Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Alon Chou Röportaj - interview (Grafikerler.NET) Türkçe / English

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
alon_chou.jpg

1- Siz dünya çapında tanınmış bir isimsiniz, Türkiye’deki üyelerimize sizin hakkında daha detaylı bilgi vermek istiyoruz. Yaşınız kaç ? Bu mesleğe ne zaman başladınız ? Nerede yaşıyorsunuz ?
1- Your name is well-known in side of world.So we want to give more information about you to our members in Turkiye. How old you ? when you start to that job ? where do you live ?

30 yaşındayım , Tayvan/Taipei’ de yaşıyorum.Oyun firmasında çalışmaya 6 yıl önce başladım. 2 yıl sonra işimden ayrılıp freelance çalışmaya başladım.
I am 30 years old, I live in Taiwan/ Taipei. when I start to the job is about 6 years ago, in begin I work in a game company, after 2 years I quit my job to be a freelancer.

2-hayal gücünüzün güçlü olduğunu görüyoruz. Sizce hayal gücü doğuştan mıdır yoksa sonradan geliştirilebilir mi?
2- We see that you have powerfull imagination.Is imagination coming from innate or can develop in time ?

Gençken çok güçlü çalışmalar yapmak istiyordum ancak yapamıyordum. Çünkü istediğim yeterli seviyede olduğumu düşünmüyordum. Fakat deneme zamanlarında daha çok film ve sanatçıların çalışmlarını inceleyerek kendi kendinize yapabilecek hayal gücüne yaklaşıyorsunuz. Eminim ki daha sıkı çalışarak sürekli denemelerle hayal edebileceginiz seviye ye ulaşabilirsiniz.
when I was young, I want to make some powerfull works, but I can’t, because I had not approach the level what I want, but it can be trainnig in time, just look more movie and other artist works that you want to approach, then do many practice by yourself, it will be more close to your imagination. Sure, the imagination in your mind also will be progress in time by trainnig .

3-Klasik dönem ressamlarından hangisinden etkilendiniz? Örneğin biz sizin çalışmalarınızda Rembrant etkileri gördük
3- which artist from classical time did make you impress? For example we see Rembrant's impress on your works.

Evet. Rembrant’ın çalışmalarını çok seviyorum. Aynı zamanda Caravaggio (1673-1610)’ yuda seviyorum. Aynı zamanda “You Cheat!” adlı çalışmamdaki ışık ve komposizyon’umda Caravaggio’nun “ The calling of St.Matthew” çalışmasının katkısı olmuştur.
Yes, I love Rembrant's works very much, and I also like Caravaggio (1573-1610) too.The composition and lighting of his work “The Calling of St. Matthew” also did interpret my work ”you cheat!”.
" You Cheat "
youcheat.jpg

4-Çalışmalarınızda kullandığınız renkler genelde turuncu ağırlıklı ve kahverengi tonlar. Bu renk tonlarının sizin için özel bir anlamımı var?
4- You oftenly use orange's and brown's tone colors. Are they have any speacial meaning for you?

Sanırım sıcak hissler uyandırdığından güneşi seviyorum o yüzden çalışmalarımda güneşin tonlarınını kullanıyorum.Ama tüm çalışmalarımda değil. İleriki zamanda çalışmalarımda diğer bir çok farklı rengide kullanıcam.
I think I like sunshine and some warm feeling, so I choose that color tone in my works, but not all, I think I will use more other kinds of color tone in my work in the future.

5- Işığı çok ideal bir şekilde kullanıyorsunuz, bu alışkanlığı nasıl edindiniz. 3D programları bu konuda sizi etkiledimi ?
5- You use light effect in ideal style, how you get used to it ? Does any 3d programs make a effect you for that ?

Oyun stüdyo’sundayken 3D çalışmalarını öğrendim.Fakat sadece cansız oyun karakterleri üzerineydi.Işık efeklerini de bulunduğum çevrede dikkatli gözlemlerimle öğrendim.
I had learn 3D when I was in the game studio, but it only for low poly game characters, the light effect I learned was by observe the world surrounding us every where.

6-Doğulu bir sanatçı olmanıza rağmen , batılı konularda çok başarılı çalışmalar üretmişsiniz. Batı kültürü hakkındaki bu bilginiz nereden geliyor?
6- You success on west side subjects on your works whatever you coming from east side. Where and how you get informations of that west culture from?

Çok uzun zamandan beri film izlemeyi seviyorum ve özellikle Hollywood filmlerini. Hayal gücüme anlam katıyorlar ve şimdilerde ne istiyorsam internet ortamından öğrenebiliyorum.
I have been love to watch movie for long time ago , and especially Hollywood movies , That always interpret my imaginations, and now if I want I can get the infomations on internet very convenience.

7-İnsan anatomi’sini de çok başarılı bir şekilde etüt ettiğiniz belli oluyor. Bu hareketleri bu kadar başarılı yorumlamak için günde kaç saat çalışıyorsunuz. ?
7- We see that you are well study on human anatomy.How long you work in a day for to explain and show these human movements and expression?

