Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

FLEXO baskı Hakkında

Hakan Emen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar Flexo baskı tekniğini burada anlatmak isterim ama biraz derin bir konu kısaca özet geçicem...

Flexo ile ilgili sorusu olanlara yardımcı olmayada çalışıcam... merak ettiklerinizi yazın.

Flexo Baskı, Ofset baskıdan tamamen farklıdır..
Çogunuz biliyorsunuzdur yada duymuşsunuzdur Flexo baskının en önemli özelliği kağıt haricinde de naylon ve şeffaf malzemeler üzerine baskı Yapabilmesidir.

Flexo Ayrıca Bobin baskı yaparak çalışmaktadır. yani Ofsette Buna Web baskı deniyor.

Flexo baskı sırasında boyayı malzemeye aktarma yoluyla çalışmaktadır..

Flexo Baskı, Ofset baskı tekniğiyle kıyaslanmayacak kadar zor bir hazırlık istemektedir.

1 - Renk ayrımı farklı yapılmaktadır (tramlı işlerde kesinlikle Beyaz alanlara 0,2 Tram verilmesi gerekmektedir aksi taktirde Baskıya geçildiğinde tramlarda kopmalar olur.)

2- Tram Açıları Ofset baskıya göre farklı açılarda olup minumun Tram yoğunluğu 60 lık yada 54 lük olmalıdır. Yani tram yoğunluğu (70 lik veya 80 lik lpi olmamalıdır.) Aksihalde Çamurgibi baskı yapılır.

3- Baskıya hazır halen gelen Grafik çalışmaları Kesinlikle Flexo Baskıya uygun olacak şekilde çalışılmalı yada tekrardan düzenlenmelidir. (Özellikle Photoshop resimleri ve geçişlerdeki bindirmeler düşünülmelidir.)

4- Flexo baskının zor olmasının en belirgin özelliği 7-8 renk baskı yapılmasıdır. (Hani Bilirsiniz Şu çocuk bezleri ambalajları üzerinde bebek olanlar işte o baskılar 7-8 renk olarak basılmaktadır.) yani kısacası flexo baskıda pantone renklerle çok fazla içli dışlı olunur.

5- Flexo baskıda baskı sırasında Ofsetteki gibi kırmızıyı biraz düş, maviyi biraz arttır gibi olaylar biraz zahmetlidir....(Anilox Merdaneler bulunmaktadır bu merdaneler değişerek boya yoğunluğu ayarlanır..)

6- Yapışkan yüzeyli malzemelere baskı yapılacaksa (Çıkartma Etiket) Kesinlikle Baskı testi yapılmalıdır ve Yapışkanlı yüzeye baskı yapılacaksa Yapışacak yüzeylerde test edildikten sonra baskıya geçilmelidir.) Aksihalde ciddi zararlar söz konusu, Etiket 1 gün zımba gibi yapışır ama 2. gün kendiliğinden yapıştığı yerden düşer.... garip ama gerçek!

7-Flexo baskı yapacak personelin kesinlikle bilinçli olması gerekmektedir...

8-Flexo Baskı ile uğraşan grafikerlerin işi çok zordur...inanın ama çok zor.. iğne ile kuyu kazmak gibi ve en ufacık sorun bile onlara bağlıdır.

ŞUNU KESİNLİKLE UNUTMAYIN, FLEXO BASKI KALİTESİNİN ARTMASI TAMAMEN BASKI ÖNCESİ HAZIRLIĞININ İYİ YAPILMASINADA SAKLIDIR, BURADA UYGULAMACI GRAFIKER ARKADAŞLARA ÇOK İŞ DÜŞMEKTEDİR.

