Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

omer23

🌱Yeni Üye🌱
Slm arkadaşlar ÇOK ACİL ASİT İNDİRME YÖNTEMİNİ ÖĞRENMEM LAZIM Allah RIZASI İİÇİN YARDIM EDİN ARKADAŞLAR MAİL ADRESİ YASAK

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
neden mail adresinizi yazıyorsunuz? grafikerler.net genel olarak öğrenme ve öğretme sitesi sorunuzun cevabı buradada verilebilir ve herkese faydalı olur.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
ASİT İNDİRME YÖNTEMİ

Dikkat Bu sayfada anlatılan yöntemde kullanılan Perihidrol ve Demir3kolorür çok zehirli ve tehlikeli maddelerdir kullanırken mutlaka eldiven ve gözlük kullanın. Bu yöntem sadece bilgilendirmek amacı ile anlatılmıştır kullanımında oluşabilecek kazalardan Sitemiz sorumlu değildir.

Önce malzemelerimizi temin ediyoruz:
  1. Perihidrol
  2. Demir3 klorür
  3. Pnp kağıdı
  4. Bildiğimiz mavirenkli Cd kalemi (bir adet ince bir adette kalın alrısanız çok iyi olur)
  5. 0,20 mm kalınlığında bakır levha
  6. Ütü ve alkol
PB050979.jpg

Asit indirme işine ilk önce çizdiğimiz logoyu pnp kâğıdımızın üzerine Lazer yazıcı ya da Fotokopi makinesi ile kopyalıyoruz (evimizdeki fotokopili yazıcılar olmaz çünkü onlar mürekkep püskürtmelidir)

PB050982.jpg

Çalışılacak plakayı iyice alkol ile temizliyoruz bu işlemden önce iyice bir ince zımpara ile temizlerseniz daha kaliteli sonuçlar alırsınız.

PB050983.jpg

pnp kâğıdımızı baskılı tarafı bakır plakamızın üzerine gelecek şekilde yerleştiriyoruz sonrada bir gazete kâğıdı ile kapatıyoruz bu ütünün ısısının pnp kâğıda zarar vermesini engelliyor.

PB050984.jpg

PB050985.jpg

PB050985.jpg

PB050986.jpg

Ütüyü yeterince ısıttıktan sonra hazırladığımız tost şeklindeki materyalimizi ısıtıyoruz.

PB050989.jpg

Yeterince ısıtmanın ardından pnp kâğıdını bakır levhamızın üzerinden kaldırıyoruz ve şeklin M e t a l levhanın üzerine tam olarak çıkıp çıkmadığını kontrol ediyoruz.

PB050995.jpg

İyi çıkmayan yerleri cd kalemimizle rötuşluyoruz.

PB051005.jpg

Plakamızın arka yüzünü tamamen cd kalemi ile boyuyoruz buradaki esas püf noktası kalemi sadece bir kere sürmektir sürekli git-gellerden kaçının.

PB051003.jpg

Hazırladığımız levhayı Demir 3 klorür'ün içine atıp birkaç saat bekletiyoruz arada bir fotoğraf banyo eder gibi sallamayı ihmal etmiyoruz. Bu işlem oldukça uzun sürebilir. Daha hızlı olmasını istiyorsanız Demir 3 klor ün yerine bir iki damla sülfürik asitle güçlendirilmiş Perihidrol kullanabilirsiniz ama bu yöntemin çok tehlikeli olduğunu söyleyebilirim.

PB051006.jpg

Şeklimizin yavaş yavaş çıktığını görüyoruz.
PB051007.jpg

Asit ile kestiğimiz logolarımızı kırmızıya boyuyoruz.

PB051008.jpg

El ile kesmemizin mümkün olamayacağı kadar temiz bir logo haydi kolay gelsin.

PB051013.jpg

Bu sayfanın oluşmasında katkısı büyük olan ve bilgilerini esirgemeyen Mete ÖZKILINÇ Bey' e modelcilik adına teşekkürü borç bilirim.

omer23

🌱Yeni Üye🌱
Ama burada logo çıkartma yapmış benim istediğim oyma yöntemi nasıl olacak

korsanturk

🌱Yeni Üye🌱
Senin amacın seri imalatmı bilmiyorum ama ben serigrafi baskı tekniği ile yapabileceğin yöntemi anlatayım . m e t a l i n doğal olarak asitle temas eden yerleri erimektedir sen oluşturduğun desenin negatif filmini alacaksın ve bunu malzeme üzerine serigrafi yöntemi ile basacaksın ama boyaya dikkat et heryere düzgün basılması lazım ve aside dayanıklı boya kullanman lazım .Ayrıca m e t a l i n arkasına tam zemin baskı yapman lazım yoksa banyoda arkası erir . Daha sonra yukarıda yazılan banyoyu uygulayabilirsin . Ben zamanında hobi amaçlı olarak baskı devresi yapmıştım bunu kezzap içerisinde bekleterek baskı devreyi oluşturmuştum . Pozitif film kullanırsan asitte desenin dışı erir , negatif film kullanırsan tam tersi olur .

