Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Altın Varak Yapma Tekniği, Samsun, Samsun Dekorasyon, Mustafa Kemal Bektaş, Melike Varakçılık, Altın

MKB55

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
melikevarakcilik.com
ALTIN VARAK NASIL YAPILIR

Sevgili Dostlar;

Nette dolaştım durdum. El emeği göz nuru olan Altın Varak İşlemesi ile ilgili farklı farklı metotları anlatmaktalar . Uzun süredir yaptığım muhtelif çalışmalarım doğrultusunda adını Altın Varak yapıştırması adını koydukları muhtelif garip uygulamalardan rahatsız oldum ve bu işin doğrusunu sizlere anlatma ihtiyacı duydum. Sizlere en son yaptığım Atakum Amisos Hoteli, Kiğılı Mağazası Samsun Yeşilyurt AVM. Şubesi ve muhtelif kuruluşlara yaptığım Altın varak çalışmalarından da bazı kesitler göstererek size doğru olanını anlatmaya çalışacağım.
Kimya sanayindeki gelişmeleri de göz önüne alarak, linklerinide yenilerek yeniden sizlere faydalanmanız için yazımı yeniledim.

Öncelikle bu işi yapmak için gerekli materyaller nelerdir oradan başlayalım:

MALZEME :

rc78z.jpg

Kaliteli İmitasyon Altın Varak Yaprağı

rc4l9.jpg

Muhtelif markada imitasyon Yaprak marka tercihinize göre 16x16 cm. 100 yapraklık
22 ayar altın varaklar 8x8 cm olup 25 adetlik defterlerde

Mix Solüsyon yapıştırıcı

rc4lr.gif

Muhtelif numaralarda seramik uçlu sentetik yağlı boya ressam fırçaları miks süt yapıştırıcı sürmek için

rc4m5.jpg

rc4mc.jpg

Maskelemek amacıyla Dar ve geniş kağıt bant,

rc4mk.jpg

rc4ms.jpg

Altın varağı yapıştırmak için muhtelif numaralarda zemin fırçaları

rc4nb.jpg

rc4nj.jpg

merox fırça muhtelif numaralarda

150 ve 180 numara sünger zımpara

rc4nx.jpg

rc4pc.jpg

mix solüsyon koymak için için küçük kadeh (cam kadehde olabilir, dondurma kadehi de olabilir)

rc4pp.jpg

Malzeme taşıma çantası

rc4q7.jpg

rc4qj.jpg

sentetik ve selülozik tiner (Sentetik tineri patina eskitmede selülozik tineride iş bitimi fırçaların temizliğinde kullanmak üzere. Yalnız akrilik fırçalar sentetik tinerle temizlenir.)

rc4qr.jpg

rc4r2.jpg

Selülozik dolgu verniği

rccgp.jpg

Selülozik oksit sarı boya

rc4rq.jpg

İpek Mat vernik (İmitasyon varakların sararmaması ve yeşillenmemesi için mutlaka akrilik malzeme kullanınız)

rccnt.jpg

Ahşap patina boyası (Matbaa mürekkebi bir süre sonra çirkin görüntü vereceğinden akmalar olacağından tercih edilmez) ve patina da kullanılacak temiz yumuşak pamuksuz 2 adet bez

rccqk.jpg

Öncelikle Altın varak yapacağınız ortam sessiz, sıfır rüzgarlı ve gayet temiz tozsuz ışıklı net görebileceğimiz bir oda Oda
Altın varak yapılacak malzemeyi yüksekte tutabileceğiniz 4 adet muhtemelen

boş tiner tenekeleri

rc4t7.jpg

Altın yaprak Varağın dağılmaması için 4X4 metrelik Laminantların altına konulan elyaf şilte