Hakan Emen

Son düzenleme:

evren diril

🌱Yeni Üye🌱
emeğinize sağlık teşşekürler abi.Sizler gibi bilinçli ve duyarlı arkadaşalar sayesinde bizlerde önümüzü görmeye başladık yavaş yavaş.kolay gelsin.

dekarator_mustafa

🌱Yeni Üye🌱
harikalar yaratmışın bunun üstüne senin bir sözün vardı bana bi pazar balık rakı yaparız diye bu pazar yukardayım ona göre balık dehilde et rakı yaparız

serigraf

🌱Yeni Üye🌱
mrb, ben zeynep forma birz önce üye oldum, serigrafi bölümü öğrencisiyım, kendime internette staj yeri ararken keşfettim burayı belki bi yararı olur,bişeyler öğrenebilirim diye düşündüm

Hakan Emen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Hoşgeldin...

mrb, ben zeynep forma birz önce üye oldum, serigrafi bölümü öğrencisiyım, kendime internette staj yeri ararken keşfettim burayı belki bi yararı olur,bişeyler öğrenebilirim diye düşündüm

Hoşgeldin zeynep... sormak istediğin yada kafana takılan herşeyi sorabilirsin... sana mesleki hayatında bilgi dolu başarılar...

IV.Murat

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hoşgeldin zeynep... sormak istediğin yada kafana takılan herşeyi sorabilirsin... sana mesleki hayatında bilgi dolu başarılar...

Ben bir şey merak ediyorum. Ekmek konulan poşetler sanırım yağlı kraft kağıdı tam adı nedir. Böyle bir iş baskısında hiç çalıştınmı yada tecrüben varmı ?. Bu kağıdın fiyatı nedir. Örnek 10000 adet yaptırmak istersek maliyeti ne olur. Bu konuda bilgin var ve ben aydınlatırsan sevinirim

Hakan Emen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yağlı kağıt..

Ben bir şey merak ediyorum. Ekmek konulan poşetler sanırım yağlı kraft kağıdı tam adı nedir. Böyle bir iş baskısında hiç çalıştınmı yada tecrüben varmı ?. Bu kağıdın fiyatı nedir. Örnek 10000 adet yaptırmak istersek maliyeti ne olur. Bu konuda bilgin var ve ben aydınlatırsan sevinirim

Bu söz ettiğiniz kağıdın adı ülkemizde (ŞAMUA) olarak bilinir çok özel bir kağıt (İTHAL) ve tabaka olarak değil kilo ile satılmakta basılacak olan ölçü nedir yazmamışsınız ama .....
Size yardımcı olması için şöyle yapalım....
kilosu 2 milyon civarında ve bobin olarak satılmakta ve bobin eni değişik ebatlarda bulunuyor... yani isterseniz bu bobini istediğiniz ebatlarda kestire bilirsiniz Mesela 70x100 sanırım bu bilgi size yardımcı olur... 10000 adet fiyatınıda aşağı yukarı buradan çıkartabilirsiniz.. baskı maliyetinide ekleyerek... kolay gelsin..

Son düzenleme:

yako

🌟Usta Tasarımcı🌟
1 - Renk ayrımı farklı yapılmaktadır (tramlı işlerde kesinlikle Beyaz alanlara 0,2 Tram verilmesi gerekmektedir aksi taktirde Baskıya geçildiğinde tramlarda kopmalar olur.)

2- Tram Açıları Ofset baskıya göre farklı açılarda olup minumun Tram yoğunluğu 60 lık yada 54 lük olmalıdır. Yani tram yoğunluğu (70 lik veya 80 lik lpi olmamalıdır.) Aksihalde Çamurgibi baskı yapılır. ( Hakan Emen'den Alintidir)

yako bilgi:

Kardesim umarim yanlis anlamazsin bilginin dogru yayinlanmasi adina düzletmek isterim bu iki maddeyi...

