Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Dijital fotoğraf makinesi satın alma rehberi.

N/A3

🏆Pro Tasarımcı🏆
Herkese merhabalar,

Malumunuz teknoliji aldı başını gidiyor. Öylesi büyük bir hızla gelişmekte ki artık bizler anlam ve kavram karmaşası yaşamaktayız. Dijital,CF,CCD,CMOS,beyaz denge ayarı, iso,asa,,IS vb. Bu karmaşa içinden çıkabilmeniz, bir nebze yardımcı olabilmek için bu yazıyı yazmak istedim.

Fotoğraf çekmek her zaman insanoğlu için güzel duygular yaşatan eylem olmuştur.Aklımıza gelebilecek her yerde her koşulda o anı ölümsüzleştirmek isteriz. Bunu sağlamak içinde fotoğraf makinemizi kullanırız.
Peki bu anı doğru bir şekilde nasıl ölümsüzleştirebileceğiz.

Dijital devrimin başlaması ile fotoğraf makineleri de hızla gelişmeye başladı, artık cep telefonlarıyla fotoğraf çekilebiliyor. Ayrıca buna ek olarak video çekimi yapılıyor. Kimi için yeterli kimi için hala yetersiz kalitede görülsede temel olarak işlevini hakkıyla yapmakta. Tabiki doğru ekipman ile kaliteli çekimler yapabilirsiniz.

Artık bir dijital fotoğraf makinesi almaya karar verdik. Ama hangisi o kadar çok model ve özelliklere sahip makine varki işin içinden çıkılamıyor.

Bunu en basite indirgeyerek size yol göstermek istiyorum.

İki ana kriterden yola çıkacağız.

• Amaç
  • Bütçe

Eğer amacımız amatör çekimler ise işimiz bütçeye kalmakta.
Dijital kompakt makineler işimizi görecektir.

Amatörleri iki gruba ayırmak istiyorum
Alt Amatör grubu
Üst Amatör grubu

Alt amatör grubu , sadece anı görüntülemek için fotoğaf çekenlerdir. Hatıra olsun derler, makineyi aç , bas ve çek. Oldukça basit işlevselliği aramayan bu grubumuz için tavsiye edeceğimiz noktalar şunlar.

1. Makinenin AA pil ile çalışması önemlidir. Böylece şarj edilebilir pillerle uzun süre çekim yapabilirsiniz.
  2. Çözünürlük olarak en az 3 Megapiksel olmasına özen gösterin.
  3. Bu tür makineler de video çekim özelliği mevcuttur.
  4. Teknik servisi olmasına önem verin.
  5. Makinenin boyutu da önemlidir. Üzerinizde rahatlıkla taşayabileceğiniz modelleri tercih edin.

Üst amatör grubumuz için tavsiyelerim ise

1. Çözünürlük
    Donanımsal olarak en az 5 Megapiksel çözünürlüğe sahip olmalı.

2. Zoom kabiliyeti
    Optik Lens desteği ile zoom yapabilmeli.Dijital zoom kullanılmamalıdır.

3. (A)Diyafram öncelikli mod. Alan derinliği ile fotoğrafa boyut kazandırmak için kullanacaksınızdır.

(S)Enstantene öncelikli mod.Bu mod ile hızlı nesneleri çekeceğiz.
    (M)Manuel Mod. Bu mod ile diyaframı ve perde hızını kenidimiz belirleyeceğiz

4. Diapot bulunmalı.
    Göz kusuru olan kullanıcıların rahat çalışmaları için gereklidir.

5. Tepki süresi
    Fotoğrafı çektiğiniz an ile diğer çekime hazır olma süresi. Bir çok makinede bu süre 4 saniye kadar sürer. Üst amatörler için bu hoş olmayabilir.

6. Batarya özelliği
    Makine için özel batarya yapılmış olabilir. Eğer yedeği kutu içinde yok ise bir adet yedek pil almanızı tavsiye ediyorum. Optik zoom ve LCD boyutu nedeni ile güç tüketimi üst seviyelerde olacaktır. Yedek bataryanızın olması çekimlerde yarı yolda kalmamanızı sağlar.

