniz dosyayı C:\Program Files\Corel\CorelDRAW Graphics Suite X5\Draw\CustomMediaStrokes içine kaydedin (emin değilim gerekirse programı kapatıp açın) yazınızı seçili hale getirdikten sonra Artistic Media menüsünü açın kaydettiğiniz led dosyasını açarak çift tıklayın ve yazı üzerine yerleşmesini sağlayın üsteki menüden (üzerine gelince images per dab and image spacing yazısı çıkar) ledler arasında kalmasını istediğiniz (merkezden merkeze) mesafeyi yazı işlem tamam ...
Benim dikkatten yana bir sıkıntım yok rumuzunuzu elbette gördüm ama rumuz olarak elektronik yazmakla elektronik meraklısı yada dahisi olunmuyor. Siz "ledleri döşemeyi MERAK ediyorum" dediğinizde yapılacak bir tabelanın led çalışmasının nasıl yapıldığını merak ettiğiniz anlaşılıyor siz "ben led ışıklı tabelayı nasıl yapabilirim" şeklinde sorsaydınız o zaman bu yanlış anlaşılma olmazdı. Verdiğim cevabta sorulanla anlaşılan arasında fark olduğu (özellikle benim mesleğim olduğu için çok da yanlış düşündüğümü zannetmiyorum) için yarı alaycı bir tavır vardı ama o da benim terbiyesizliğim, ne yazık ki forumlarda benim gibiler de mevcut ... (Ledleri döşedikten sonra köşe kısımlarda dengesiz duran ledler olabilir yazıya yakından bakarak kontrol edip gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra imalata başlamanız daha garantili bir yöntem olur)
2s1nr.jpg
[/url][/IMG]

Portoloz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Zxxe arkadaşım benim :) bana bunu daha detaylı biçimde anlatırmısın çok lazım şuan

asiprensasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yarın işyerinizde bi dolap ihtiyacınız olsa suntalamı alıp kendnizmi imal edeceksiniz , tabelaya ihtiyacnız varsa gidip bi tabelacıyla anlaşıp yaptıracaksınız ki sizinde sektörünüzde bi ihtiyaç olduğu zaman adamkendi imal etmeye kalkmasın dimi