Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Font Hatası

yolcuu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar merhaba;

fontlarımdan bazıları Quark'da sorunsuz çalışıyor. Fakat InDesing'de türkçe karakterlerde sorun yaşıyorum sizce nedendir ?

Benzer konular

malegoz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar merhaba;

fontlarımdan bazıları Quark'da sorunsuz çalışıyor. Fakat InDesing'de türkçe karakterlerde sorun yaşıyorum sizce nedendir ?

karakter sekmesinden dili türkçeye getirirseniz sorununuz kalmaz diye düşünüyorum.

Melih Yongacı

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Selam,

Indesign programını Macintosh bilgisayarda mı kullanıyorsunuz...?

Saygılar...

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bende genelde tam tersi olurdu ilginç... Hangi işletim sisteminde çalıştığınızı bildirir misiniz?

Melih Yongacı

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Selam,

Arkadaş sanırım açtığı forum başlığını unuttu...

Ben kendisinin Macintosh bilgisayarı kullandığını varsayıp bir de üzerine Mac OsX 10.5 Leopard sistemi yüklediğini varsayarak gerekli açıklamayı yapmak istiyorum. Bu arada en azından bu arkadaşın ve genelde Leopard sistem kullanan herkesin sorununa parmak basmış oluruz.

Eğer bilgisayarınızda Leopard sistem yüklüyse ve fontlarınız da bilinen klasik truetype formatındaysa işte o zaman yandınız demektir. Bu programlarda ( Photoshop, Illustrator ve Indesign ) yazdığınız yazılarda Türkçe karakterler tanımlanmayacaktır.

Yapmanız gereken zorunlu ve tek şey Opentype fontlara bir şekilde sahip olmak ya da truetype fontları FontLab programı ile Opentype formatına dönüştürmektir. Elinizdeki mevcut truetype fontlarla bu sorunu aşamazsınız. Fontlarınızın Opentype olması size yazılarınızı Türkçe karakterleri olması gerektiği şekilde yazmanızı sağlamanın yanında Pc ortamında oluşturulmuş dosyaları veya Word dosyasında yazılmış yazıları Mac ortamında Türkçe karakter sorunu yaşamadan açmanıza ve kullanmanıza yarar.

Saygılar...

yolcuu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mac'da kullanıyordum. Ama sorunumu fontlab programı ile çözdüm. Saygılar