Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

10 Bin TL Ödüllü Kastamonu Ahşap Fuarı Logo Yarışması

swordof

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.emreyazicioglu.com.tr
DpQSy.jpg

Kastamonu'da Eylül ayında birincisi düzenlenen Ahşap Fuarıyla Ahşabı Kastamonu ile buluşturan Kastamonu Valiliği, 2. Ahşap Fuarı çalışmalarına başlayarak logo yarışması düzenledi.

İlk olarak fuar için logo arayışı içerisine giren Valilik, Kastamonu'nun vizyonunu yansıtacak şekilde, ilin sahip olduğu genel imajına uyumlu, yaratıcı, akılda kalıcı ve işlevsel kullanımına olanak tanıyan bir biçimde tasarlanmış logo oluşturulması için yarışma düzenliyor.

Yarışmaya katılacakların 18 yaşını doldurması, en fazla üç çalışmayla katılması, Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaya alınmaması ile 30 Mart 2012 tarihine kadar Kastamonu Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne gönderilmesi isteniyor. Yarışmada dereceye girenler 20 gün içerisinde Kastamonu Valiliği web sayfasında açıklanacak. 1. olan esere 10 bin TL para ödülü verilecek. Yarışma hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler Kastamonu Valiliğinden veya web sayfasından öğrenebilecekler.

Yarışma hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

kastamonu.gov.tr

hhtekin81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yarışma koşullarında program isimleri yanlış yazılmış. Freehand ve CorelDRAW yazılışlarına dikkat edin. İnternetten program isimlerine bakıp doğrulama gereği bile duymayan bu kuruluşun bu yarışmasının ne kadar güvenilir olduğu merak konusu...

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
"Kastamonu Ahşap Fuarı Logo Yarışması" ödül 10.000 TL, hadi hayırlısı, sitemizde yeni mağdurlara yer açın. :D

Yine yarışmanın sonunu belirleyen bir madde:
F. Yarışma, eserlerin ihtiyacı karşılamaması halinde ya da seçici kurulca birinciye layık eser görülmemesi nedeniyle yarışma iptal edilebilir veya tekrarlanabilir.

Furkan EKMEN

♾️Grafik Gurusu♾️
18 yaş sınırı neden olurki böyle yarışmalarda?

K0D

🌱Yeni Üye🌱
Yarışma koşullarında program isimleri yanlış yazılmış. Freehand ve CorelDRAW yazılışlarına dikkat edin. İnternetten program isimlerine bakıp doğrulama gereği bile duymayan bu kuruluşun bu yarışmasının ne kadar güvenilir olduğu merak konusu...

Kurumun güvenilirliğimi :D Bahsettiğimiz kurum " VALİLİK " hatırlatayım dedim belki bilmiş bir yazıcı veya yazman vardır veya yalnış bildiğini bilmeden yazmış olabilir...
ihtimaller çok. ama diğer arkadaşıma katılıyorum mağdur olabiliriz çünkü yazıda şöyle bir madde gördüm ve kafama soru işareti takıldı, Tasarımların seçici hakem heyeti tarafından uygun görülmemesi gibi bir durumda yarışmanın iptali veya yeniden yapılması söz konusu.

Güvenirlilik olmazda. Maduriyet olabilir.

gulcihan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kastamonu Ahşap Fuarı Logo Yarışmasında Son Gelişme

Kastamonu'da düzenlenen 10 bin tl ödüllü ahşap fuarı logo yarışmasının jürisi 600 eser arasından 1. seçmeyi beceremeyip 10 eser seçmiş ve bu 10 kişiye ulaşarak istedikleri özellikte yeni çalışmalar yapmasını isteyecekmiş. Jüri üyelerine fazla müdahale edildiğini öğrendim. Ayrıca büyük ihtimalle bir de maskot isteyecekler. Valinin daha çok fotoğrafik çalışmalara yakın olduğunu biliyoruz. Katılan arkadaşlara yeniden kolay gelsin diyorum. Detaylar için
https://www.kastamonupostasi.com/kposta3/index.asp?fuseaction=home.dsp_news&catid=1&cid=23229

gulcihan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Son düzenleme:

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑

İlginç bir açıklama yapmışlar:

“Biliyorsunuz Ahşap fuarımız var. 2011 yılında birincisi yapıldı. Bu fuarımız ile ilgili hazırlanan logomuzun biraz daha geliştirilmesi kanaati ile logo yarışması düzenledik. Yarışmanın şartlarını belirledik ve bütün Türkiye’ye duyurduk.Umduğumuzun üzerinde bir katılım ile karşılaştık.600 civarında bir eser yarışmaya başvurdu. Bizim 5 kişilik değerlendirme komitemiz ile gerçekten zor bir çalışma yürütüldü ve bu 600 eser 10’a düşürüldü. Bizde bugün son değerlendirme için bir araya geldik. Tüm Türkiye’den yarışmacılarımız var ben bu nedenle yarışmaya katılan tüm eser sahiplerine teşekkür ediyorum gerçekten özel çalışmalar var. Ancak bizim bu yarışmayı duyururken ulaşmak istediğimiz hedefler vardı. Fakat bu son 10 eser içersinde bizim hedeflerimizle birebir ölçüşen bir eser bulmakta zorlandık. Onun için bu son finale kalan 10 eser sahibine mektupla yeniden çalışma yapmalarını isteyeceğiz. Neler istediğimizi bir daha kendilerine izah edeceğiz ve kendi eserleri ile ilgili hangi konularda tereddütümüz olduğunu da kendilerine bildireceğiz ve ayrıca yine 1 aylık bir süre vereceğiz. Yine gelecek bu 10 kişinin eserleri arasından kazananı açıklamaya çalışacağız. Gerçekten bu 600 eserden seçim yapmak çok zor çünkü işin sanat yanı var. Son kararı veremedik ama son kararı verme yolunda da önemli bir mesafe aldığımızı düşünüyorum”

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bu açıklamaya şaşıran var mı? :D

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bu açıklamaya şaşıran var mı? :D

Elbette yok. Seçici kurulda tanıdık yoktu sanırım. Yada seçici kurulun üyeleri bizzat ilgilenmediler yarışmayla. Böyle bir ortam da böyle bir sonuç ideal .. 600 katılımcı az değil ama 600 kişinin vaktine, emeğine, hevesine yazık sadece..

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
aslında ben memnun oldum, bence samimi bir açıklama ve akıllıca bir çözüm üretmişler. Gerçekten de 600 eserin arasından içe bir tane bile sinmemesi olasılıklar dahilinde. Bu noktadan sonra, aslında adamlar yarışmayı 10.000 tl bütçeli bir konkur'a döndürmüşler. yani 10 firma bir müşteri var, konkuru kazanan firma seçilecek ve 10K yı alacak. Hem mantıklı, hem emeğe saygılı... keza bu sefer muhtemelen bilgileri şartname gibi verecekler. yani kendilerini de beğenmedik diyemiyecek bir konuma sokuyor bu açıklama.

bu tür yarışmalar adına hiç güvenim olmasa da bu organizasyon hafiften güvenimi tazeler yönde çalışmalar yapıyor.

Velhasıl insanların emek ve vakitlerini harcayacaklarına, bu fiyata logolarını istedikleri gibi yaptırabilirlerdi.

yine de

Kendilerini tebrik ederim.

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Elbette yok. Seçici kurulda tanıdık yoktu sanırım. Yada seçici kurulun üyeleri bizzat ilgilenmediler yarışmayla. Böyle bir ortam da böyle bir sonuç ideal .. 600 katılımcı az değil ama 600 kişinin vaktine, emeğine, hevesine yazık sadece..

Katılımcılarla artık resmen dalga geçiliyor keşke bir birliktelik sağlansa da bir yarışmaya katılan kimse olmasa ne güzel olur ama zor bir ihtimal bu kadar kötü örnek olmasına rağmen bu kadar yüksek katılım şaşırtıcı, gerçi insanları kandırmak basit koskoca valilik yahu ya da koskoca belediye hiç şüphe duyulur mu.......

gulcihan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
katılan arkadaşlar var mı aranızda, valinin önündeki çalışmalardan seçebildiniz mi çalışmanızı. ben seçemedim de :)

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑

Aslında 25 - 50 TL'ye logo yapanlara bu tarz yarışmaları bildirip ödül dahi olsa piyasanın bu olması gerektiği de hatırlatılmalı. 50 Tl'ye logo yaptım diye sevinen kişinin 10.000 Tl'yi duyunca ki ifadesini merak ederim.

katılan arkadaşlar var mı aranızda, valinin önündeki çalışmalardan seçebildiniz mi çalışmanızı. ben seçemedim de :)

Sanırım 1 yıl kadar zaman oldu bu tarz organizasyonlara girmeyeli. Son girdiğim 7 yarışmada da benzer durumlarla karşılaşınca ister istemez ''ehh yeter be yahu'' biri kazansın artık modundayım..

