Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Baskıda Renklerin Sabit Kalması

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Selamün Aleyküm,
Arkadaşlar yaptığım tasarımları, internet üzerinde dijital baskıya gönderiyorum, tasarımımda kullandığım renklerin bozulmaması için ne gibi yol izlemeliyim?, yani kullandığım renkler aynı şekilde başka bir bilgisayarda açıldığında renkler sabit kalsın, değişime uğramasın, renk farklılığı olmasın(ton farklılığı), onun için ne yapılması lazım? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

Benzer konular

Erkan ERGEN

🏆Pro Tasarımcı🏆
Eğer başka makine açılırken renk değiştirmesin istiyorsanız pantone ile çalışın, renkler zaten ekranda nasıl görülürse görülsün değerleri değişmez. ve muhakkak ekran kalibrasyonunuzu baskıya yakın sonuçlara göre ayarlayın. kolay gelsin iyi çalışmalar.

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Teşekkür ediyorum bu güzel yanıtınız için, Ekran Kalibrasyonunu nasıl ve hangi değerlere göre ayarlaya bilirim?, yani, ideal bir Ekran Kalibrasyonunu için ne yapmam lazım?, kusura bakmayın, bazı Corel Terimlerini anlamıyorum, onun için, Pantone nedir ve Pantone ile nasıl çalışılır?, teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.

Erkan ERGEN

🏆Pro Tasarımcı🏆
pantoneyi renk skalası olarak açıklasam sizin tarafınızdan daha iyi anlaşılır sanırım. hani boya firmalarının boya renkleri için çıkardıkları listeler gibi bizim de kullandığımız renk değerlerini gösteren pantone tablosu vardır. burada hangi renk hangi renk kodları ile elde edilir yazılıdır ( CMYK değerleri üzerinden rakamlar verilmektedir) ekran kalibrasyonunuz kullandığınız programa göre değişiklik gösterir. denetim masasında bulunan adobe gama loader ile ekran kalibrasyonu yapabilirsiniz, bu monitörde sizin gerçek rengi yakalamanızı sağlar. aynı şekilde nvidia ekran kartı kullanıyorsanız bunun da ekran kalibrasyonu yapmaya imkan veren yazılımı vardır, corel kullanıyorsanız program içinde color management yazan bölümden coreli ekranınıza göre ayarlayabilirsiniz ayrıca yine corel içinde color management'te eğer eski versiyon kullanıyorsanız ekran, yazıcı ve baskı calibrasyonları yapmanız mümkün. Ya en güzeli LCD monitör yerine flat kullanmanız ve ucuz monitörlerden ve ekran kartlarından kaçınmanız tabiki.

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Gayet net ve güzel bir açıklama oldu, teşekkür ediyorum, çok memnun oldum, Allah razı olsun.

afidanci66

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Aleykümselam Seyit. Bu yazıların arasına bir parantezde ben açayım dedim. Bazı corel kullaıcıları renk paletini web görünüşlü ayarlıyorlar ve mavi ciyyak bişey olarak görünüyor. Belki sendede bu problem ola bilir. Renkleri mutlaka CMYK kullan bu bir. Bitmapları ise tasarım sonrası 342 dpi ve CMYK olarak convertle. (342 dpi 300 pixel' e eş değerdir.) İlk olarak Corelini aç ve tool aracından Color Management'i tıkla. Açılan sayfanın üst kısmında değişim için sekmeler var. Orasını ya default'a getir. Hoşuna gitmezse baskı için printer ve offset'e getir. Bu şekilde ekranda ne görürsen baskıda da onu görürsün. Ekran kalibrasyona gelince 16.7 m renkli bir monitörün yoksa vay haline. Şaşırırsın. Varsa o üzerinde ki otomatik düğmesine bas yeterlidir. Haydi kolay gele.

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Sayın Afidanci66, yanıtınız için çook teşekkür ediyorum, Allah razı olsun, kusura bakmayın, yanıtınızı yeni farkettim, ezberimde olması gereken bir bilgi, saygılarımı sunuyorum.

afidanci66

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Ne demek paylaşmak görevimiz. Yardımcı olduysak ne mutlu bize...