Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

CNC de 3 boyutlu kazımalar

Aysegul EKEYLMZ

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar CNC makinasında 3 boyutlu kabartma kazımalar yapmak istiyoruz. ama vektörel çalışmaları aktarmak konusunda pek başarılı değiliz; deneme yanılmayla, renk geçişleriyle yapmaya çalışıyoruz ama istediğimiz sonucu alamıyoruz. Bu konuda yardımcı olabilecek cnc ustalarından fikirlerini bekliyorum :)

Benzer konular

Aysegul EKEYLMZ

🌱Yeni Üye🌱
kabartma desenler, cnc de nasıl yapılır? vektörel çizimler nasıl 3 boyutlu olarak cnc ye aktarılır. diyorum.

papir44

🌱Yeni Üye🌱
kabartma desenler, cnc de nasıl yapılır? vektörel çizimler nasıl 3 boyutlu olarak cnc ye aktarılır. diyorum.

evet bu konuyu bende merak ediyorum. benim asıl sorunum şuki benim elimde şuanda bir cnc tezgahı var. Önce corel draw ile çizim yapıp daha sonra deskcnc programı yardımıyla cnc de işliyorum fakat corel le yaptığım çizimler 2 boyutlu oluyor. Mesela ben yaptığım çizimde Mdf nin cnc de derinden sığa doğru işlenmesini istiyorum fakat bu şartlarda bu olmuyor sadece z eksenine bir derinlik değeri verebiliyorum.

ayşe özmen

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar biz cnc tezgahında 3 boyutlu işi yaptık biraz sıkıntılı oldu ama sonuçta çok güzel bir iş çıktı ortaya. burada dikkat edilmesi gereken tek konu işin kaydedilmesi aşamasında oluyor. yani hangi programı kullanıyorsanız ona göre kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Biz Type3 kullanıyoruz. programa işi aldıktan sonra kesime BMP formatında göndermeniz gerekiyor. Bu yolla çok güzel şablonlar çıkardık ve resimleri işledik. Hatta Type3 te bulunan madonnayı tahtaya işledik harika oldu. :)
Birde vektörel işleri gönderirken nokta sayısına dikkat etmeniz gerekiyor. noktaları en aza indireceksinizki makina zorlanmasın yoksa yarım saatlik işi 5 saatte bitirirsiniz. Ayrıca kullandığınız malzemeye göre bıçak ve derinliği birkaç kerede vermeniz gerekiyor. Yani sonuç itibariyle yapacağınız işe göre seçimlerinizi dikkatli uygulamanız lazım. Birkaç denemeden sonra başarabilirsiniz. Kolay gelsin.

madonnaso7.jpg

ikinci kez yazdığım için üzgünüm ilk mesajıma ekleyemedim bu resmi umarım başarmışımdır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ucankus_35

🌱Yeni Üye🌱
cnc 3 d işlemeler yapıyorum ve 6 yıllık tecrubem var. isteyen arkadaslara yardımcı olabılırım.

demente

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bizde de bir cnc tezgahı var, artcam programını kullanıyoruz. 3D çalışmalar için hangi programları kullanmamız gerek? z eksenine nasıl ulaşabiliriz?

alper81

🌱Yeni Üye🌱
tatavi kardeşim istediğim senin yaptığın gibi yapma ama ben bunu taşa işleyeceğim kullandığın program nedir???

Tekila15

🌱Yeni Üye🌱
selam arkadaşlar,2. el bir cnc aldım ve Artcam ile birlikte geldi...Artcamı bilen tecrübeli arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum,Corel de çalışıp 2 boyutlu da olsa güzel işler çıkarıyorum ama Artcamla çok güzel 3d işler çıkabilir..Artcam 8 lisanslı bir programım var ama çalışamıyorun iyi mi...

kaantan

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum.x ve y axislerde her türlü objeyi şekillendiriyorum fakat z ekseninde sabit derinlik ten öte gidemiyorum.autocad solid work ta ki değişken derinlikler morbidelli xilog plus a dxf ten pgm e dönüştürürken konfrikasiyon ayarları ne ise o.bu işi benden iyi bilen birileri illaki var.saygılar

Erkan DERYA

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.istanbulreklam.com
arkadaşlar biz cnc tezgahında 3 boyutlu işi yaptık biraz sıkıntılı oldu ama sonuçta çok güzel bir iş çıktı ortaya. burada dikkat edilmesi gereken tek konu işin kaydedilmesi aşamasında oluyor. yani hangi programı kullanıyorsanız ona göre kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Biz Type3 kullanıyoruz. programa işi aldıktan sonra kesime BMP formatında göndermeniz gerekiyor. Bu yolla çok güzel şablonlar çıkardık ve resimleri işledik. Hatta Type3 te bulunan madonnayı tahtaya işledik harika oldu. :)
Birde vektörel işleri gönderirken nokta sayısına dikkat etmeniz gerekiyor. noktaları en aza indireceksinizki makina zorlanmasın yoksa yarım saatlik işi 5 saatte bitirirsiniz. Ayrıca kullandığınız malzemeye göre bıçak ve derinliği birkaç kerede vermeniz gerekiyor. Yani sonuç itibariyle yapacağınız işe göre seçimlerinizi dikkatli uygulamanız lazım. Birkaç denemeden sonra başarabilirsiniz. Kolay gelsin.

madonnaso7.jpg

ikinci kez yazdığım için üzgünüm ilk mesajıma ekleyemedim bu resmi umarım başarmışımdır.