YuBayer

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
LOGO 1: Kağıttan, origami tarzında katlanılmış izlenimi verilerek tasarlanan ağaçkakan; hem Kastamonu kara ağaçkakanına, hem de kağıtın simgelediği bilim ve teknolojiye atıfta bulunularak K (Kastamonu) harfinden oluşan ağaç gövdesinde yuvalanmış, onunla bütünleşmiş olarak sembolize edilmiştir.
Kalın yatay yazı karakteri ile K harfi içine girmiş ve onu işleyen “daire testere bıçağı” görünümünde oluşturulan KASTAMONU AHŞAP FUARI yazısıyla; devingen, çalışan, üreten ve gelişen Kastamonu ahşap sanayine vurgu yapılarak logoya dinamik bir ivme kazandırılmıştır.

Tbag.png

LOGO 2: Kağıttan, origami tarzında katlanılmış izlenimi verilerek tasarlanan ağaçkakan; hem Kastamonu kara ağaçkakanına, hem de kağıtın simgelediği bilim ve teknolojiye atıfta bulunularak K (Kastamonu) harfinden oluşan ağaç gövdesinde yuvalanmış, onunla bütünleşmiş olarak sembolize edilmiştir.
Ahşap birleştirme teknolojisinin temel ögelerinden biri olan “kırlangıç kuyruğu dişli köşe birleştirme” metodu ile “AHŞAP FUARI” iki panel halinde birleştirilip ahşaptan üretilen ürünleri temsilen ahşap bir kutu izlenimi verilerek “KASTAMONU” içi dolu kutunun en üzerinde yükselmiş bir şekilde ahşap sanayinin Kastamonu ve ekonomisine olan katkısı vurgulanmıştır.
Kullanılan kalın yazı karakteri ile Kastamonu Ahşap Fuarı’ na güçlü ve saglam imajı verilerek kompozisyon bütünlüğü sağlanmıştır.

7LuMJ.png

Logonun Yalın Hali

EPJRQ.png

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Aslında 25 - 50 TL'ye logo yapanlara bu tarz yarışmaları bildirip ödül dahi olsa piyasanın bu olması gerektiği de hatırlatılmalı. 50 Tl'ye logo yaptım diye sevinen kişinin 10.000 Tl'yi duyunca ki ifadesini merak ederim.

Sanırım 1 yıl kadar zaman oldu bu tarz organizasyonlara girmeyeli. Son girdiğim 7 yarışmada da benzer durumlarla karşılaşınca ister istemez ''ehh yeter be yahu'' biri kazansın artık modundayım..

Yani özellikle logo yarışmalarındaki handikap ta buydu, evet emek tarafı çok haklı belki ama sermaye tarafı da haklı, yani çeşitli ortamlarda yarışmaya logo diye gönderilen işlerin geneline baktığımızda çöp görüyoruz. Yani bahsettiğin 50 liralık logolar. çok iyi logolar da gidiyor ama arada kaynıyor. O yüzden logoya ihtiyacı olan bir kişi veya kurumun madem verecek 5-10 bin lira parası var... Gidip ismi belli, alt yapısı belli bir firmadan bunu parası karşılığı talep etmesi lazım. Zannederim bu arkadaşlar da gerçekten istedikleri gibi birşey bulamayınca, ajansa gitmeyi düşünmüş ama ilan ettikleri içinde meseleyi konkura çevirmişler. Optimist yaklaşıyorum ama mantıklı da geliyor.

Bende en son ilçe Belediyesi yarışmsına iş göndermiştim, Velhasıl o yarışmanın 1 birincisi olmuştu. Ama 1. seçilen iş, hem stock vektör çıkmıştı. hem de şartname ile hiç bir ilgisi yoktu.. zaten mevzu tamamen kapatıldı. Logonun çalıntı olduğunu farkeden de benim bir arkadaşım, eczane torbasında görmüş :) ...

o da benim yurt içi son logo yarışmam olma ünvanını kazandı. Yani bu seçici kurul denen kişilerin aslında hiç bir rolü yok. var sa da sermaye veya erk sahibinin seçimine karşı "kardeşim bu olmaz" diyecek bir konumları yok.

gulcihan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çalışmalarınızı beğendim, özellikle 2. logoda ahşap renkli çalışmayı. Sanırım siz ilk 10 içinde olanlardansınız.