Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

24x29 ebadında bir kitap basılacak forması nasıl olacak ?

grifon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
24x29 ebadında basılacak olan kitabın nasıl formalanması gerektiğini bilmiorum.daha önce A4 ve 24x17 cm boyutunda kitah yaptım. 24x29 ebadındaki kitap kaçlık kağıda basılır ve nasıl formalanır.yandımcı olursanız sevinirm.

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
24x29 ebadında basılacak olan kitabın nasıl formalanması gerektiğini bilmiorum.daha önce A4 ve 24x17 cm boyutunda kitah yaptım. 24x29 ebadındaki kitap kaçlık kağıda basılır ve nasıl formalanır.yandımcı olursanız sevinirm.

Sevgili arkadaşım.. Kitap kaç sayfa bu bilgiyi vermemişsin.. Buda senin baskı öncesi bilginin çok az olduğunu anımsattı bana.. Böyle bir durumda montaj ve forma işlerini bir bilene bırakmanda ve bu bilen kişi yaparken başında durup öğrenmende fayda var. Buradan sana ne anlatsak boş olur çok zor ve geniş kapsamlı bir iş ve senin hiç alt yapın yok..

grifon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
daha sayfa sayısı belli değil kitabın benim öğrenmek istediğim şey aslındaörnek bi dizilis görmek yada hazır forma bulabilecğim bi yer formalama konusunda daha yeniyim.ilk defa farklı ebatlarda montaj yapıcam ve yapabilecek baska bir kimsede yok etrafımda. nasıl A4 ebadında 4 tane sayfa konuo,bu boyutta nasıl yerlestirilio onu öğrenmek istedm

corelde hazırlanmış forma bulmam mümkünmü

Moderatör tarafında düzenlendi:

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
daha sayfa sayısı belli değil kitabın benim öğrenmek istediğim şey aslındaörnek bi dizilis görmek yada hazır forma bulabilecğim bi yer formalama konusunda daha yeniyim.ilk defa farklı ebatlarda montaj yapıcam ve yapabilecek baska bir kimsede yok etrafımda. nasıl A4 ebadında 4 tane sayfa konuo,bu boyutta nasıl yerlestirilio onu öğrenmek istedm

corelde hazırlanmış forma bulmam mümkünmü

Sorduğun şey çok geniş kapsamlı bir soru.. Hazır montajlara güvenerek montaj yapamazsın. Sayfa sayısı belli olmadan hiç yapamassın, Yapmamalısın!..

Öncelikle baskıyı yapacak matbaa ile görüşüp kağıt boyutunu öğrenmek gerek, bu kağıt boyutuna göre 1 forma da kaç sayfa olacağı belirlenecek daha sonra sayfa sayısına göre forma sayısı belirlenecek (kitap montajı sabittir ama dediğim gibi değişik yöntemler olabilir) kitap montaj tekniğine görede montaj yapıp en son taşırma paylarını vereceksin.

4 tane sayfa yanyana demişsin.. neden 4 neden 8 değil?

grifon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
56 sayfa olacak ama basılacak olan kağıdn boyutu hala belli değil matbaa bisy demio

mhmt şhn

🏆Pro Tasarımcı🏆
forma büyük ihtimalle 70x100 de basılarak yapılır ama bu tarz işlerde formayı işin cildiniz yapacak olan mücellit atölyelerinden alınması en mantıklısıdır çünkü makinanın kırım yarlarını çok ii bilmek gerekir bu nedenle en doğrusu matbaacın ve mücellitcinle görüşmeden işi forma haline getirme ii çalışmalar..

bek106

🌱Yeni Üye🌱
Senin verdiğin bilgiler doğrultusunda daha varyasyonlar üretilebilir değişkenleri daraltmazsan doğru cevap alamayabilirsin

24x4=96 cm 29x2=58 cm bu bilgiye göre;
Bu iş tabakada 70x100 kağıda basılabilir .

Ya da trajı yüksek ise ratasyonda ( web ofset ) 98 cm lik bobine forma kırım veya makina baskı alanı yetmediği durum varsa 64 lük bobine tabloid basılabilr.

Kağıt gramajı 170 gr.ın altındaysa 3 kırım (forma kırım ) çalışabilirsiniz.

Forma atılımı cildine göre değişir (tel dikiş veye iplik dikiş)

İşin cilt olacak tarafına göre ( 24 ten veya 29 tarafından) herşey değişir

İş iplik dikiş ise sırt vermesi için kağıt gramajı kalın tutulup 2 kırım montaj yapılabilir.......

diye devam eder.....