Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

300 Dpi

drps

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Öncelikle herkese iyi günler, benim çok önemli bir sorunum var ve bu işte tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.
Benim şimdi 2 metreye 2 metre bi çalışma yapmam gerekiyo hatta bazen dahada büyük olabiliyo, ben bunu 300 dpi çalışırsam pc kendinden geçiyo, acaba rahat çalışabilmem için önerebileceğiniz birşey varmı.
Birde internette bazı yerlerde okumuştum 300 dpi yaptığımız için tam boyut açmaya gerek yokmuş zaten 10 kat yakınlaştığında bile görüntü iyi oluyormuş, bide 2 metre gibi büyük çalışmaları 72 dpi çalışsak olurmuş,bunlar ne kadar doğru yada sizin önerebileceğiniz birşeyler varmı, cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar çok acil.

Benzer konular

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
baskı tipleri arasındaki farkarlı bilmeniz lazım. 300 dpi offset için gereklidir. siz 2X2 lik bir alanı offsette basmayacağınıza göre,

300 dpi sizin için bir zorunluluk değil.
size önerim işi 1/10 ebatında küçülterek 600 dpi da çalışmanız...

20X20 cm 600 dpi...

2x2 basıldığında oldukça net görünecektir...

bartinli_cakabo

🌟Usta Tasarımcı🌟
baskı tipleri arasındaki farkarlı bilmeniz lazım. 300 dpi offset için gereklidir. siz 2X2 lik bir alanı offsette basmayacağınıza göre,

300 dpi sizin için bir zorunluluk değil.
size önerim işi 1/10 ebatında küçülterek 600 dpi da çalışmanız...

20X20 cm 600 dpi...

2x2 basıldığında oldukça net görünecektir...

Dediğiniz gibi çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim....

FiRARDA

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.ss.ss
Öncelikle herkese iyi günler, benim çok önemli bir sorunum var ve bu işte tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.
Benim şimdi 2 metreye 2 metre bi çalışma yapmam gerekiyo hatta bazen dahada büyük olabiliyo, ben bunu 300 dpi çalışırsam pc kendinden geçiyo, acaba rahat çalışabilmem için önerebileceğiniz birşey varmı.
Birde internette bazı yerlerde okumuştum 300 dpi yaptığımız için tam boyut açmaya gerek yokmuş zaten 10 kat yakınlaştığında bile görüntü iyi oluyormuş, bide 2 metre gibi büyük çalışmaları 72 dpi çalışsak olurmuş,bunlar ne kadar doğru yada sizin önerebileceğiniz birşeyler varmı, cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar çok acil.

sanırım photoshopta çalışıyorsunuz corel kullanmayı deneyin basitşeylere.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
dijital baskıda kullanabilirsiniz, bir dezavantajı yoktur. dijital makinalar ortalam 72 dpi da iyi sonuç verebilirler ama en temiz olanı 96-120+ dpi dır. 600 dpi çözünürlükte 10/1 çalışmalar birebir büyütüldüğüne bu aralığa denk gelirler ve baskıda netlik kaybetmezler...

ancak, yaptığınız işteki fotoğraflar 600 dpi a çekildiğinde netlik kaybetmeyecek şekilde olmalıdır.

eğer fotoğrafla çalışıyorsanız, hangi programı kullandığınızın bi önemi yoktur. bahsettiğim şekilde çalışmanız gerekir.

yok eğer foto kullanmıyorum işim vektörel diyosanız, 2X2mm bile çalışıp işi gönderebilirsiniz zaten.
vektörel işleri teknolojiniz yettiğince görüntü kaybetmeden büyütebilirsiniz.

drps

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
grafink verdiğin bilgiler için teşekkür ederim sana bi sorum daha olucak şimdi dediğin ölçülerde 600 dpi açtım diyelim photoshopta çalışırken baskıya yakın en iyi görüntüyü nasıl görebilirm mesela print size mı gösteririr bunu yoksa actual pixelmi.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
dijital için 72-120 dpi da(120ye ne kadar yakınsan o kadar garanti diye düşünebilirsin ) offset için ise 304 dpi da ekran ölçeklemesi açısından %100 baktığında aldığın netlik baskıdaki netliktir.

bartinli_cakabo

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşın sorusunu baz alarak Söylediklerinizden şu sonucu çıkarmamız doğru olurmu acaba...?
Söylediğiniz yöntemle bilgisayardan daha fazla performans alıyoruz öyle değilmi ?
Yani işi küçük çalıştığımız için pc kasmıyor....

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
arkadaşlar, outdoor işleri birebir çalışmak diye bişey yoktur. teknolojimiz zaten buna müsait deil... yani öyle bi makina yok... Bu işler pixel oranlayarak yapılır. yani 6 metreye 60cm lik bir pankart hazırlamak için 6M lik bir döküman açamazsınız. Bir çok programın açabileceğiniz alanı buna yetmez zaten...

Ama grafik tasarım işleri yapıyorsanız, güncel bir mac ya da güncel bir mac fiyatına toplanmış bir pc ye ihtiyacınız var. yaptığınız iş 72 dpi ın üzerine çıktığı anda sradan pclerin hepsi kasacaktır.

denizmavimor

🌱Yeni Üye🌱
ya arkadaşlar bende pankart tasarımları yapıyorum. acemiyim bu konularda.. yavaş yavaş öğreniyorum..
hadi 5'e 1 metre olacak şekilde 50x10 cm olarak ayarladım ama dpi olayı bir türlü çözemiyorum. kaç dpi ayarlamam lazım??
bazıları 300 dpi çalış dediğinde makineden 72 dpi olarak ayarlayıp çıkartıyormuş. bazılarıda 72 dpi olarak çalış, ondan çıkartabilirsin..çoğu internetten okudum ama emin değilim..

peki ben tam olarak ne yapmam lazım, açtığımda kaç dpi olacak, fotografın çözünürlüğü kaç olacak, photoshop mu yoksa illustrator mu kullanayım? detayları anlatırsanız sevinirim..

benim yapmak istediğim dış mekandan pankart yani dışarıda asılacak pankartlardan bahsediyorum.. yani web banner değil.. karıştırmayalım diye söylüyorum :)

tolgahan038

🏅Acemi Tasarımcı🏅
1. CMYK olmalı
2. 300 DPI çalışmalısın (50x10 cm)
3. İllustratorda çalışmalısın (Daha verimli)
4. Çalışma düzenlenebilir olmalı (PDF, .AI gibi)

Zaten basacak makina 50x10 çalışmayı oranlı olarak 500 x 100 cm yapacağı için DPI sını da ters orantılı olarak düşürecektir.

Ama photoshopta çalışacaksan;
1. CMYK
2. 500 x 100cm (+2-3)
3. DPI 50 olmalı
4. 8 bit

Kolay gele

denizmavimor

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkür ederim tolgahan038
gerçekten çok iyi anlatmışsınız. Tam da istediğim gibi ayrıntıları istiyordum zaten :))
Kimlere sorsam kafamı karıştırdı. herkes farklı anlatınca tabiikii.
ben normalde iç mekanlarda çalışmıştım. dış mekanlarda ilk defa böyle çalışıyorum. O yüzden yardım ettiğiniz için teşekkür ederim. Sağolun!

Size de kolay gelsin!