1- Beyaza çok nadir geçis verilir oda üstüne basacak renklerde degradede eriyen birzemin varsa yapilir. Genel olarakta %2 oraninda kopartiriz alt noktasini ve düsük anilox kullanarak hem erimenin hemde %100 olan kismin iyi cikmasini saglariz.
Ve unutulmamasi gereken en önemli unsur kısmadır beyaz için flexible baskida makinasina göre degisir ama ben soloflex için 0.3mm kısma veriyorum arkadaslar. Kisma dedigimizde sudur ... Beyazin üzerine basacak renklerden söyledigimiz oranda herbir tarafindan küçük olmasidir.
2- Bu maddeki bilgilerin dogru kisimlari var ama netlestirmek gerek yeni baslayanlar için... hakan kardesimin de dedigi gibi tram yogunluklari yani lpi degerleri farklidir ofsetle... ofsette nedir? 70-80 tramdir. flexoda nedir peki? 24 ila 54 trama kadar çikar bu deger. Ha bu artamazmi artar ama hakan da konusunda bahsettigi gibi uygun aniloxlar olmalidir ki örnegin 54 tram için 270 lik anilox olmalidir. Bunu nasil buluyoruz hesaplari var ama kisaca diyebilirim ki aniloxu belirlemek için mevcut tramla x5 yapmalisiniz ve anilox karsinizda. Ancak traminizla elinizdeki anilox uyusmadigi taktirde vay baskinin haline iste ozaman hakan kardesimin dedigi gibi ya camur gibi cikar yadasi yok kötü olur calisma iyi baski alabilmek için üzerinde tramlari bile yedirirsin forse vermekten. hakan emen arkadasima tekrar bu konuyu actigi icin tesekkür eder konusunda herzaman kendisiyle beraber oldugumu söylemek isterim.

Hakan Emen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
teşekkurler yako..! sende biliyorsun biraz derin konular burada anlatmakla bitmez.. ama soru cevap olarak yardımcı oluruz tahmin ediyorum.. konuya katıldığın için saol... iyi çalışmalar..

yako

🌟Usta Tasarımcı🌟
sanada iyi calismalar kardesim herzaman grafikerler net sitemiz acik önümde isimi yaparken dahi... bana 09:00 18:00 arasinda ulasabilirsiniz saygilarimla:)

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Arkadaşlar Flexo baskı tekniğini burada anlatmak isterim ama biraz derin bir konu kısaca özet geçicem...

Flexo ile ilgili sorusu olanlara yardımcı olmayada çalışıcam... merak ettiklerinizi yazın.

Flexo Baskı, Ofset baskıdan tamamen farklıdır..
Çogunuz biliyorsunuzdur yada duymuşsunuzdur Flexo baskının en önemli özelliği kağıt haricinde de naylon ve şeffaf malzemeler üzerine baskı Yapabilmesidir.

Flexo Ayrıca Bobin baskı yaparak çalışmaktadır. yani Ofsette Buna Web baskı deniyor.

Flexo baskı sırasında boyayı malzemeye aktarma yoluyla çalışmaktadır..

Flexo Baskı, Ofset baskı tekniğiyle kıyaslanmayacak kadar zor bir hazırlık istemektedir.

2- Tram Açıları Ofset baskıya göre farklı açılarda olup minumun Tram yoğunluğu 60 lık yada 54 lük olmalıdır. Yani tram yoğunluğu (70 lik veya 80 lik lpi olmamalıdır.) Aksihalde Çamurgibi baskı yapılır.

3- Baskıya hazır halen gelen Grafik çalışmaları Kesinlikle Flexo Baskıya uygun olacak şekilde çalışılmalı yada tekrardan düzenlenmelidir. (Özellikle Photoshop resimleri ve geçişlerdeki bindirmeler düşünülmelidir.)

4- Flexo baskının zor olmasının en belirgin özelliği 7-8 renk baskı yapılmasıdır. (Hani Bilirsiniz Şu çocuk bezleri ambalajları üzerinde bebek olanlar işte o baskılar 7-8 renk olarak basılmaktadır.) yani kısacası flexo baskıda pantone renklerle çok fazla içli dışlı olunur.

5- Flexo baskıda baskı sırasında Ofsetteki gibi kırmızıyı biraz düş, maviyi biraz arttır gibi olaylar biraz zahmetlidir....(Anilox Merdaneler bulunmaktadır bu merdaneler değişerek boya yoğunluğu ayarlanır..)

6- Yapışkan yüzeyli malzemelere baskı yapılacaksa (Çıkartma Etiket) Kesinlikle Baskı testi yapılmalıdır ve Yapışkanlı yüzeye baskı yapılacaksa Yapışacak yüzeylerde test edildikten sonra baskıya geçilmelidir.) Aksihalde ciddi zararlar söz konusu, Etiket 1 gün zımba gibi yapışır ama 2. gün kendiliğinden yapıştığı yerden düşer.... garip ama gerçek!

