Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

BSA Tehditleri

sincap06

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.aydinlarmatbaasi.com
Arkadaşlar merhaba,ben ankaradan üyenizim ve matbaacıyım.
Son zamanda adobe diye bir firmadan yazılı mektup geldi ve telefonla sürekli lisanslı program bilgisi soruyorlar.Sürekli atlatmaya çalışıyorum (patron tatilde ,köyde vs.vs.) Tabi bende o kadar büyük bir çapta matbaa olmadığım için sadece kötü bir bilgisayar ve bir iki program anca yükleme şansım var.Hatta grafiker alacak şansım hiçmi hiç yok.Fakat kendim netten aldığım derslerle corelde fatura makbuz o tür şeyler çizebiliyorum.

Şimdi bu adamlar diyorki.. Lisanslı program alın.Aksi taktirde geldiğimiz zaman yüksek ceza ve bilgisayara el koyma durumu olur diyor.Tabi bizi fazlasıyla korkutuyorlar.

Öğrendimki küçük bir araştırma ile ankaradaki matbaacıların nerdeyse hepsine aynı şekilde ibrazda bulunmuşlar.

şimdi satılan bu programlar o kadar pahalıki istediği parayı kazanabiliyormu bu adam diye soran yok. bir photoshop almak istesen 3000 civarı corel alsan 2000 civarı. gelde çık işin içinden.

Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.

fxmns

🏅Acemi Tasarımcı🏅
matbaa makinesi daha pahalı değilmi corel veya adobeden :S yada en mantıklısı free hand alın ucuz hemde işinizi görür...

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Arkadaşlar merhaba,ben ankaradan üyenizim ve matbaacıyım.
Son zamanda adobe diye bir firmadan yazılı mektup geldi ve telefonla sürekli lisanslı program bilgisi soruyorlar.Sürekli atlatmaya çalışıyorum (patron tatilde ,köyde vs.vs.) Tabi bende o kadar büyük bir çapta matbaa olmadığım için sadece kötü bir bilgisayar ve bir iki program anca yükleme şansım var.Hatta grafiker alacak şansım hiçmi hiç yok.Fakat kendim netten aldığım derslerle corelde fatura makbuz o tür şeyler çizebiliyorum.

Şimdi bu adamlar diyorki.. Lisanslı program alın.Aksi taktirde geldiğimiz zaman yüksek ceza ve bilgisayara el koyma durumu olur diyor.Tabi bizi fazlasıyla korkutuyorlar.

Öğrendimki küçük bir araştırma ile ankaradaki matbaacıların nerdeyse hepsine aynı şekilde ibrazda bulunmuşlar.

şimdi satılan bu programlar o kadar pahalıki istediği parayı kazanabiliyormu bu adam diye soran yok. bir photoshop almak istesen 3000 civarı corel alsan 2000 civarı. gelde çık işin içinden.

Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.

Hukuki açıdan hiçbir dayanağınız yok.
Adamlar haklı.Hukuki yola başvurduklarında, ben para kazanabiliyormuyum türünden bir soru karşılığında mahkemenin vereceği cevap aynen şu olur,
Kazanamıyorsan bu işi yapma.

enesevrim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
gidin biryerden photoshop yada corel in eski sürümünün orijinalini alın. Kanaatimce ucuzdur.

b_bilge

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
ozturksaliha.blogspot.com
bu adamlar henüz istanbula yanaşamıyorlar galiba :) ya da önce başkentten mi başlamayı uygun buldular acaba..

neyse ben bi ara freehandin artık bedava dağıtılğını duymuştum.. işinizi fazlasıyla görür sanırım, anlattığınıza göre fazla birşey de yapmıyormuşsunuz.

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bir ara matbaada çalışıyordum, buna benzer tehditler alıyorduk. sonra fıs çıktı. bir aldatmacanın da içerisinde olabilirsiniz.

yapmanız gereken ilk şey bu işin gerçek olup olmadığı gerçekten bsa dan mı arıyorlar sizi onu bir öğrenin derim..

bu arada linsanslı yazılım ülkemiz için gerekli. eğer belirli bir aşama kaydetmek istiyorsak herkes lisanslı kullanmalı buna ev kullanıcıları dahil.

lisanssız her kullanım birilerinin hakkını gasbetmek demek. mesela şu anda logo yaptırmak neredeyse bedava. eğer lisans olayı tam hakkıyla uygulansa grafikerler bu işlerden gerçekten iyi para kazanacaktı..

yani yine en büyük zararı bizler görüyoruz...

tabii şu var herkesin korsan kullandığı bir ortamda lisans almak da deliliktir...

