Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

(?) CorelDRAW da Donukluk 4096Mb DDR2 Ram Takılı Oldugu Halde

Mr. BRAINY

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar Corelde Çalışırken Yavaşlamalar beni bunaltmaya başlamıştı 2GB x 2 tane ddr2 ram aldım taktım makinam hızlandı corelde fazla bi hızlanma olmadı makinamda 4096Mb Ram Takılı corelde 400Mb'lık bi dosya üzerinde çalışma yaparken Kasmalar oluyor Gölgelendirme yada Contour olmnadıgı halde yavaşlama var genelde resimlerle çalışıyorum. ben istiyorum ki hiç kasmasın. çünkü kastıkça insanın yaratıcılını kayboluyor asabım bozuluyor.

Sizce başka neler yapmam gerekiyor?

Son düzenleme:

Benzer konular

sewgin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
4 gb ramle o corelim uçması lazım yaa
bende 3 gb takılı kusursuz çalışıyorum.
bence coreli kaldır komple yeniden kur.

Mr. BRAINY

🏅Acemi Tasarımcı🏅
onu denedim. corel12 kullanıyorum. Sürümle alakalı bişey olabilir mi?
Mesela Windows XP de 4GB Lik ram Taksan Bile 3Gb Olarak Görüyor Kapasite Meselesi Yani.. Ama Üzerinde 4gb Takılı.. Options'dan Memory Ayarını %98 Yaptım ve Primary ve Secondery Diskleri de C iken 500Gb lik Harici HardDiskime Verdim. Ram'a Destek Olsun Diye.

Cokta bişey kalmadı gibi. biraz dhaa denemeyeyim.

sessiz1990

🌱Yeni Üye🌱
kardeş sen coreldraw programını kaldırıp yeniden yüklemen gerekiyor ya da sistemi geri yükle tamam mı benden bu kadar oldu oldu olmadı benim bildiklerim bu

grafikerkartal

👑Efsanevi Grafiker👑
coreli açarken F8 e basılı tut çıkan soruya evet yanıtını ver muhtemelen düzelmiş olur.

emre_d1

🌱Yeni Üye🌱
are you sure want owervite falan çıktı evet dedim corel uçtu bu ne demek yedeklerime bişey olmaz değilmi yardım

duhast-tr

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Abicim gerçekten bende denedim perpormansçok arttı .Acaba corel in kasılmasının çözümü bumu .Umarım yanlış bişi yoktur ortada eğer son çözüm buysa çok sevdim ben bu işi

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Document Settings altındaki kullanıcı isminizin olduğu klasörde Corel ile ilgili ne varsa silin. Tabi önce bu klasörlerin yedeklerini alın. Bir de bu şekilde deneyin.

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
Bence arkadasların dediklerini uygula kardeşim ikinci tavsiyem görev yöneticisinden kontrol et corelden baska yuklu calısan varmı diye. yoksa corelin calısma alanı dolu olabilir temp dosyasını kontrol et sil. Dene hepsini dogruya yaklasırsın :)

grafikerkartal

👑Efsanevi Grafiker👑
are you sure want owervite falan çıktı evet dedim corel uçtu bu ne demek yedeklerime bişey olmaz değilmi yardım

:D:D:D olmaz merak etme

Abicim gerçekten bende denedim perpormansçok arttı .Acaba corel in kasılmasının çözümü bumu .Umarım yanlış bişi yoktur ortada eğer son çözüm buysa çok sevdim ben bu işi

yanlış bişey yok fabrika ayarlarına dönmüş gibi oluyor... ilk yüklediğin hale geri dönüyor corel...

andesign

🏅Acemi Tasarımcı🏅
senin şuanda makinanda olan 1 gb lık fazla ram in sana hiçbir yararı yok yani dediğin gibi makinan onu 3gb görüyor 4gb görmesi için 64 bit xp kurman gerekli.diğer problemi arkadaşlar çözmüş zaten:)kolay gelsin

grafiozo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bende böyle sorunlar yaşıyordum bir arkadaşımın önerisine uydum sorunlar bir nebze olsun azaldı. Öncelikle ekran kartın ve anakart seçimin coreldraw için önemlimiş. Baştan bende ne kadar saçma diye düşündüm amma gerçek. Şu an Intel Quad İşlemci aldım (4 çekirdek) 4 gb ram aldım Kingston 2x2 ve ekran kartı kesinlikle ati kullanma Geforce 512 mbyte hafızadan çalmayacak tabii abicim ekran kartının babası ve anakartın kesinlikle Gigabyte olsun Asus da senelerce debelendim nafile. Bide XP Sp3 çaktır makinana. Tabii bunları gerçekleştirmek pahalı bir yöntem işlemci 400 ytl civarında Kolay gele...

fart

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşım birde istersen şunu dene;menüde view butonuna tıkla enhanced butonuna tıkla makinan biraz daha rahatlar.ama bence sorun bunlar değil bilgisayarında vektörel olan çalışma sizdemi aynı olan başka bir program daha var.illustrator gibi bir program varsa bilgisayarında kasma yapar bence programı tekrar yükle düzelicektir başıma geldi çünküü...

