Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

a1 boyutlu teslim paftası hazırlamak

mimaripek

🌱Yeni Üye🌱
İyi günler arkadaşlar. Ben mimarlık öğrencisiyim. Çizimlerimi bugüne kadar autocad programında çizip çıktısını alıp teslim ettim. (70x100 boyutlarda)
Fakat artık renklendirmeleri, resim eklemelerini ve düzenlemeleri photoshopda yapmak istiyorum.
Kendi çapımda fotoğrafları photoshopda eğip bükmüşlüğüm, efekt vermişliğim var. (yani brushları vs kullanmayı biliyorum) ama işin içine ölçek ve çıktı alma olayları girince takıldım.

Teslimi A1 boyutta 300dpi çözünürlükte istiyorlar.
Benim yapmak istediğim çalışma
https://fc03.deviantart.net/fs41/i/2009/016/a/4/Architecture_Centre___Plans_by_alex190381.jpg
https://fc09.deviantart.net/fs41/i/2009/016/0/6/Architecture_Centre___Concept_by_alex190381.jpg

buna benzer olsun istiyorum. yani eskitilmiş, yer yer çivilerle montelenmiş kağıtlar ve fotoğraflar gibi.

eskitilmiş kağıt ve fotoğraflara altlık oluşturacak stocklar indirdim internetten.
https://fc02.deviantart.net/fs28/i/2008/179/3/9/Notebook_Collage_by_DarthMaiden.png

https://browse.deviantart.com/?qh=&section=&global=1&q=old+paper+stock#/d48ubt0

tek yapmam gereken bunları birleştirmek.
sorularım şunlar;
1-) photoshopda yeni belge açarken a1 çıktı almak için sayfa ebatlarını 6mm ekleyerek mi vermeliyim? (yani a1den büyük mü olmalı? kesme paylarını çıkarabilmek için)

2-) renk seçimini cmyk yapıp 300dpi çözünürlükte mi açmalıyım? (öyle yapılması söylenmiş internette ama çalışırken beklemeler ve takılmalar oluyor.normal midir?) renkleri cmyk seçtikten sonra tamama basıp açtığımız belgede renk scalasındaki renklerin tümü artık cmyk renkler midir? gönül rahatlığıyla istediğimiz tonu seçebilir miyiz?

3-) a1 boyutlarına 6mm ekleyerek açtığım belgenin kenarlarından 3mm olmak kaydıyla cetvelle ayırdıktan sonra arka fona yukardaki resimdeki gibi ahşap görünümü vermek için indirdiğim stock resmini tamamen sığdırmalımıyım a1 boyutuna yoksa kenarlardan yine boşluk bırakılmalı mı?

4-) netten indirdiğim stock imageları (çözünürlük 300dpi) photoshopda ayrı bi dosya olarak açıp sonra renkleri menülerden cmyk olarak işaretleyip save ettikten sonra mı ana dosyama atmalıyım? yoksa direkt copy paste yapabilir miyim? (ozaman rgb oldukları için sorun olur degil mi?)

4,5-) netten indirdiğim bir stock image ı
https://fc02.deviantart.net/fs14/f/2007/091/4/f/Wooden_floor_by_PoProstuBono.jpg
zeminde fon olarak kullanmak istiyorum. fakat boyut olarak a1 paftayı doldurmuyor. Zeminin tamamını bununla doldurmak için ne yapmalıyım? (image size ı mı a1 ölçülerine getirmeliyim yoksa canvaz size ı mı?) :sadsmile:

5-) yazacağım yazıları direkt yandaki T harfine basarak yazmamda bir sakınca yok değil mi? bazı yerlerde yazıların illustrator ile yazılması gerektiğini vs söylemişler ama direkt photoshopda yazsak ne olur?

6-) arkaya fon resmi attık, üzerine fotoğrafları ve pdf haline getirdigimiz ölçekli autocad çizimini ekledik, gerekli boyamaları yaptık, yazıları yazdık, belgeyi ozalite çıktı almak üzere kaydedeceğiz.. ne yapmamız lazım? jpg seçip herşeyi maximuma mı almak gerek? renkleri ve çözünürlüğü 300dpi ve renkleri tekrar cmyk mı seçmek gerek?