korsanturk

🌱Yeni Üye🌱
* işareti ile görünen yerlere M-e-t-a-l ( sarı , bakır, alüminyum vb. ) yazdım fakat öyle çıktı bende anlamadım ama sanırım sitenin kod koruması . Haa unutmadan malzeme olarak alüminyum kullanırsanız banyoda ( kullanacağınız banyoya göre değişebilir ) çok miktarda ısı çıkabilir ve uzerindeki boyayı atabilir doğal olarak işinizde bozulabilir. Baskı devrelerde malzemenin arkasında bakır yoksa oraya zemin baskısı yapmanızada gerek yok .

Son düzenleme:

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
korsanturk arkadaş sarı ****linden kastın prinç mi oluyor. bir de krom ve çinko ya da baskı yapılabiliyor mu acaba. sormak istediğim bir şey de ışık yoluylada ****le baskısı yapılıyor bir yerlerde okumuştum acaba bu konu hakkında bilgin var mı özellikle kullanılan kimyasal hangisidir. iyi çalışmalar.

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
dostum ne indireceksin ben asit indirme etiket işleri yapıyorum

merhaba arkadaşım. ben üzerinde uzun bir yazının olduğu bir plaketi asit indirmeden geçirmek istiyorum. bunu nasıl yapabiliriz. özellikle baskının güzel çıkmasını istiyorum.iyi çalışmalar.

korsanturk

🌱Yeni Üye🌱
Evet sarıdan kastım pirinç . Ayrıca sen ne indireceksin ( pirinçmi , alüminyummu vs. ) onu söyle ona göre yardımcı olalım .

shukee

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.emekreklam.com.tr
merhaba indireceğin malzeme sanırım prinç suya bikromat ve tuz atıp karışıma sülfirik asit döküyorsun az bişey yaklaşık yarım saat kadar sallıyorsun ama ilk anda pamuklamak gerekiyor inecek yerleri.

arkadaşım ne indireceksen bana çalışmayı yolla ben halledip sana yollayım
kolay gelsin

ne indireceksin bi zahmet onuda belirt

ben etiket indireme işleri yapıyorum izmirde foruma yardımcı olabilirim.

merhaba dostum.

hangi işle meşgulsunuz acaba

meslektaşmıyız.

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
Evet sarıdan kastım pirinç . Ayrıca sen ne indireceksin ( pirinçmi , alüminyummu vs. ) onu söyle ona göre yardımcı olalım .

merhaba arkadaşım. kendim prince asit indirmeyi uygulamak istiyorum. bir plakete atatürkün gençliğe hitabesini yazmak istiyorum. bunu nasıl en iyi bir biçimde yapabilirim.birde princin dışında nelerde asit indirmenin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum. bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. iyi çalışmalar.

merhaba indireceğin malzeme sanırım prinç suya bikromat ve tuz atıp karışıma sülfirik asit döküyorsun az bişey yaklaşık yarım saat kadar sallıyorsun ama ilk anda pamuklamak gerekiyor inecek yerleri.

merhaba shukee arkadaş. cevabın içi sağol. peki ne kadar suya ne kadar bikromat ve tuz atmak gerekiyor. bir de pamuklamaktan bahsetmişsin o kısmı tam anlayamadım. bir de prince baskıyı serigrafi ile mi yapıyorsun yoksa başka bir yöntem mi uyguluyorsun. bu konularda yardımcı olursan sevinirim. iyi günler.

omer23

🌱Yeni Üye🌱
şim di arkasaşlar ben plaket yapacam onu asit indirme yöntemiyle yapacam bana yardım edecek yokmu ya

PLOTTER İLE BASKI YAPIP AMA SADECE YAZINI İÇİNİ ÇIKARTICAKSINIZ.
SONRA ASİTE ATACAKSIN.:angel:

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
PLOTTER İLE BASKI YAPIP AMA SADECE YAZINI İÇİNİ ÇIKARTICAKSINIZ.
SONRA ASİTE ATACAKSIN.:angel:

merhaba arkadaşım. plotter ile prince mi baskı yapıyorsun. bir de asitin ismi nedir ölçüsü kaçtır. kısaca bunlarada cevap versen iyi olur. iyi çalışmalar.