bayram7007

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
corelde resim üzerinde çalışırken birde çalışma kalitesine bağlı olarak iyi resimler kullanıyorsun. bu resimlerin üzerine INTERACTIVITE TRANSPORENCY TOOL ile verdiğin geçiş efektleri var ise, ve efektler son hali ise converto bitmap yapmanı şiddetle tavsiye ederim. o zaman çalışma boyutu 1gb bile olsa çalışma arasındaki farkı görebilirsin. sayfa açılışı ve üzerinde çalışırken rahatlamayı çok rahat fark edersin. tarafımdan denemiştir.

oskice

🌱Yeni Üye🌱
kısayol ve corel ayarlarınız başa döner :D arada yapmakta fayda var ama ayarlarınzı tekrar yapılandırmalısınız :D

abaq

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
abaq.deviantart.com
Bende böyle sorunlar yaşıyordum bir arkadaşımın önerisine uydum sorunlar bir nebze olsun azaldı. Öncelikle ekran kartın ve anakart seçimin coreldraw için önemlimiş. Baştan bende ne kadar saçma diye düşündüm amma gerçek. Şu an Intel Quad İşlemci aldım (4 çekirdek) 4 gb ram aldım Kingston 2x2 ve ekran kartı kesinlikle ati kullanma Geforce 512 mbyte hafızadan çalmayacak tabii abicim ekran kartının babası ve anakartın kesinlikle Gigabyte olsun Asus da senelerce debelendim nafile. Bide XP Sp3 çaktır makinana. Tabii bunları gerçekleştirmek pahalı bir yöntem işlemci 400 ytl civarında Kolay gele...

400 ytl ye ne oluyor bir anlayabilsem
anakart + işlemci + ram + ekran kartı + sp3 çaktırmak 400 ytl mi?

öyle ise ben çok feci kazık yemişim demektir. :))

ayrıca ati radeon x1950 (512 mb) kullanıyorum bir yıldır performansından da gayet memnunum.

olay ise şudur.
1. bilgisyar en yavaş parçaya göre hareket eder.
2. siz ram alıyorsunuz. doğrudur 3 ya da 4 gb.
peki hızı ? burda yanılgıya düşünyorsunuz
2 gb ramınız var. 400 mb lik bir dosya açacaksınız.
4 gb ramınız var. 400 mb lik bir dosya açacaksınız.
daha hızlı açmasını bekliyorsunuz ama ram hızı değişmedi. ( misal 800 mhz)
şimdi rami zorlayan bir hareket yok. siz kapasiteyi arttırarak hızınını arttırmayı deniyorsunuz :)))) 16 gb da taksan sonuç budur.

nasıl daha hızlı ?
1. işlemci. 2+ çekirdek (can alıcı nokta "mhz " )
2. anakart işlemciye göre seçim.
3. Ram. sistem için yeteli ram ayırdıktan sonra çalışmalarınız için kaç gb ram yetecek ? o kadar ram ve can alıcı nokta Ram hızları. özellikle DDR3 teknolojisi bir hayli ileride hız açısından. ama yanıldıya düşmeyin ve anakartınızın ve işlemcinizin mhz lerini baz alın.
4. hdd. seçimi çok önemli. tercih size kalmış. sata2/32 mb kullanıyorum ben.
ayrıca ispatlamasam da teorimi 2 harddisk kullanmanın bilgisyarda çalışma hızını arttırdığına inanıyorum. ( işletim sistemi için ayrı / çalışmalar için ayrı )

ayrıca fareniz düzgün çalışmıyor ise psikolojik olarak bilgisyarıız yavaşmış etkisine kapılırsınız. grafikerler için özellikle fare seçimi çok önemli.

unalank

🏅Acemi Tasarımcı🏅
f8 corelı resetler bısey olmas:)

lileo

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.baskimarket.net
Corel çalıştıkça yavaşlıyor gerçekten. Doğrumudur bilmiyorum ama ben bide corel i kurduğum hard diskte çalıştırmıyorum
çalışma alanını boş bir hard disk kurup ona tanımladım
işe yarıyor gibi

eyub47

🏅Acemi Tasarımcı🏅
gerçekten işe yaradı teşekkürler.

slash+

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar Corelde Çalışırken Yavaşlamalar beni bunaltmaya başlamıştı 2GB x 2 tane ddr2 ram aldım taktım makinam hızlandı corelde fazla bi hızlanma olmadı makinamda 4096Mb Ram Takılı corelde 400Mb'lık bi dosya üzerinde çalışma yaparken Kasmalar oluyor Gölgelendirme yada Contour olmnadıgı halde yavaşlama var genelde resimlerle çalışıyorum. ben istiyorum ki hiç kasmasın. çünkü kastıkça insanın yaratıcılını kayboluyor asabım bozuluyor.

Sizce başka neler yapmam gerekiyor?

mrb ekran kartın düşükse hele birde paylaşımlı ise istersen 20gb ram tak hiç fark etmez aynı takılır yine bence sen 1gb 128 veya256 bit bi ekran kartı altak bilgisayara daha takılma falan asla olmaz....