Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Büyük boyutlu çalışmada netlik sorunu...

VisneLekesi

🌱Yeni Üye🌱
Selamlar,

Eğitimini aldığım, ancak, profesyonel olarak daha önce kullanmadığım İllsutrator'de , gerçek boyutu 2m*2m olan bir çalışmayı, 20cm*20cm, CMYK çalıştım. İçinde bulunan fotoğraflar, TIFF uzantılı ve orijinalleri 300 dpi idi.

Çalışma basıldı ve kullanımda. Meslek dışındakilerin anlayamayacağı ve yakından bakınca görülen hafif bir netlik problemi var. Çalışmayı bozan ya da yazıların okunmasını, fotoğrafların anlaşılmasını engelleyen boyutta değil bu sorun...

Çalışmayı bitirdikten sonra, yazılara Creat Outlines komutunu verdim, fotolarda da Group komutunu kullandım. Çalışma, baskıya PDF uzantılı girdi. Burada netlik probleminin kaynağı ne olabilir?

Not: Çalışmanın açık halini yollayabilirim.

Şimdiden teşekkürler...

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşım, 2 metrelik çalışmayı 20 cm olarak çalışırsan tabi ki baskıda sıkıntı olur. Bu tip işlerde öncelikle baskı yapılacak makinada kaç pixellik resimlerin sorunsuz çıktığını sorup öğrenmen gerekiyor. Mesela ofset baskıda 300 pixel resimler sorunsuz çıkar dijital baskıda işin durumuna göre değişir. Senin 20 cm lik resmin 200 cm olarak basılınca yani 10 misli büyüyünce 300 pixel olan resim kalitesi 30 pixele düşer. Yani senin sorunun illustrator programıyla ilgili değil. Baştan yanlış resim seçmişsin. Ebadı yüksek resim seçmeliydin.

VisneLekesi

🌱Yeni Üye🌱
İlginiz için teşekkür ederim.

Fotoğraflar, 3072*2304 ebatında idi ve fotoğraflar 2 metre basılmadı, çalışmanın içinde çeşitli fotoğraflar var. Çözünürlük de 300dpi. Bu boyutlar yeterli değil mi yani?

çalışma da bu;

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
resimler bu şekilde kullanıldıysa sorun çıkmaması gerekir. Belki pdf yaparken düşük çözünürlükte yapmışsınızdır. Yaptığınız pdf için link koysaydınız keşke. Ya da sizden kaynaklanan bir sorun yoktur dijitalcide sorun vardır. Yine de gönderdiğiniz pdf i eklerseniz bakarız.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
300 dpi bir fotoğraf, orjinal ölçülerinde net çıkar. Yani offset için... iyi bir dijital baskı da da net bir fotoğraf için 120 pixel ideal bence... Ancak fotoğrafın kendisi net değilse, ya da orjinal boyutundan çok daha büyük olarak kullanıldıysa netlik azalması doğaldır.

Bazı fotoğraflar 300 dpi da %40'a kadar büyüdükleri halde netlik kaybetmeyebildikleri gibi bazıları %2 lik bir artışta kendilerini salarlar.

Önemli olan bir fotoğrafın %100 ölçülerde yani orjinal ölçülerinde nasıl göründüğüdür.

Yani bu tip büyük çalışmalarda kullandığınız fotoğrafların ne kadar büyüdüğüne bakıp, bu fotoğrafları PS de aynı değer kadar büyüterek %100 görüntülediğinizde basıldığında nasıl görüneceği hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Demek istediğim sizin çalışmanızda bir fotoğraf atıyorum 20cmX37 cm olarak yerleşmiş olsun, Fotoğrafın orjinal boyutları ise 10X27 cm ise mesela siz bu fotoyu PS de açarak 20X37 ye getirin ve %100 lük gröüntü seçeneğinde inceleyin. Bu şekilde fotoğrafların ne kadar büyüyebileceğiniz görebilirsiniz. offset için 300 dpi dijital içinse 120 dpi dan şaşmamaya da özen gösterin.

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Pdf i inceledim gayet iyi görünüyor bu işi bozuk basan dijitalciye bir daha iş yaptırmamalısınız. Kolay gelsin.

VisneLekesi

🌱Yeni Üye🌱
gokhanyaka, üstâdım, ilginize müteşekkirim. basımı yapan yerle başka sorunlar da yaşadık. iş ilişkimiz bitti.
tekrar sağolun.

Grafink, size de teşekkür ederim, sağolun.