Çalışma saatlerim herzaman aynı değil.Eğer kişisel ticari olmayan bir iş ise işim dışında kalan zamanlardaki enerjime bağlı olarak değişmektedir.Fakat bazen kendi şahsi çalışmama konsantre isem 10 saatin üzerinde olabiliyor.
My working time is not the same everyday, if it’s a personal works not for commercial , it will depends on if I have enough rest energy in that day when I finished my job.
But sometimes I concentrate on my personal works can be more then 10 hours in one day.

8-Hareket sizin çok önemli gibi algıladık. Sinema sanatıyla çok ilgilimisiniz.?
8- We see that Human movements is important for you. Do you interest in cinema?

Evet çok fazla. En büyük eğlencem film izlediğim zamanlardır.
Yes , very much , it always be my best entertainment when I have time to watch a movie.

9-Sizi en çok etkileyen sinema filmi hangisidir?
9- What is your best movie which is impression on you ? Too much?

Birçok iyi filmi severim. Bunlardan en etkileyeci olanı “ Cennetin Krallığı “, Çok iyi savaş sahneleri mevcut. Ve günümüze dair barış üzerine çok iyi bir örnek teşkil eder. Ve film’de en sevdiğim karakter “Salahhaddin eyyübi !”.
It’s many good movie I love, one of it impressed me is “ Kingdom of Heaven”, it has very good battle scene, and it also emphasize the peace important in nowadays. And I love the character” salah-al-din-al-ayyub” in the movie very much .

10-Çalışmalarınızı oluştururken taslak yapıyorsunuz sanırım. Bu taslakları hangi programla dijital ortama aktarıyorsunuz. ?
10- we guess you make a rough draft before start your work. So which program do you use for put in digital platform.

Evet çalışmama başlamadan önce taslağını hazırlıyorum. Ve sadece Photohsop’ta yapıyorum.
I only use Photoshop to do my work. yes, when I start my work, I make a rough draft First.

11-Bu taslakları aktarırken ve çalışmanızı yaparken özel yöntemler uygular mısınız?
11- Do you use any special method for when you put your rough draft in digital platform? No special method, just only make a white/ black rough draft in digital as many other artists.

Çok özel bir methot kullanmıyorum. Diğer sanatçıların yaptığı gibi dijital ortamda siyah beyaz taslak oluşturuyorum.

12-Sizce yaptığınız iş bir meslek mi yoksa yaşam biçimi midir.?
12- Is a kind of job or life stlye which that you work on ?

Freelance çalışıyorum çünkü kendi yaşantımda kendime daha çok vakit ayırabiliyorum. İstediğim bir çok şeyi yapabiliyorum.Hayatımdan daha kolay ilham alabiliyorum .Zorlandığım zamanlarda ise dışarı çıkıp geziyorum.

I am a freelance, because I want to get more free time in my life , I can do many thing what I want, and I can more easy to get inspirations from everything in my life and if I have no inspirations I can go out to ramble for relax and get some inspirations.

13-Batılı yaşam ve sanat tarzı üzerinde çalışılıyor. Peki Türk plastik sanatları hakkında bilginiz varmı?

13- You work on west life and art. So do you have any information aboutTturkish plastic art ?

Tabii ki Türk plastik sanatı’nıda seviyorum. Çünkü orta doğu , herzaman bana gizemli hissler uyandırmıştır. Ayrıca bende internetden elde ettiğim bir çok Türkiye ile ilgili resimlerde mevcut. Özellikle “Sultan Ahmet Camii”sini mimarisinden dolayı çok seviyorum.
Sure, I love turkish plastic art too, because the Middle East always give me a lind of mystery feeling, I have many pictures from turkey and I have searched it on internet too, especially I love the "Sultanahmet Camii", what a beautiful architecture I love it very much!

14-Türkiye ve Türk sanatı tarihi hakkında bilginiz varmı?
14- Do you have any information about Turkey and turkish art history?

Yıllar once öğrenci iken Selçuk hükümdarlığı tarihini okumuştum. Ve şimdilerde islam dünyası üzerine bir sanat kitabı okuyorum.
I have read some history of Seljuq dynasty when I was student long time ago, and now I have some art book about the Islamic world.

15 -Gözlemin sizin için çok önemli bir olgu olduğunu görüyoruz.
Özellikle insan yüzlerindeki ifadeleri çok beğendik. Bu yeteneğinizi nasıl geliştirdiniz. ?İnsan yüzlerindeki ve gözlerindeki ifadeyi vermekte nasıl bu kadar başarılı olabildiniz.?

15- we see that Observation is important for you. Especially we like human expression. How do you make develeop your that capacity ?
How do you successfull to give human expression on your works.

Çalışmalarımda ki ifadeleri beğendiğiniz için teşekkür ederim.
Bu yeteneğimi çevremdeki insanların ifadelerini inceleyerek, araştırmalar esnasında bir çok bilgiler edinerek ve çoğunlukla da kendi başıma uygulayarak geliştiriyorum.

Thank you for like the human expression in my work, the way I improve the ability is often observation the human expressions, and search many info about it from everywhere, or try to do the expressions by myself what I want many times.