rc4tk.jpg

Not defteri ve kalem

rc4tx.jpg

rc4u8.jpg

İhtiyaca göre muhtelif malzemeler​

GELELİM YAPILIŞINA

Genelde neti dolaştığımda yada bu işi yaptığını söyleyen arkadaşlarıma sorduğumda söyledikleri bir şey var “Öncelikle varak uygulanacak yüzey yaldız karışımı vernikle boyanır. Yaldızla boyamamızın sebebi ise varağın tam yapışamama probleminde ala bula bir durum ortaya çıkmaması için hataları gizlemek amacıyla varak rengine yakın bir renk elde etmek için.” Derler. Yada sizi varak çalışması yaparken gördüklerinde “ bende yapmıştım, 8 senedir yapıyorum, ve size öğretmeye çalışırlar. Onlara göre bu kolay bir iştir. Ve kendilerince de varaklama işlemini rahat yapabilirler… Kendilerinin de yapabileceklerini söylemekle kalmazlar hatta sizinle bir güzel elinizden varağı alıp yapıştırmaya çalışırlar. Ve sonucunda sizden iyi yaptıklarını da söylerler. Hatta adını sulu altın varak koyarak sonuçta çıkan malzeme karşısında son derece zerafetten uzak bir görüntüyle karşı karşıya kalarak emeğiniz ve paranız heba olmaktadır. Çizilmelerle bu boyalar aynı seri boyalarda dahi bir birinin rengini tutmamakta ve malzemeniz yamalı bohçaya dönmektedir. Sulu varak diye bir şey yoktur dostlar. Onun adı yaldız boyadır. Çizildiğinde bozulduğunda tamiri de güçtür. Altın varağın is yüzyıllardır tamiri mümkündür. Bazı boya üretici yada satıcı arkadaşlar bana arkadaşlar bana ulaştıklarında neden olumsuz görüş bildiriyorsun diye serzenmektedirler. Ancak konumuz altın varaktır ve altın varağın canlı rengini hiçbir boya almamaktadır. Ve yaldız boyalarda dekorasyonlarda kullanmaktadırlar ama o boyalar yaldız boya sınıfındandırlar. Evet ahşaplarda da kullanılırlar ancak hiçbir zaman varağın vereceği zerafeti veremezler.

rc6uy.jpg

rc6x4.jpg

Bu işin belli kuralları vardır dostlar. İşte kuralları:
1. İyi bir İmitasyon Altın Varak seçimi yapmalısınız Size sorun yaratmayacak ve yapıştığı malzemeyi salmayacak malzemeyi iyi kavrayacak, altın rengini daima verecek bozulmayacak sorun yaşadığınızda size çözüm sunacak Altın varağı seçmelisiniz
2. İyi bir Mix süt Altın varak yapıştırıcısı seçmelisiniz. Yapıştırma sütünün kuruma ve yapıştırma anına kadar geçen süreyi iyi gözlemlediğiniz bir yapıştırıcı olmalıdır.
3. Her ahşapta Altın varağın kuruma süreci farklıdır. Ayrıca ; Hava akımında, Sıcakta, soğukta, nemli ortamda kuruma süreçleri farklıdır. sorun yaşadığınızda size çözüm sunacak Altın varak yapıştırma sütünü seçmelisiniz
4. Varak yapacağınız malzemenin oylumuna göre muhtelif numaralarda yapıştırma fırçalarını bulundurmalısınız. Yağlı boyada kullandığınız fırçalar Varak yapıştırmada kullanılmaz. Tercihen yer fırçaları, zebra kılı fırçaları kullanınız. Sert fırçalar varağı delecektir. Her fırça varaklamada belli istikamette belli oylumlara girer. Yapacağınız fırça darbeleri Altın varak yaprağını ya ezer, ya parçalar yada toz eder sonuçta varak yaptığınızı sanırsınız ki vernik attığınızda bu bölgeler siyah görünecektir.
5. Mobilya varak işleminde birinci kural ahşabın dibini yani ham ahşabın zeminini görmediğine varak yapmamaktır. Zemini siz görün onun üzerine işlemleri siz yaptırın her aşaması kontrolünüzde olsun.
6. Altın varak çalışması yapacağınız yer gayet sessiz, tozsuz, hava akımsız, rüzgarsız, her şeyi net olarak görebileceğiniz ölçüde ışıklı olmalıdır. Tozlu ortamda yapılan varak bozuk olarak çıkar. Yapıştırıcıya yapışır ve varaklar çok çirkin çıkar yada yapışmazlar. Rüzgarlı ortamda da varaklar uçuşur.

rc6sk.jpg

Öncelikle varak yapacağınız ahşap gayet temiz pürüzleri giderilmiş olmalıdır. Üzerine dolgu verniği atılarak kurumasını müteakip tüm oylumları da dahil zımparalanır. Tüm pürüzler giderilir.