7-Flexo baskı yapacak personelin kesinlikle bilinçli olması gerekmektedir...

8-Flexo Baskı ile uğraşan grafikerlerin işi çok zordur...inanın ama çok zor.. iğne ile kuyu kazmak gibi ve en ufacık sorun bile onlara bağlıdır.

ŞUNU KESİNLİKLE UNUTMAYIN, FLEXO BASKI KALİTESİNİN ARTMASI TAMAMEN BASKI ÖNCESİ HAZIRLIĞININ İYİ YAPILMASINADA SAKLIDIR, BURADA UYGULAMACI GRAFIKER ARKADAŞLARA ÇOK İŞ DÜŞMEKTEDİR.

Hakan Emen

Bilgilerinizin altına bende, naçizane birkaç şey eklemek istedim. İzninizle,

Flexo baskı, yüksek baskıdır. Tifdruk baskının maliyetlerin çok yüksek olusundan dolayı çok gelişmis ve yayginlasmis bir baski türüdür.
Ofset baskı düz baskıdır, tifturuk baskı ise flexo'nun tam aksine çukur baskıdır. (serigrafi delikli baskidir. bu o kaldi onu lafinida edeyim)

Flexo baskıda, kulanılan baskı kliseleri plastiktendir.
Tifdruk baskıda ise kliseler çelik üzerine bakır kaplamadır.
Tifdruk baskı teknigi ile flexo baskı, yaklaşık aynı amaçlara hizmet eder. Her ikisinde baskı materyali, Opp, Cpp, Polietilen, Polyester, Pearlize, m e t a lize, Alimunyum ve Kağıttır. Parası olan Tifdruk tercih eder. Herzaman baskı kalitesi flexoya göre yüksektir. Son yılarda flexo baskı makinalari çok gelişti, bu güzel bir durum. Fiyatlarida şişirdiler buda ayrı bir durum...

Yukarida bahsi geçen 5. nolu madde, "Ofsetteki gibi MAGENTAYI biraz düş, maviyi biraz arttır." Benim düsünceme göre olasi birseydir. Basinç ve solvent ayarları tabi bu durumda önemli.

Benim tavsiyem, flexo veya tifdruk mümkün oldugu kadar pantone çalişmaya gayret edin. En iyi sonuç budur...
Çünkü bu baskı teknikleri esnek ambalaj dünyasının kalbi?
Ambalaj baskısında ANA KURAL: siz ölseniz bile o iş 100 yıl sonra bile ayni renklerde ve ayni baskı kalitede o market rafina girmeli. Baskı firmasi değişse bile.
Küçük PUF noktası: • Ürün ilustrsayonlarınızı bile CMYK yerine özel pantone çalişin.
• Misal kahverengi çikolatamiz var, CMYK'dan maviyi silin, bütün hacimi siyahta çalisin. Çünkü çikolata ambalajlari m e t alizedir. Baskı sonucunda yesermis bir çikolataya sahip olursunuz. Çünkü malzemenden etkilenme olur.
• Süt, ayran gibi beyaz yapilarin bütün derinliklerini CMYK yerine özel bir pantoneye verin. Çünkü hem tifdrukta hem flexoda :10 altı tram riske girer ve ucar..
Daha çok var sanırım...
Birkaç satirdi dimi:(
ben sustum...

Moderatör tarafında düzenlendi:

tolga_laila

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.tolgayayla.tr.gg
Bilgiler için cok tesekkur ederım emeğinize sağlık.. ben suan ofset odaklı calısıyorum ama flexo baskı sıstemıne yabancı kalmamak da istiyorum bunun için kendi çabalarımla neler yapabilirim acaba tavsiyelerınız beklıyorum şimdiden tesekkurler...

yako

🌟Usta Tasarımcı🌟
nucat arkadasim bilgiler için tesekkürler... tolga_laila arkadasim ambalaj sektörü hakkinda bilgi almak için güzel sitelerimiz var nette mesela ambalajtasarimi diye bir site var. Herseyden öncede tabiki bize buradan ögrenmek istediklerini sorabilirsin yardimci olmaya calisiriz.

