Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

corelde matbaa kesim payı bırakmak

enes5489

🌱Yeni Üye🌱
mrhb.corelde insert hazırlıyorum fakat matbaya gittiği zaman insert in kenarlarından kesim payı bırakmamı istiyolar dedikleri tam olarak nedir nasıl yapabilrim..

Benzer konular

grafiker1974

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yaptığın işin kenarlarına 2 veya 3 mm taşırma ver. Geniş çalış yani. Mesela 10 x 20 cm ise yaptığın iş, sen onu 10.2 x 20.2 gibi çalış.

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
Etek makas ve poza paylarını kastetmişleerdir.Bu değerler baskı makinelerinin çesidine göre farklılık göstermesine karşın pozalarda en az 5 mm makas 12 mm etekde ise 5 mm pay bırakarak çalışman yeterlidir.

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
Basitçe anlatayım faydası olur inşallah...

Elimizde böyle bir çalışma olduğunu varsayalım:
baskhazrlk1.jpg

Kılavuz çizgilerini de eklemiş olalım.

Daha sonra aşağıdaki menüden icrement değerini 2 mm olarak girelim:

baskhazrlk2.jpg

Daha sonra kılavuz çizgilerini ayrı ayrı seçerek + tuşu ile kopyalayıp dışa doğru taşıyalım. Şöyle bir görüntü elde etmiş olmamız lazım:
baskhazrlk3.jpg

Sonra aşağıdaki fotoda olduğu gibi, "snap to guidelines" seçeneğini işaretleyelim:

baskhazrlk4.jpg

Son olarak da sayfamızın kenarlarına değen bütün cisimleri elde ettiğimiz 2mm'lik taşırma payına kadar taşıralım. Bunu yaparken zoomlu çalışıldığı için taşırdığımız cismi büyüterek yapıyor olmaya dikkat edelim. Bazen cismi büyütüyoruz sanıyorken taşıma yapmış olabiliyoruz, sayfanın diğer tarafından çıkıyor cisim. Neyse netice olarak şu son görsel meseleyi anlatıyor sanıyorum. Bu çalışma bir gazete ilanı olarak çalışıldığından çok fazla taşırılacak dicism vardı. Ben de sadece bir köşesini gönderiyorum:

baskhazrlk5.jpg

Umarım açıklayıcı olmuştur...

Not: Tabiiki de bu işleimn tek yolu bu değil. Aslında en mantıklısı işe daha başlamadan 2 mm taşırma payını ayarlayıp kılavuzları çizerek tasarımı ona göre yapmak. Böylece sonradan uğraşmaya gerek kalmaz...

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bence basitçe anlatmayın. Bırakın da herkes işini yapsın.

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
Eleştirdiğim zaman bu sitenin moderatörleri yapıcı olmadığımı söylemişti bir keresinde böyle bir durumda. Şimdi de siz böyle diyorsunuz :) Hayırlısı...

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Eleştirdiğim zaman bu sitenin moderatörleri yapıcı olmadığımı söylemişti bir keresinde böyle bir durumda. Şimdi de siz böyle diyorsunuz :) Hayırlısı...

Mesleği öğrenmeye çalışan grafiker adayına yapıcı eleştiride bulunup bulunmamak ayrı, Bu meslek ile alakası olmayan kişileri eleştirmek ayrı şeyler değil mi?

Evet bende öğrenme aşamasında bulunan arkadaşlarımıza yapıcı olunması gerektiği kanaatindeyim.

İşi olmadığı halde yapmaya çalışanlara değil.

enes5489

🌱Yeni Üye🌱
Basitçe anlatayım faydası olur inşallah...

Elimizde böyle bir çalışma olduğunu varsayalım:
baskhazrlk1.jpg

Kılavuz çizgilerini de eklemiş olalım.

Daha sonra aşağıdaki menüden icrement değerini 2 mm olarak girelim:

baskhazrlk2.jpg

Daha sonra kılavuz çizgilerini ayrı ayrı seçerek + tuşu ile kopyalayıp dışa doğru taşıyalım. Şöyle bir görüntü elde etmiş olmamız lazım:
baskhazrlk3.jpg

Sonra aşağıdaki fotoda olduğu gibi, "snap to guidelines" seçeneğini işaretleyelim:

baskhazrlk4.jpg

Son olarak da sayfamızın kenarlarına değen bütün cisimleri elde ettiğimiz 2mm'lik taşırma payına kadar taşıralım. Bunu yaparken zoomlu çalışıldığı için taşırdığımız cismi büyüterek yapıyor olmaya dikkat edelim. Bazen cismi büyütüyoruz sanıyorken taşıma yapmış olabiliyoruz, sayfanın diğer tarafından çıkıyor cisim. Neyse netice olarak şu son görsel meseleyi anlatıyor sanıyorum. Bu çalışma bir gazete ilanı olarak çalışıldığından çok fazla taşırılacak dicism vardı. Ben de sadece bir köşesini gönderiyorum:

baskhazrlk5.jpg

Umarım açıklayıcı olmuştur...

Not: Tabiiki de bu işleimn tek yolu bu değil. Aslında en mantıklısı işe daha başlamadan 2 mm taşırma payını ayarlayıp kılavuzları çizerek tasarımı ona göre yapmak. Böylece sonradan uğraşmaya gerek kalmaz...

yapmaya çalıştım ama kendimce söyle bi pay verdim sarı olan yer 303x426 - içteki sayfa 297x420 bu sekilde yollasam olurmu.tabi yollarken sarı yeri beyaz yapcamda burda göstermek için yaptım.a3 e bu sekilde baskı tam cıkarmı? daha önce yaptıklarımı hep başkasına yollatmıstım,kendim ilk defa yolladığm için bukadar sordm.

https://img838.imageshack.us/img838/7234/ads305z.jpg

ads305z.jpg

Son düzenleme:

wildturk1

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
üstadim yaptiğin çalışmada matbaaci eğer sana kesim payi ver diyorsa ve yaptiğin iş sırf sen kesim payi vermedin diye sağı solu eksik geliyorsa bence sürekli çalıştiğin bir matbaa ise matbaani değiştir direk hiç uğraşma

kesim payi kısmına gelincede ben sana cok basitce söyleyeyim baskı alanı olarak calıstiğin alanin dişina 5 mm den az olmamak üzere boşluk bırak

enes5489

🌱Yeni Üye🌱
tamam buyutcek bişey yok yani.bikere yarım gelmişti diğerleri iiyi de ilk pay vereceğim için buyutmusum biraz tamam saolun hepiniz..