Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Bilgisayarlı Nümerik Kontrol de (Computer Numerical Control ) temel düşünce takım tezgahlarının sayı, harf vb. sembollerden meydana gelen ve belirli bir mantığa göre kodlanmış komutlar yardımıyla işletilmesi ve tezgah kontrol ünitesinin (MCU) parça programını edebilen sistemdir.

Bilgisayarlı Nümerik Kontrol de tezgah kontrol ünitesinin kompütürize edilmesi sonucu proğramların muhafaza edilebilmelerinin yanında parça üretiminin her aşamasında programı durdurma, proğramda gerekli olabilecek değişiklikleri yapabilme, proğrama kalınan yerden tekrar devam edebilmeve proğramı son şekliyle hafızada saklamak mümkündür. Bu nedenle proğramın kontrol ünitesine birkez yüklenmesi yeterlidir. Proğramların tezgaha transferleri delikli kağıt şeritler (Punched Tapes) , Manyetik Bantlar (Magnetic Tapes) vb. veri taşıyıcılar aracılığıyla gerçekleştirilir.

Alıntıdır.​

Benzer konular

karakascenk

🌱Yeni Üye🌱
bu cnc tezgahlarında klişe yapılabilirmi acaba? yani klişe de kulanılan magnezyum karışımı ****li işleyebilirmiyiz?

sdtr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Proğramların tezgaha transferleri delikli kağıt şeritler (Punched Tapes) , Manyetik Bantlar (Magnetic Tapes) vb. veri taşıyıcılar aracılığıyla gerçekleştirilir.

Alıntıdır.​

bu çok eski bi tanım. günümüzdeki cnc ler direk programla bu işleri yapıyor. ve x,y,z ekseninde hareket ediyor. yani klişe yapılabilir. ama sırf magnezyum klişe için cnc çok lüks kaçar bence.

karakascenk

🌱Yeni Üye🌱
pahalı evet ama biliyorsunuz ki yurt dışındaki kabartmalar 2 boyutlu, yani kabartmalarda katlar var (bazı yerleri daha derin gibi) bu uygulamaları yapabilirmiyim bu tezgahta?

Slaytanic

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
2 Boyutlu kabarma yapacaksan aynı mantıkla çalışan küçük freze ler var 0,5 1mm freze ve matkaplarla oryantal desen bile işleyeblirisin ne boyutta işlem yapacağnı bilmiyorum ama cnc den ucuz olacağı kesin.

karakascenk

🌱Yeni Üye🌱
2 Boyutlu kabarma yapacaksan aynı mantıkla çalışan küçük freze ler var 0,5 1mm freze ve matkaplarla oryantal desen bile işleyeblirisin ne boyutta işlem yapacağnı bilmiyorum ama cnc den ucuz olacağı kesin.

50x70 ebadında gofraj yapmak istiyoruz, ve bunu da araştırmalarıma göre cnc tezgahlarında cnc programlarıyla yapabilirim herhalde. eğer bu konuda bilgin varsa incelemem için bana bunun ile ilgili bir link verebilirmisin

m27_mustafa

🌱Yeni Üye🌱
cnc de harf hesaplamasını nasıl yapabilirim. bende programı yok. yardımcı olursan sevinirim.

katliwacip

🌱Yeni Üye🌱
bu söylediğinizi bayrampaşa da çözüm klişe diye bir yer yapıyor. ben de uzun süredir araştırıyorum. daha uygun maliyetle başka bir çözüm bulursanız beni de bilgilendirir misiniz.