Kaygan bir zemin elde edilir. Daha sonra komple malzemeye oksit sarı boya atılır. Pürüzlü yer kaldıysa yine o pürüzler düzeltilir. Kurumasını müteakip malzeme artık sizin hünerli ellerinize gelmiştir. Yukarıda belirtilen kuralları da göz önüne alarak önce bölüm bölüm kuruyunca yapıştırmaya yetişeceğiniz alan kadarına miks yapıştırıcı sütünü iyice yayın.

rc5h9.jpg

Burada dikkat edeceğiniz bir husus kesinlikle sütünüzü her yerde aynı tabakada yayınız. Aksi takdirde varağınız dalgalı olacaktır. Piyasada satılan varak sütlerinin yapıştırma süreleri farklı farklıdır. Benim çalıştığım miks sütün bekleme süresi 2 saat civarıdır. Tercihan 3-5 saat sürenidir. Yaprak yaprak alarak yapışacak zemine koyup fırçaya vereceğiniz darbe ile yapıştırmaya devam ediniz. Ek kısımlarını da kaybetmek için fırça ile gayet yumuşak tarzda ileri geri hareketiyle bu kısımları gizleyebilirsiniz.

rc5k1.jpg

Tüm işlem bittiğinde genel kontrolü müteakip bozuk olan zeminleri tekrar bozuk zemin boyunca miks süt sürüp aynı bekleme süresinde bekleyip o bölgeleri yapıştırarak tamir edersiniz.

rc5ky.jpg

rc5nt.jpg

rc5qj.jpg

Varak yapıştırma işi bittiğinde patina ile eskitme işlemine başlarsınız. Ahşap patina boyasını sentetik tinerle açarak istediğiniz renkte altın rengini elde etmek için kendinize bir renk skalası yapıp istediğiniz rengi yakalayıncaya kadar sentetik tiner ile açınız. Rengi yakaladığınızda patina ile eskitme işlemine başlayınız. Tercihan varaklara zarar vermemeniz için birinci kat vernikten hemen sonra yapınız. Eskitmeyi çok kısa sürede tamamlayınız. Sürdüğünüzde en fazla bekleme süresi 8 saniye olmalıdır Bu zaman süresine dikkat etmediğinizde varaklar simsiyah olacaktır. Kullandığınız verniklerin iş bitimini müteakip son katında Akrilik olmasına özen gösteriniz. Akrilik kullanırsanız mat yada parlak fark etmez varaklarınızda sararma yada yeşillenme olmayacaktır.

rc5rs.jpg

Daha sonra vernikleme işlemine devam ediniz. Altın varak da en güzel hoş görüntü ipek mat vernik iledir. Tercihen 2-3 kat vernik atıp varaklama işlemini sonlandırıp kurumaya bırakınız.

rc5sz.jpg

Evet sevgili dostlar kısaca size Altın varak ile ilgili teferruatlı bilgi vermiş bulunmaktayım. Şunu unutmayın. Bu işlemler gayet zevkli olup çıkan üründe size neşe kaynağı verecektir. Size istediğiniz kadar varak işlemesini anlatsam tüm iş sizin el maharetinize ustalık hünerinize ve yerli yerinde kullanacağınız muhtelif numaralardaki yapıştırma amacıyla kullanacağınız fırça darbelerine bağlıdır. Fırça darbelerini ayarlamadığınız sürece uygun koşullara kurallara uymadığınız sürece başarılı olamazsınız. Adınız varakçı değil boyacıdır. (Boyacı kardeşlerimi tenzih ederim.)

rccjl.jpg

Bubir sanattır. Osmanlıdan beridir uygulanan zerafetin simgesi olarak günümüze kadar ulaşmış olup şu anda bile sayılı varakçılar kalmıştır. İşin maddi kazanç boyutunda ise herkes altın varakçı olmaktadır. Bu işi yapacak olan bu işi severek sanki çocuğunuzu okşar sever gibi fırçalarla varağa uygulama yaparsanız ancak başarılı olabilirsiniz.Bu işi yaparken benim çalışmamı izleyen dostlarıma daima derim buyurun size öğreteyim sizde yapın becerebilirseniz diye söylerim. Zevkle de öğretmek isterim. Asla hobi olarak yaptığım çalışmamı sizlerden esirgemem. Bu amaçla da sizlere bir ışık tutmak amacıyla da bu yazımı hazırladım sizlerin istifadesine sunmaktan onur duyuyorum. Yardım almak istediğinizde bana bu siteden görevli arkadaşların yardımı ile ulaşabilirsiniz.

rc5wb.jpg

rc5y8.jpg

Sevgili Dostlar bu meşakkatli işin sonunda en can alıcı nokta burasıdır. Bu işin mutluluğuda budur. Başarmak ve zerafetle birlikte bu işin zevkini ve sefasını bu şekilde sürmektir.İşte başarmanın gururu ile dünyanın en mutlu insanı sizsiniz.
Saygılar.

rc62w.jpg

MUSTAFA KEMAL BEKTAŞ

www.melikevarakcilik.com