Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Erzurum Teknik Üniversitesi logo tasarım yarışması

mehmetcoban

🌱Yeni Üye🌱

T.C.
ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
LOGO TASARIM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

Konu ve Amaç

21 Temmuz 2010 tarihli ve 27648 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6005 Sayılı Kanun ile kurulan Erzurum Teknik Üniversitesi, toplumla iletişim halinde olan ve sorunlarına bilimsel çözümler üreten, yaşam boyu öğrenmeyi temel ilke kabul ederek bilginin ve sanatın tüm toplum katmanlarına yayılmasına katkıda bulunan ve eğitim kalitesiyle ve bilimsel araştırmalarıyla tanınan bir dünya üniversitesi olmayı hedefleyen bir devlet üniversitesidir. Bu yarışma ile Erzurum Teknik Üniversitesinin ülkemizde ve dünyada tanıtılması ve bilinirliğinin artırılması amaçlarına yönelik olarak anlaşılabilir, özgün, estetik ve akılda kalıcı bir şekilde temsil edecek bir logonun özgün tasarımı amaçlanmıştır.

1. Yarışmaya Katılım ve Teknik Koşullar:

a. Yarışma, başta Türkiye ve K.K.T.C.'deki güzel sanatlar fakültelerinin öğretim kadroları ile grafik tasarım lisans ve lisansüstü öğrencileri olmak üzere tüm grafik tasarımcılarına, 18 yaşını doldurmuş ilgili herkese açıktır.

b. Yarışmaya üniversitemiz çalışanları ve değerlendirme jürisi üyelerinin eşleri ile birinci derece yakınları, jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılanlar, yarışmayla ilgili her türlü işlemleri hazırlayan, yürüten, sonuçlandıran ve onaylamakla görevli olanlar katılamazlar.

c. Yarışmaya katılmak için Üniversitemiz tarafından hazırlanmış başvuru formunun, eksiksiz ve doğru olarak doldurularak, logo çalışmasıyla birlikte teslim edilmesi gerekmektedir. Yarışmaya her yarışmacı en fazla 3 tasarımla katılabilir.

d. Tasarlanacak logo; her türlü basılı materyal ve dijital ortamda, medya ve reklam çalışmaları ile promosyon ürünleri, kırtasiye malzemeleri, antetli kağıt, faks, pankart ve benzeri ortam ve faaliyetlerde kullanılacaktır. Logo tasarımının renkli ve siyah beyaz kullanıma uygun olarak, büyütülüp küçültüldüğünde görselliğinin bozulmayacağı, çok küçük ölçülerde ayrıntıların kaybolmayacağı, çok büyük ölçülerde dağınık görünmeyeceği bir biçimde ve her çeşit baskı ve kesim tekniği ile sorunsuz kullanılabilir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

e. Eserlerin, A4 boyutunda siyah-beyaz olarak uzun kenarı 15cm’i geçmeyecek biçimde, alt bölümde %20 küçültülmüş ölçeği ile paspartulaşmamış veya kartona yapıştırılmamış olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Tasarımcı gerekli gördüğü takdirde renkli uygulamayı da aynı kıstaslar içinde sunabilir. Eserlerin ayrıca Adobe Illustrator, FreeHand, CorelDraw ve Photoshop programlarından biri ile hazırlanmış master çalışması olarak CD ortamında da sunulması gerekmektedir. Ayrıca yapılan çalışma, yüksek çözünürlüklü TIF uzantılı dosyaya dönüştürülerek CD’ye kaydedilmelidir.

f. Önerilen eser özgün olup daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olması, var olan
logoları çağrıştırmaması gerekmektedir. Teslim edilen eserler için tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır. Sunulan eser daha önce bir yerde kullanılmamış ya da yayınlanmamış olmalıdır. Seçici Kurul tarafından kopya olduğu anlaşılan logolar değerlendirmeye alınmayacaktır.

g. Yarışmanın tamamlanmasından sonra da olsa dereceye giren tasarımların özgünlüğü
ile ilgili (kopya, çalıntı vb.) oluşabilecek her türlü hukuki ve mali sorundan yarışmacı sorumludur. Üniversitemiz, logolar için katılımcının yukarıda verdiği izin/muvafakat name karşılığında ayrıca bir bedel ödemeyecektir.

