Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

CorelDraw'da Baskı Öncesi?

style34

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Arkadaşlar;

Uzun zamandır kafama takılan bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum…

Tüm grafik çalışmalarını CorelDRAW’da yapmaktayım, Şu anda dergi çalışması başlamaktayım…

Aklıma takılan soru CorelDRAW’ çağırdığım resim hangi formatta ve kaç dpi de olacak.

Bu konuda birkaç kişiye sordum fakat sorduğum kişiler CorelDRAW kullanmadığından dolayı tam olarak emin olamadım..

Sorduğum kişiler resim tiff formatında ve 300 dpi de olmasını söylediler. Bu denilenleri Photoshop’ta uyguladım, fakat resimleri CorelDRAW’a çağırdığımda ya resimler çok keskin gözüktü yada resim gözükmeyecek kadar koyu gözüktü. Bu görüntü baskı da nasıl çıkar ?

CorelDRAW’da;

1 - Kullandığım resim hangi formatta olmalı
2 - Kaç dpi olmalı

Uzun zamandır kafama takılan sorun budur, Yardım eden tüm arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim…

finfik

👑Efsanevi Grafiker👑
cdr hem resimleri hem de tasarımı çok kaliteli göstermez ama, baskıda kaliteli olur. (tabi resim çözünürlüğü kaliteliyse) 300 dpi ve tiff formatı iyidir. ama fh da yapmak daha kolay ve saglıklıdır.

style34

🌱Yeni Üye🌱
Freehand'de hakim olmadığımdan CorelDRAW'da yapıyorum çalışmayı, Yardımınız için teşekkürler..

Hulya AKSAKAL

🌟Usta Tasarımcı🌟
corelde tıff formatı en doğrusu bencede bende hep bu şekilde yapıyorum.ama photoshopta kroplamam gerektiğindede pdf ye çevirip atıyorum. baskılarda bir problem yaşamadım hiç.ıumarım sizin işinizede yarar.

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
Eğer monitörünün renk ayarlarında çok ciddi bir problem yoksa. 3 aşağı 5 yukarı photoshopta gördüğün renkler çıkacaktır baskıda. Ama tabiiki fotoğrafları TIFF, CMYK ve 300 dpi kaydetmeyi unutmazsan...

Yani corele çektiğin resim yukarıdaki şartları taşıyorsa ve göz kararı olarak photoshopta baskıyı kurtaracak bir görünüm verebilyorsa bence baskıda çok ciddi bir problem çıkmaz...

finfik

👑Efsanevi Grafiker👑
yine de eps yapıp, psd de bakmakta fayda var...

style34

🌱Yeni Üye🌱
Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar, verilen tüm cevaplar doğru yönde ilerlediğimi gösteriyor.

Tiff resimlerinin niye CorelDRAW da sorun yaşattığını da buldum. Problem CorelDRAW da renk ayarlarının bozulması. Bu ayarlar yapıldığında resim net olarak gözüküyor.