7. Hafıza Kartı desteği
    Kullanılan Kart ne olursa olsun sizler için geniş bir depolama alanı gerekli. Kartınızı alırken yazma hızına dikkat edin.

8. Pc bağlantı şekli
    Pc için özel kablosu olan cihazlardan kaçınmak gerekli, Mini USB 2 bağlantı şekli olan cihazlarla istediğiniz her yerde pc ile sekronize edebilirsiniz makinenizi.

9. Boyutu
    Üst amatör grubu makinenin boyutu önemli değildir. İyi bir ( yağmur su geçirmez, darbelere dayanıklı ) taşıma çantası almanız gerekecek.

10. Teknik servis ağı

11. Extra özellikleri video, imaj efekleri vb.

Profesyonel amaçlı kullanıcılar için ayrıca bir yazı hazırlanacaktır.
bu yazı Hakan KALMIŞ tarafından hazırlanmıştır.Temel bilgiler baz alınmıştır. Geliştirilebilir, hata görüldüğü takdirde uyarı yapınız düzeltilecektir.

Hakan KALMIŞ

hodjam

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Teşekkürler Hakan kardeş, bu değerli bilgiler için...

hayal74

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.cizgisiz.com
bu bilgiler içn teşekkürler... bnde bu yaz kesin dijital fotoğraf makinası alıcaktım ama karasızdım çok yardımcı oldunuz.

mavisland

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
tanjuyildiz.com
Sevgili Hakan KALMIŞ ellerine sağlık. Güzel, yol gösterici bir yazı olmuş.

grafipek

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
evet verdiğin bilgiler çok ii sağol.. ben de dijital makina almayı düşünüyrum.. üst amatör grubunda old söleyebilirim.. ya ben olympus ve nikon arasında kararsızım. sence hangisi daha ii??

yerkul26

🌱Yeni Üye🌱
gercekten bu bılgıler cok işime yarıcak cunku fotoğrafçılık dersım ıcın bır fotoğraf makınesı arastırıyordum cok saol

erdemcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.erdemcagla.com
bu bilgiler içn teşekkürler... bnde bu yaz kesin dijital fotoğraf makinası alıcaktım ama karasızdım çok yardımcı oldunuz.

Yarı profesyonel modeller mi düşünüyorsunuz? yoksa tam profestonel modeller mi_? veya bütçeniz ne kadar? Neden bütçemi sordunuz derseniz anlatayım şöyle,

fujifilm markasının yarı profesyonel modellerinin fiyatları 400 YTL ile 900-1000 arası değişiyor. Peki nedir yarı profesyonel? Yarı profesyonel makinalar dışardan bakıldığında bir D-SLR gibi gözükür ama kompakt SLR dir.

Kompakt SLR modellerim objektifleri D-SLR modellerinki gibi değişmez fakat 28-300 28-420 mm gibi odak uzunluklarında hem geniş açı hem de tele objektif(çok fazla optik zoom yapan objektif)özelliği taşırlar. Bu modeller daha önce dediğim gibi 400 ila 1000 lira arasında değişir.

D-SLR modellerin bazıları objektif ile satılmaz sadece body-kit olarak satırlır.Objektifi ayrı olarak alıp takarsınız. Objektifle satılan D-SLR modellerin yanında verilen objektif genelde kalitesiz ve plastiktir. D-SLR makinalar için satlan objektifler 300-400 YTL den 16.000 YTL ye kadar çıkabilir. 16 bin YTL lik objektifler TELE objektiflerdir genelde spor maçlarında, safaride aslan kaplan çekmek için kullanılır.

Sonuç olarak 900 lira verelim hem telesi hem geniş açısı hem de macrosu çok iyi olan bir kompak SLR makina alalım D-SLR ye ne ihityaç var diyebilirsiniz. Ama bu 3 özelliğin bir makinada toplanmasınında dezavantajları var. Birincisi diyaframı çok kısılmaz. 8 ila 11 arasında kalır.