Uzun oldu biliyorum ama ne olur cevaplandırın. Çok çaresizim. Herkes renkli renkli cillop gibi çıktılar getiriyor. Nasıl yapıyorlar o paftaları :(

Son düzenleme:

Benzer konular

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
1. Dijital çıktı alıyorsanız buna gerek yok (Geniş Formatlı Yazıcı, plotter vs..)
2. Evet renk seçimini cmyk yapın ve dijital baskıda 150 -180 dpi yeterli bilgisayarına bağlı olarak kasılmalar ve beklemeler azalacaktır
3. Kenarlardan boşluk bırakmanız gerek yok bence,
4. İndirmiş olduğunuz fotoğrafları bir klasörde toplayın sonra cmyk ve dpı ayarlayın yapın ve daha sonra tasarıma girin , bu kadar büyük bir çözünürlülükte stock fotoğraf bulmanız zor ne kadar yakın bir büyüklükte bulursanız sizin için okadar iyi olur ,
4,5. Fon olarak kullanmak istediğiniz fotoğrafı A1 içine attıktan sonra CTRL+T yapın ve shift tuşuna basılı kalarak büyütün bozulmalar olacaktır (ne kadar büyük bir stock fotoğraf buluşanız o kadar iyi olacaktır) vektörel tarzda bi şeyler bulursanız (eps, ai cdr …vs) daha iyi olur örneğin vektörel programlarında isteğiniz boyuta getirip buraya alabilirsiniz bozulmalar olmayacaktır
5. T harfine basarak yazmanızda bir sakınca yok ve Photoshop da direk yazın
6. Öncelikle dosyanızı psd olarak kaydedin ki dha sonra üzerinde bir değişlik yapabilesiniz ve dah sonra tüm katmanları birleştirinve tiff olarak kaydedin

Site önerisi stock fotoğrafları için :
https://www.gfxtra.com/index.php?do=search site içi arama motorounda rataıp bulabilirsiniz öreneğin Wooden floor arattığınızda Ahşap zeminle ilgili bir çok secenek cıkacaktır

Not: Bunlar kendi bilgilerim ve ben böyle yapıyorum hatam varsa diğer ustalar bunu düzeltir ve beni de bilgilendirir şimdiden teşekkürler

mimaripek

🌱Yeni Üye🌱
vejdi ilgin için çok teşekkür ederim =) anlattıklarına bağlı olarak sormak istediğim 1 2 nokta oluştu kafamda, cevaplayabilirsen sevinirim.

120/180dpi derken.. 180de kasmaz evet ama istenen son çöznürlük 300dpi. 180 çalışıp ya da 120 çalışıp bitince 300 kaydedersem bir işime yarar mı? :S

ozaman fotoğrafları illustrator da açıp istediğim enXboy ölçülerine getirip (cm değerinden) bunları save edip photoshopa atarsam bozulma olmaz? iyice emin olmak istedim :D yanlış bir şey yapmaktan korkuyorum da kusura bakmayın en ufak şeyleri bile soruyorum :D iyi ki varsınız =) hepinizi çok seviyorum =)

son olarak dijital çıktı derken? :S işte kendi bilgisayarımda hazırlayıp kaydedip usbye atıp ozalitten renkli a1 çıktı alıcam :s (poster baskı) başka türlü çıktı bilmiyorum :D acaba dijital çıktı bu mudur?

Son düzenleme:

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
120 çalışıp bitince 300 kaydedersem bir işime yarar mı?

A1 : 84.10 cm x 59.40 cm 180 dpı (5960 pixel / 4209 pixel ) kaydetme aşamasına geldiğinizde siz 300 dpi yaptınız var sayalım değerler 9933 pixel / 7015 pixel yükseldi ,yani Photoshop, resim büyüdüğü için kafasına göre araya piksel ekliyor ,
Resample Image işaretini kaldırıp 300 yazarsanız o zamanda çalışmanın boyutu değişecek
cmyk 8 bit çalışmalısınız yeterli

Alıntı başka forum sitelerinden
“8 bit, 8bit/channel anlamındadır ve CMYK image'larda 8*4 = 32 Bit'lik veri üzerinde çalışıldığı anlaşılır. Photoshop'un da 32Bit destekli olduğunu düşündüğümüzde, 8 bit kafidir. Bununla birlikte Photoshop'un bazı filtreleri ve bazı komutları 16 Bit üzerinde (16*4 = 64 Bit) çalışabilmenize olanak sağlar. Bit derinliği de esas itibariyle image'lardaki renk zenginliğini ifade eder. 8 Bit'lik bir image'ı 16 Bit'e çevirmenin hiçbir manası yoktur. Image'ın kaynağından 16 Bit derinlikte digital ortama aktarılması gerekir. Aynı şekilde digital ortamın da 16 bit derinliğe destek vermesi anlamlıdır. Yani Photoshop'ta 16 bit derinlikteki bir görseli zaten istediğiniz formatta kaydedemezsiniz . Hadi kaydettiniz, bu kez de image'ı kullandığınız programda kullanacağınız komutlar, efektler, print vs. işlemlerinde de 16 bit destek söz konusu olabilir. Özetle, 8 bit iyidir, kafidir.

İlk mesajımda vektörel tarzda bi şeyler bulursanız demiştim Photoshop pixel tabanlı verileri işliyor; Corel , Illustrator, autocad vb programlar ise vektör verileri (çizimler, çizgiler vs) çizgi halindekileri büyütüldükçe bozulma olmaz ama fotoğraflar % 100 gectikten sonra bozulmalar yaşanmaya başlar

dijital çıktı bildiğiniz gibi :)