Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Dergi Çıktısı İçin Birkaç Bilgi Lazım

Grafik Yolcusu

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar merhaba. Ben bir dergi hazırladım, yaklaşık 100 sayfa falan. Çıktı aşamasına geldim ama az anladığım bir kaç şey var. Örneklerle anlatayım.

Ön Bilgi Vereyim:

Dergi A4 dikey. Hiç bir taşma yapmadım, dergiyi hazırlarken. Bütün resimleri Rgb'den Cmyk'ye çevirdim.

1. si: 17 mb'lık bir resim var. Gerçek ppi:72; etkin ppi:1534*1520; boyutlar:5184*3456; jpeg. 85,8*57,7 mm'lik.

Şimdi, internetten okuduğuma göre; resmin ppi'ı ne kadar yüksek olursa, o kadar basımında kaliteli çıkıyormuş.

Sorum şu: Bu resim 72 ppi olduğu için bozulmalara sebebiyet verir mi; bu çözünürlükte olmasına rağmen.

2. si: Sayfanın birinde, 3 Resim ve 2 yazı alanı var ve ben bu sayfayı tamamiyle gruplamıştım. Bu şekilde baskıya göndermemde bir sakınca olur mu? Okuduğum bir yerde, "gruplu yazıları ayırınız" diyor. Ne demek istediğini anlayamadım, işin açıkçası.

3. sü: "pdf/x" kısmı; bir de "uyumluluk" kısmı var. Bunları ne yapmalıyım. Hangisini veya hangilerini seçmeliyim.

4. sü: ".png" resimler niye cmyk olmuyor, acaba?

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Cevap 1 Resminiz 72 dpi büyük bir dökünan gibi gözükmekte photoshop ta %100 olarak bakınız rssiö iyi gözüküyorsa sorun olmaz.
Cevap2 bitişik sayfalı çalışmalarda sorun çıkarabilir tekli sayda çalışmasında sorun olmaz.
Cevap 3 pdf seçimin pres quality seçeneüini serseniz problem olmaz
Cevap 4 png dökümanı jpg kaydedin düzelecektir.