Bir D-SLR ile bir kompak slr makinayla çekilen iki fotoğtaf arasındaki farkı bu işi bilenler anlar. kompak SLR makine ile 250 mm odak uzunluğunda bir çekim ile 1000-2000 euro luk tele objektife sahip D-SLR makinanın yaptığı 250 MM lik çekim arasında fark vardır. Kompak SLR, D-SLR makinaya göre daha kumlu ve pixlellerinde dağılma olmuş bir fotoğraf çeker diğer iise cam gibi pırıl pırıl fotoğraf çeker. Yanı 100 metre ilerideki bir adamı sanki 1 metre yakınına gitmiş gibi hiç bozulma olmadan çekebilir.

Bende Samsung Pro 815 var.Bir kompak SLR. Amatörlerin en profesyoneli.Pek çok D-SLR özelliği taşıyor. 8 MP 300 DPI A4 boyunda baskı yapılabiliyor. Çok yeterli bir çözünürlük. D-SLR makinaların 8 hatta 6 MP olanları bile var örneğin Canon 350 D 8 mp, 300 D 6 MP, nikon D 70 6 mp.

pro 815 in macrosu çok iyi aynı D-SLR profesyonel makinayla çekilmiş gibi. Tepe flaşı bağlanabiliyor. Stüdyo ışıklarına paraflaşlarla senkronize olarak çekim yapılabiliyor. Macro ürün fotoğrafları çekiyorum.Dış çekimlerde de kullanılabilir. Pili çok uzun gidiyor. Yanlış hatırlamıyorsam 80-90 kare flaşlı olarak GMB'nin toplantısında fotoğraf çekmiştim pil çubuklarının sayısı 3 ten 2 ye indi.

Söyleyeceklerim bu kadar umarım yardımcı olabilmişimdir.

saygılar

erdemcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.erdemcagla.com
bu arada canon 350 D nin fiyatı 800 ytl civarında sirkeci piyasasında daha ucuza bulabilirsiniz. Orta seviye bir D-SLR makinadır tavsiye ederim.

Daha pahalı bişey alacağım diyorsanız 400 D değilde 450 D yi öneririm ekranı daha büyük

Benim samsung un ki kadar büyük ekranı olan daha çıkmadı 3.5 inç 9-10 cm. :))

Linux

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.kralteam.com
Bir arkadaşımın sorusu
Teşekkürler benim makina samsung s850 gayet güzel çok memnunum fakat piller içinde yarım saat durmuyo acayip pil yiyo dediğin gibi piller AA alkalin ama doldurma cihazına taktığımda piller eriyor.acaba napabilirim?

seruvenist

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.yusufipek.com
dijital makinalarda en çok şarjı lcd ekran yemektedir. dolayısıyla alacağınız makinalarda vizörün dijital göstergeli olmamasına dikkat edin derim. yani objektiften direkt olarak görüntü veren vizörlü makinaları tercih edin. ayrıca çekim esnasında mümkün olduğunca lcd ekranı kapalı tutun ve sadece fotoğrafı kontrol etmek için kullanın.

dali35

🌱Yeni Üye🌱
SELAMLAR BÜTÜN FOTOGRAF MERAKLILARINA
Çok güzel bir uğraş tabiki meraklısına ben 1947 doğumluyum 15 yaşımda fotograf makınasınla tanıştım o gün den bu güne hala meragım bitmedi devam etmekte makinan ne olursa olsunçekim yapacagın nesneyi iyi görmen lazım ışıgını veya flaşşını çok güzel hesaplamanız gerekir birde yaptıgınızı önce kendiniz beyenecek sonra başka kişilere gösterirsiniz onlarında fiklerini alırsınız benim şimdi kullandıgım makinam FinePİX S2 pro
NİKON Firmasının yaptıgı bir ürün 16 mp