16 -Çalışmalarınızda sanki eskiye bir özlem duyuyormuşsunuz gibi bir his var. Modern yaşamdan sıkılan insanları sanki o çağlara götürüyorsunuz.
16- We feel that you missing old time on your works. We see that you take people to old time which boring in modern time.

Evet , başlangıç çalışmalarımda başka zamana ait tarihi denedim. Eski zamanlar bana büyüleyici ve cekici geliyor. O yüzden geçmiş dönem üzerine çalışmayı tercih ediyorum.
Yes, in begin to creative some personal works, I want to try to did some story in different time, old time is charming for me. So I would like to do some passed time works prefer.

17-Kendinizi resim sanatı içinde bir sanat akımı içine sokmanız gerekseydi hangi sanat akımını tercih ederdiniz
sizce zamanımız çokmu kötü. ?

17- Which trend do you prefer if you have to choose beetween kind of paint art trends?Do you think is bad century time these times for art.?

Yunan ve Bizans sanatını özledim. Barok zamanını çok seviyorum. Caravaggio (1571~1610),Velazquez (1599~1660), Rubens (1577~1640), Rembrandt (1606~69), ve Vermeer (1632~75 ) dönemleri.

I miss ancient art, I like Baroque period very much, such as Caravaggio (1571~1610),
Velazquez (1599~1660), Rubens (1577~1640), and Rembrandt (1606~69), and Vermeer (1632~75 )…..,

Modern zamanda filmlerin ortaya çıkmasıyla birlikte ,birçok etkileyici ve görkemli sanat çalışmaları ortaya çıktı. Aynı zamanda bunların herbir karesi beni derinden etkilemiştir.

But since the movie develop in modern times, many impressive and glorious art works was produced for movies, they also deeply touched me by the awesome frame.

Güzel sanatlar üniversitesindeyken. Çağdaş sanat çalışmalarını oluşturmaya dair hiçbir his ve düşünceye sahip değildim. Çünkü çalışmanızda anlaşılması güç teorilerle anlatılması gerekiyordu.Ve bence günümüz insanları için karışık ve direk olmayan bir sanat görüşüne sahipti. Ama belkide problem sizin bakış açısınızla alakalıdır..Benim düşünceme göre dünya , sanat için devasa büyüklükte çok fazla imkanlara sahip. O yüzden Yunan ve Bizans sanatçıları gibi kendi şahşi çalışmalarım için ressamlığı seçtim , daha basit ve daha kolay anlaşılır tek parçalı çalışmaları tercih ettim.Böylelikle insanların duygularına direk ulaşabiliyorum..

When I was in university of art, I always have no feelings and ideas for how to create a contemporary art work, because it has to explain so many abstruse theory with your works. I thought it become to very complicated and not directly, and art seems be away from public people, but maybe the problem is what aspect of art you choose, I think the world have a great contain for all the form of art. therefore then I choose painting, for me in personal works, I prefer to create a single piece works as the ancient artists, that is more simple and easy for understanding. and directly to express something and touching people.

Günümüzde halen grafik sanatı insanları etkilemekte ve çok fazla farklılık yaratmakta.
Bununla beraber görsel efeklere odaklanmış gibi görünsede halen çalışmalarda farklı açılardan birçok farklı yorumlama yakalayabiliriz.
Bundan dolayı dijital ortamı kullanmak daha uygun.Şimdilerde dijital medya ile Yunan ve Bizans sanatına farklı düşünce katabiliriz.
Bu yüzden dünya sanatından yeni zamanda ‘da beslenebiliriz.

CG art in nowadays still can impressive people, and be more diversification, although CG art It seems focus on the visual effect, but you still can creative the works by any new angle of view or can approach the level to the passed works, besides, using digital is more convenience, the only different thing to ancient is now we create by digital media, so I think in the new time, we still can get some nutrient from the art world.

18- Savaşa bakış açınız nedir? bazı çalışmalarınızda savaş ve şiddet ögeleri gördüğüm için soruyorum.
18- What do you think about war ? we see war and violence samples some of on your works. so we ask.

Evet bir çok çalışmamda tema savaş hakkında çünkü oyunlarda , filmlerde ve animasyonlarda çok kullanılan bir tema.
Bazı insanlar için heyecan verici.
Benim için savaş, çalışmalarımın etkili ,yaratıcılı yada komposizyonumun dramatize edilmesinin bir parçası.
Ama gerçek dünyamıza döndüğümüzde elbette bizlerde savaştan nefret ediyoruz.

There are many works about war, because it usually be the Theme of games, movies, or animations it’s very exciting for some people.
For me, I think the war theme can be creative to a powerful or dramatic composition in a piece of work, but back to the reality world, of course we all hate war.

Burada sizlerle düsüncelerimi paylaştığımdan dolayı mutluyum. Teşekkürler.
I am glad for sharing my thought here, Thank you.
Alon CHOU

>>Alon Chou Biyografi / Alon Chou Biography<<

Bilgi/ Info :

Röportaj - Alon Chou ile Grafikerler.NET arasında yapılmıştır.
Interview is between Grafikerler.NET and Alon Chou.

Son düzenleme: