Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel zemin şeffaflığı ve vektör convert hakkında

rakunkavun

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.kkufm.com
Herkese merhaba.Corel Draw la ilgili bir kaç sorum olacak.Ticari bir amaçla kullanmıyorum tamamen hobi amaçlı ve kendi işlerim için kullanıyorum.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.İnternette araştırma yaptım.Fakat net cevaplar bulamadığımın için size soruyorum.

1- Corel'de yapılan bir tasarımın ( örneğin bir etiket tasarımı ) bazı kısımlarının şeffaf olması gerekiyorsa ( zemin gibi) ben bu dosyayı baskı için gönderirken nasıl bir işlem yapmalıyım.Yoksa zeminde herhangi bir görsel yoksa bu şeffaf olarak mı algılanır.Sayfanın beyaz olmasından dolayı beyaz çıkabileceğini düşündüm de.

2-Objelerin convert işlemlerini az çok öğrendim.Yazıları ve efektleri ( transparent) convert ediyordum. Bu konudaki sorum şu şekilde: Corel dosyasını açarken cmyk seçeneğini seçtiğim halde tasarıma bilgisayardan import ettiğim bütün görsellerin illa cmyk olması mı lazım.Yoksa dosya formatının cmyk olması yeterli mi? Ya da bütün objeleri cmyk mı yapmalıyım?

3- Yine convert le ilgili bir soru: cmyk formatında bir tasarımda rgb formatında olan bir vektörel çizim var(logo).O çizimi cmyk mı yapmam lazım? O vektörel çizimi cmyk yapınca renk çok bozuluyor(açık sarı iken koyu bir sarı oluyor).Benim ekranda bozuk olarak gördüğüm renk yoksa baskıdan çıktıktan sonra olması gerektiği gibi mi olacak ?
Yani ekran cmyk renkleri bu şekilde mi gösterir.O vektörü cmyk yapmalı mıyım ?

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın.Bir kaç sorunumdan bahsettim.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

hades sarpedon

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.kzybaski.com
Dostum sorunları pek anlıyamadım ama anladığım kadarıyla açıklamam gerekirse

İlk olarak vector olarak zeminde bişey istemiyorsan çıkmaz tabi buda arkayı baskıda şeffaf yapar ama transparan istiyorsan renk efecti verip rengini açman gerekir
bir rgp resmi cmyk yaparsan kötü durum ortaya çıkar bu yüzden resmi bit map convert yapsan yeterli olur.
Daha fazla yardım edebilmemiz için ne olarak baskı yapmayı düşünüyorsun