Corel' den vektorel herangi bir yazı yada şekli Bitmap yöntemleri kullanmadan 3 boyutlu çalışabiliyormusun ?

ucankus_35

🌱Yeni Üye🌱
artcam yardımı isteyenlere yardım edebılırım .

hakimsabir

🌱Yeni Üye🌱
Art cam******* ile indirilebilyor ben indirdim crack da vardı onuda indirdim gayet güzel çalışıyor

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Sanırım forum kurallarını okumadınız. Yaptığınız kural ihlali aşağıdaki gibidir.

25-Tüm ticari kaygı güden mesajlar, crack, warez, hack konuları ve sitelerinin tanıtımının yapılması yasaktır. Türkçe ve yabancı sitelerin şifrelerini, özel bilgilerini dağıtmak ve Türkçe program veya yabancı programların crack/seriallerini dağıtmak ve istemek kesinlikle yasaktır. Forumumuzda her tür mp3 ve ses dosyası Türkçe veya İngilizce ( diğer diller ve sözsüz müzik eserleri )yayınlanması yasaktır.

Tekila15

🌱Yeni Üye🌱
Uçankuş kardeşim ben yardım istiyorum...zira 22000 lira gibi bir yatırımımız yatıyor malesef....

DOKTORAFACAN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.atacanteknik.com
3 boyut olmaz zaten 2.5 boyut gibi bişi olur yüzeysel kabartmalar 3 boyuta girmes bütün iç elinizdeki vektörel datayı z ekseninde derinlik yükseklikleri işleyip takım yolunu oluşturmak

integre

🌱Yeni Üye🌱
**** sitesinde eğitim videoları var. Onları izleyerek programı kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

unsal70

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar merhaba
cnc router ile 3d işlem yapmak göründüğü kadar kolay değil. imkansızda değil :)
yukarıda arkadaşımızın örnek olarak koyduğu işleme madonna değil :D meryem ana figürüdür. Type 3 ün içinde gelen Type 3 için hazırlanmış bir fotoğraftan çok kolay bir şekilde işlene bilir bir resim. gelelim 3d nasıl yaparız öncelikle cnc sinizin 3d işlem programlarını okuyup işeleyebilecek bir yapıya sahip olması gerekiyor. bu nerden çıktı demeyin bazı cncler 3d yi tanımıyor. tecrübe ile sabittir. yeni nesil DSP sistemi kullanan bir çok cnc destekliyor. geldik ikinci meseleye cnc programlarının bir çoğunda 2d ve 3d ayrı modüller halinde sizlere gelmektedir. bildiğim sadece type3 programında her iki modülde programın üzerinde verilmekte. bu modülünde olduğunu varsayarak geçelim 3 üncü meseleye. 3d işleme genelde programlarda fotoğraf ve vektörel den hazırlanabilir. fotoğraf üzerinde 3d işleme yapabilmek için fotografın üzerinde birtakım değişiklikler yapılması gerekmekte. yok ben bununla uğraşamam derseniz 3d tarayıcılar hakkında biraz araştırma yapın. uğraşmak isteyenler için hangi programı kullanacaksanız o progranım anladığı foto tekniklerini bilmeniz gerekmekte. kendi kullandığım progranım üzerinde biraz açayım konuyu. Type3 kullanıyorum . fotoğrafları gri tonlamalı olarak çalışıyorum ps ve 3d max gibi programlardan faydalanıyorum hazırladığım resmi type3 e atıp çok basit bir şekilde kazımaya hazır bir hale getiriyorum. vektörelden bahsedecek olur isek çizimleri yine type3 içinde çok zor olmayan bir kaç teknikle 3d hale getirebiliyorum. fakat cnc router ile 3d çalışmalarda yükseklik ayarlarını istediğim şekilde veremiyorum yani 3 kademeli bir katmanda alt ve üst sınırı belirleyebiliyorum aradaki katmanı program kendisi belirliyor. haa tek tek çalışır isem hepsini belirleyebilirim diye bilirsiniz. benim anlatmaya çalıştığım karışık bir yüz figürü üzerinde siz sadece alt ve üst sınırı belirleyebiliyorsunuz. çok açıklayıcı oldumu bilmiyorum ama elimden geldiği kadarı ile anlatmaya çalıştım. daha fazla yardım isteyenler özelden yazabilirler 3d li günler :D