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
bir ara matbaada çalışıyordum, buna benzer tehditler alıyorduk. sonra fıs çıktı. bir aldatmacanın da içerisinde olabilirsiniz.

yapmanız gereken ilk şey bu işin gerçek olup olmadığı gerçekten bsa dan mı arıyorlar sizi onu bir öğrenin derim..

bu arada linsanslı yazılım ülkemiz için gerekli. eğer belirli bir aşama kaydetmek istiyorsak herkes lisanslı kullanmalı buna ev kullanıcıları dahil.

lisanssız her kullanım birilerinin hakkını gasbetmek demek. mesela şu anda logo yaptırmak neredeyse bedava. eğer lisans olayı tam hakkıyla uygulansa grafikerler bu işlerden gerçekten iyi para kazanacaktı..

yani yine en büyük zararı bizler görüyoruz...

tabii şu var herkesin korsan kullandığı bir ortamda lisans almak da deliliktir...

İllegal olarak program kullanmak normal fakat lisnas sorulduğu zaman kandırılmış olmak?

Siz ne söylediğinizin farkında mısınız?:surprised:

bozalic

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
t.me
durumunuzla ilgili yorum yapmak istemiyorum ama siz en iyisi o programları kaldırın bir an önce.. eğer bsa ise gerçekten büyük cezalar hatta bu işin sonu hapse düşmeye kadar gidebilir tabi onlarla birlikte kullandığınız diğer yasal olmayan işletim sistemi ve programlarında lisanslarını da ödemek zorunda kalabilirsiniz.

programları kaldırırsanız bilgisayardan fazla anlamadığınızı cracklı şekilde kurduğunuzu denedikten sonra kaldırdığınızı söylersiniz. önemli olan bsa geldiğinde bilgisayarınızda program olmaması en başta. ayrıca harddiskinizi napın edin vermeyin içinde özel bilgileriniz olduğunu söyleyerek. harddiski sökün isterlerse kasayı alsınlar.

eğer çok fazla işiniz olmuyorsa işlerinizi yapabileceğiniz birçok programlar mevcut isterseniz konu altından mesajlada yardımcı olmaya çalışırım. tabi arkadaşın önerdiği eski versiyonların lisanslarıda olabilir.

Neyse fazla uzatmadan son sözümü söyleyeyim :)
hala insanların % 70 inin lisans ücreti ödemeden kullandığını da unutmayın...

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
İllegal olarak program kullanmak normal fakat lisnas sorulduğu zaman kandırılmış olmak?

Siz ne söylediğinizin farkında mısınız?:surprised:

ne dediğimin çok iyi farkındayım. yaklaşık olarak 4 ay önce matbaada çalışıyordum grafiker olarak. aynı bu olayı yaşayan arkadaşımız gibi bizi de sık sık rahatsız ettiler. işin aslını bulmak için bu arayanların kim olduğunu aramaya başladık. bsayı aradık burda böyle bir çalışan yok dediler. bizi arayanlara bir türlü ulaşamadık. bir süre sonra bu telefonlar falan kesildi. ardından öğrendik ki firmaların oyunuymuş bu. lisanslı program sattırmak için..

tabii şu da var; her arayan bsa değildir diye bir saçmalık yok. bsa da olabilir. en iyisi siz sizi arayan kişilerin GERÇEKTEN BSAdan olup olmadığını öğrenin.

ama bsadan olmasa bile iş yerlerinde lisansız kullanım sakattır. önlemini alın derim.

mesela şu şekilde yapabilirsiniz. virtual box gibi bir program kurup içine trail sürümlerini kurup kullanabilirsiniz.

ancak şu var virtual boxta grafik programlarını kullanmak için makineleriniz çok güçlü olmalı. mesela 1glık bir draw dosyasını virtual boxata açmak oldukça sağlam bir makine gerektirir...