Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

bugün matbaa'da sorun yaşadım, acil yardım...

womd

🌟Usta Tasarımcı🌟
beyler, bayanlar...
çalışmamı indesign'da tamamladım ve müşterinin yönlendirdiği matbaaya götürdüm. adamlar indesign kullanmıyoruz, corel draw getir dediler. içimden dedim 40 sayfalık dergi, tekrar uğraşılmaz. ne yapabiliriz başka diye sordum. bana 21*30 cm sayfaya 7 mm içerden olacak şekilde tekrar düzenle ve jpeg formatında 600 dpi cmyk olarak getir dediler. dediklerini aynen yaptım, birkaç değişiklik dışında sayfa yapıları bozulmadı. yalnız jpeg'e dönüştürünce sayfalarda renk diye birşey kalmadı, bütün renkler anormal derecede soldu. ben daha önce de çalışma sırasında cmyk imajlar kullanmıştım, acaba 2 defa cmyk'ya dönüştürdüğüm için mi böyle oldu yoksa bu normal birşey mi? corel draw'ı tekrar yükleyip sil baştan uğraşmak yerine daha makul bir çözüm var mı?

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
o matbaaya gitme

işini yapacak başka matbaa bul. İşi riske atma

womd

🌟Usta Tasarımcı🌟
maalesef daha uygun fiyat veren yok ve müşteri orayı istiyor. ben istedikleri düzeltmeleri yaptım, bundan sonra sorumluluk onlara ait.

kurbaa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu tarz işleri dpi:300 ve cmyk ayarladıktan sora tiff kaydedip matbaaya verebilirsiniz. Corel olması şart değil. Çalışmalarınızda yanlışlıkla verilmiş bir alfa kanalı yoksa baskıda sorun yaşamazsınız hiç...

womd

🌟Usta Tasarımcı🌟
teslim edilecek formattan çok 21x30 cm şeklinde istemeleri şaşırttı beni. taşma payı ve makas payıyla birlikte desek, alt-üst tamam da yan taraflar ne olacak? ben 21x29.7'ye 3 mm taşma payı ekleyerek getireyim dedim, onu da kabul etmediler. :)

HAWAI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Matbaa onları çevirmek zorunda. Bize öyle bir iş geldiği zaman filmcide çevirttirip freehandde ben tekrar montajlardım. Hele bir işi geri göndereyim bizde yok diye... Allaaaaaah patronum öldürürdü beni herhalde.
Renkler neden soluk görünür? İşi RGB renkleriyle yaptıysan RGB renkleri tv renkledir daha fosforlu ve canlı gözükür. CMYK ya mutlak döndürmen lazım çünkü işi 4 renk basacaklar.
CMYK yapıp tif yaparsan onlardanda bir ozalit iste. Baskı öncesi dijital çıkış alsınlar ama iyi bir dijitalciden olmalı. Renklerine bakarsın bir sorun çıkacağını zannetmiyorum

grafikan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tiff gonder ;) (pdfleri photoshopta acmak kaydıyla)

dr.grfk

🏅Acemi Tasarımcı🏅
indesign'da dosyayı ai olarak kaydet, illüstratorde açıp yazıları convertle ve pdf formatına exportla, daha sonra corel'e importlayarak renklerde yazılarda sorun yaşamadan baskıya verebilirsin, indesign'dan direkt pdf, yaparsan sorun yaşama olasılığın çok fazla, herhangi bir sorun yaşaman durumunda yine illüstratorde açıp eps olarak kaydet dosyayı sanırım versiyon 6 olarak kaydedersen import yaparken sorun yaşamazsın.

Grafik34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
işi bastımak istediginiz yer matbaa değil matbacılıkla alakası olmayan garip abidik gubidik yerler.
Pdf yerine corel olarak işi isteyen saçma sapan mantık yuh yani!!

apricot

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Hangi formatla yaparsanız yapın bugün tüm dünyada geçerli format PDF tir.
Kaldıki montaj programı direkt PDF tir.
Dolayısıyla çalışmanızı PDF olarak baskı formatında yazdırırsanız hiçbir sorunla karşılaşmadan istediğiniz yere gönderebilirsiniz. (Baskı tekniğine uygun olarak)

Gönderdiğiniz yer sizin yaptığınız formatı işleyemiyorsa veya beğenmiyorsa bu onun eksiği, ayıbı ve pişkinliğidir.
Malesef çok var butip işletme.
Sizin yapmanız gereken PDF yapmaktır.

Corelin x3 ten sonraki versiyonları çatır çatır okur PDF dosyayı.
Aİ ise canına okur babasıdır PDF in.
Şuan ben tüm gelen işleri hangi programda olursa olsun PDF yapıp Filme veya CTP ye gönderiyorum.
Tavsiyem herzaman PDF.