2. Kullanım Hakları:

a. Seçilen logoyu tasarlayan Erzurum Teknik Üniversite’sine süresiz olarak tam kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak, 5846 sayılı
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer ilgili mevzuat gereğince logonun çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma vb. umuma arz ile ilgili bilumum haklar için Erzurum Teknik Üniversite’sine tam lisans/yetki verdiğini kabul eder.

b. Yarışmada birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan logoların telif ve yayın hakları Üniversitemize ait olacak ve Üniversitemiz bu çalışmalardan istediğini kullanmakta veya kullanmamakta serbest olacaktır. Sözü edilen çalışmalar,
Üniversitemiz tarafından her türlü görsel-yazılı iletişimde kullanılabilecek ve
Üniversitemiz arşivine girecektir.

c. Seçilen logo her türlü basılı materyal ve dijital ortamda, medya ve reklam
çalışmaları ile promosyon ürünleri, kırtasiye malzemeleri, antetli kağıt, faks, pankart ve benzeri ortam ve faaliyetlerde kullanılıp çoğaltılabilecektir. Bu bağlamda, logo tasarımcısı, belirlenen fiyat dışında herhangi bir telif hakkı talep edemeyecektir.

d. Logo olarak layık görülmeyen teklifler için, herhangi bir telif hakkı teklif sahibine ödenmeyecektir. Üniversitemiz ödül almayan bir çalışmayı satın almak isterse, yarışmacı ile anlaşarak saptanacak bir bedel karşılığında tasarımın kullanım hakkını devralabilir. Seçici Kurul, katılımı yeterli görmediği takdirde yarışmayı sebep bildirerek sonlandırma hakkı ile yarışmaya katılan tasarımların, Üniversitemizin ihtiyacını karşılayamaması halinde, eserlere ödül verip vermeme hakkını saklı tutar.

3. Tasarımların Teslim Şekli ve İşaretlenmesi

a. Katılımcılar başvuru yaparken her bir tasarım için bir zarf kullanacaklardır. Zarf içerisinde eksiksiz doldurulmuş Başvuru Formu, Sayısal Belge CD ve tasarımın küçültülmüş versiyonlarının ve tasarımın teması ile ilgili kısa bir açıklamanın (en fazla 350 kelime) yer alması gerekmektedir.

b. Zarfın üzerinde, tasarımların arkasında ve CD’nin ön yüzünde 6 harf ve/veya rakamdan oluşan rumuz yazılacaktır. Rumuzda kullanılan karakterlerin tekrarlanmaması ve sıralı olmaması gerekmektedir. Farklı tasarımcılardan gelen tasarımlarda aynı rumuz olması halinde Erzurum Teknik Üniversitesi rumuza ek yapma hakkına sahiptir.
c. Yarışmaya birden fazla tasarımla katılan katılımcılar, her tasarım için ayrı rumuz ve teslim zarfı kullanmalıdır; birden fazla tasarımın teslim zarfları, tek bir postalama zarfı içinde gönderilebilir.

Tasarımların Gönderilmesi

Tasarımlar, katılım formu ve CD hasar görmeyecek şekilde paketlenip, 30 Nisan 2012, Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar, aşağıdaki adrese posta ile gönderilecek veya elden teslim edilecektir. Elden getirilen çalışmalar, belge karşılığında teslim alınır. Postadaki gecikme ve hasardan Üniversitemiz sorumlu değildir.

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi: 30 Nisan 2012
Sonuçların Açıklanması: 20 Mayıs 2012

Ödüller
Birincilik Ödülü: 5.000 TL
İkincilik Ödülü: 2.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 1.000 TL

Yarışma Sekretaryası
Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörlüğü
Çat Yolu Üzeri 4. Km, Yakutiye/Erzurum
Tel: 0442 666 25 27
Faks: 0442 666 25 37
Yarışma ile ilgili şartname ve başvuru formu Üniversitemiz internet sitesinde başvuru süresince yayımlanır.

erzurum.edu.tr

erva ikram

🌱Yeni Üye🌱
Nasıl başvurabilirim

Nasıl başvurabiliriz kullanılacak ağırlıklı renkler nelerdir.

mRcDesign

🌱Yeni Üye🌱
ben katıldım renklere pek önem veren yok özgün olsun yeter diyorlar. galiba 4 gün var yarışmanın bitmesine.

YuBayer

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yarışmalara katılmama kararı alsam da “brainstorming” adına birşeyler tasarlıyorum.
Sizlerle paylaşmak istedim.

VFmZ0.png

x8Yh.png

Son düzenleme:

vahithakseven

🌱Yeni Üye🌱
bende başvurdum ancak su an logoyu çizdiğim yerde değilim.
logo yanımda olmadığından sizinle paylaşamıyorum en kısa zamanda paylaşıp yorumlarınızı alıcam
Teşekkürler.

grafik07

🌱Yeni Üye🌱
file:///C:/Users/Grafik2/Desktop/erzurum%20teknik/erzurum%20teknik%20%C3%BCniversitesi.jpg

grafik07

🌱Yeni Üye🌱
bende bunu yaptım.. nasıl oldu bilmem ama tek çalışmayla katıldım.. herkes için hayırlısı..

Son düzenleme:

mcmtsuz

🌱Yeni Üye🌱
Bugün kartvizitlerini bastım saçma salak bir logosu var

jostinzae

🌱Yeni Üye🌱
bende başvurdum ancak su an logoyu çizdiğim yerde değilim.