serdar0758

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.e-reklamcim.com
bende asit indirme işini ögrenmek isityorum reklam işiyle ilgileniyorum olaket ve gençlige hitabe gibi şeyleri asit indirme yontemi ile yapmak isityorum ama nasıl olur yardımcı olursanız sevinirim

vuralis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.soyofreklam.com
ben yardımcı olurum cok basit bir yöntem ama senelerce biz cok zormuş gibi birkac kişinin tekelinde cok bahalıya satıldı bana özel mesajla ulaşın msn adresi bırakın

plotter

🌟Usta Tasarımcı🌟
plaket yapacak arkadaşlar... alternatif olarak daha zahmetsiz ve renkli imkanı olan sublimasyon baskıyı da değerlendirmeye alın bence..

serdar0758

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.e-reklamcim.com
ben yardımcı olurum cok basit bir yöntem ama senelerce biz cok zormuş gibi birkac kişinin tekelinde cok bahalıya satıldı bana özel mesajla ulaşın msn adresi bırakın

kardeş lutven yardımcı ol bize benım ihtiyacım var ben genclıge hitabe yapacam
birinci
harfler boyle elle dokundgumuzda kabartma duruyor o nasıl yapılıyor birde
kapı isimligi mesala oyulmuş gibi bu nasıl yapılıyor tabı bunlar pirinçe
ben sülfürük asit ve mikromat dediğim malzemeyi buldum varsayaraktan anlatırsan sevinirim birde aydıngerle bu iş oluyormu

şuy asite bir el atsanız arkadaşlar bu ikinci yazıcım arka arkaya 2 haftadır ama kımse ilgilenmedi yadımcı olacak arkadaş yokmu acaba

guraykurtoglu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sevgili arkadaşım bu yazdıklarım kulaktan duyma değil bizzat uygulamadır lütfen not edin.
Kullanacağımız malzemeler

1. Demir3 Oksit
2. Bikromat tozu.
3. Kaya Tuzu
4. Sülfirik asit
5. Su
6. Lastik Eldiven
7. Plastik Kap
8. Selilozik Tiner
9. Selilozik yağlı boya

Bu Malzemeler kimya malzemeleri satılan herhangi bir yerde bulunabilir.
öncelikle serigrafi aşamamız var film olmasını istediğimiz şekli norma bir yazıcıdan aydınger kağıdına çıkarıyoruz.
Daha sonra 120 lik kasnağa gerilmiş ipeğe önlü arkalı loş bir yerde emüsyon sürüyoruz. Daha sonra ışık masası olarak tabir ettiğimiz masanın üzerinde bulunan cama önce aydıngeri onun üstünede kasnağı koyuyoruz 1000watlık bir ışığı 1 dak.süreyle filime tutuyoruz daha sonra kasnağı su ile yıkıyoruz ve filme hazır hale geliyor.

Filme hazır haldeki kasnağımızı 025 veya 050 pirinç levhanın üzerine koyuyoruz.Bir rahle yardımıyla asit maskesi diye tabir ettiğimiz boyayı pirinç malzemeye aktarıyoruz. Yaklaşık 15 dakikalık bir kuruma süresinden sonra plastik bir leğene 2 çorba kaşığı kaya tuzu 3 çorba kaşığı demir3 oksit koyuyor ve üzerine kaynar sıcaklıkta su ekliyoruz ve asitimiz hazır pirinç levhanın arka kısmına ploterda keserek kullandıpımız folyodan yapıştırırsak arka taraf zarar görmemiş olur. Pirinç plakayı asite koyuyor ve kabımızın kenarından tutarak 10 dak. süreyle yavaşça çalkalıyoruz.Daha sonra tüm asitlerin bazı olan su ile yıkıyoruz. Son işleme geldik artık yine başka bir kaba 2 çorba kaşığı bikromat tozu ekliyoruz üzerine yaklaşık1,5 lt soğuk su döküyoruz şimdi en riskli yeri anlatıyorum 1 kapak sülfirik asidi yaklaşık 10 cm den kaba boşaltıyoruz duman çıkacak korkmayın ama solumayında pirincimizi bu mayiye atıp yaklaşık 5 dakika süreyle çalkalıyoruz bu üzerindeki kavı alıyor. Suyla yıkayıp kuruladıktan sonra selilozik tinerle asit boyasını silerek çıkarıyoruz ve ürünümüz hazır hale geliyor arzu ederseniz bölüm bölüm selilozik boya ile boyayabilirsiniz.En son işlem malzemeye oto verniği veya selülozik verniği füskürtme yoluyla uygulayabilirsiniz.Lütfen açık alan ve plastik eldivenle uygulama yapın ve bu malzemelerin tümünü çocuklardan uzak tutun Kolay gelsin....