subay_hakan

🌱Yeni Üye🌱
selam ben hakan matbaa bilgim fazla yok ama su seyi anlamadım 0,2 tram değerını nerden veriliyo bilmek istiyorum inş yardımcı olursun

yako

🌟Usta Tasarımcı🌟
subay_hakan arkadasim orda bir yazim hatasi olmus sanirim hakan arkadasim 0.2 binme verilmeli diyecekti böyle bir %'de orani yok çünkü renk scalasinda. saygilar.

Hakan Emen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
doğrudur 0.2 binme olacak o kısım yazım hatası olmuş... !

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
cyrill klişe yapımında 0.2 binme vermek doğrudur... ayrıca beyazdan renge geçişlerde de nokta değerini 0.2 vermek gerekebilir... eğer vermezsek 0.2 nin altındaki noktalar pozlamada uçup dökülebilir... bunun sonucunda da örneğin bir degrade geçişli iş yapmış isek ve bir tarafı 100 yüzde yüz cyandan başlayıp yüzde sıfır cyanda bitiyor ise beyaz kısımda dökülme olacaktır ve geçiş sona kadar gitmeyip daha önceki bir mesafeden keskin bir çizgiyle kesilecektir... bu tip geçişlerde nokta değerini en az 0.2 vermeliyiz... şayet işin içinde tiff resim kullanmış isek bunun nokta değerini photoshop/image/adjustment/curves i açıp orada chanal seçeneğinden hangi renge nokta değeri vermek istiyorsak o rengi seçiyoruz... daha sonra input yazan yerin üzerindeki beyaz noktaya bir kere tıklayıp output ve input seçeneklerini aktif hale getiriyoruz... otomatik olarak sıfır gözükecektir... her iki seçeneğede 0.2 verdiğimizde nokta değeri en az 0.2 olsun komutunu vermiş oluyoruz... okeyleyip çıkıyoruz...

Günümüz teknolojisinde binme işlemini ise dijital makinemiz var ise bu makineyle birlikte getirilen yardımcı programlar sayesinde otomatik olarak yapabiliriz... mesela bir işi yaptık bitirdik... ps uzantısıyla kaydettik benim bildiğim CREO diye bir program var binmeleri otomatik olarak belirttiğimiz değerde kendisi veriyor... eğer bu tip programlar yok ise tabiki manuel olarak binmeler verilmelidir... kısma payları kimi yerlerde buna tam tersi uzama payı deniyor baskının yapılacağı makineye göre değişiklik gösteriyor... ama illaki uzama payı verilmelidir... bu aşamada baskıyı yapacak firmayla koordineli çalışılmalıdır... birde yanlış hatırlamıyorsam bu tip klişe filmleri negatif alınıyor... aklıma gelenler bunlar... saygılar..

nlysnl

🌱Yeni Üye🌱
öncelikle böle bi siteyi bizimle paylaştığınız teşekkr ediyorum...ve yardımınıza ihtiyacım olduğunu söleyerek bişi paylaşmak istiyorum..üniversite öğrencisiyim tasarım bölümü okuyorum ve bi ödevim var yardımcı olursanız çok sevinirim..
konu:flekso baskı sistemi nedir?
kalıp hazırlama yöntemleri nelerdir?
ve hangi mürekkepler kullanılır?

şimdiden ilgilerinize teeşekkrler bilgilerinize çok ihtiyacım var.

saygılarımla...
nilay...

eralp

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.eryaman.biz

madde 8'e ithafen: çok güzel söylemişsiniz. işimiz gerçekten zor. özellikle renk sayısı arttıkça zahmet katlanıyor. hele ki resim baskı varsa. resmin reprodüksiyon aşaması onlarca denemeyi gerektirebiliyor.

bir de analog ile dijital olarak üretilmiş klişeler arasındaki farkları tecrübeli arkadaşlara sormak isterim. teşekkürler

şeydaa

🌱Yeni Üye🌱
teşekkürler derslerim için çok yardımcı olcak=)