Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

belqin

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bildiğimiz gibi photoshopta verebildiğimiz efektlerin çoğunu vektör programlarında da textlere veya şekillere uygulayabiliriz.
Aşağıdaki freehand'de textlere verebileceğimiz efektlere örnekler vermeye çalıştım bunları çoğaltabnilirsiniz umarım fikir vermiş oldum yeni başlayan arkadaşlara.

Örnek 1-

1- Freehandi açıyoruz ve istediğimiz font ile text'imizi yazıyoruz. (Tools paletinden "A" seçerek)

2-Text imiz seçili iken "Text" menüsünden - Convert To Paths(Ctrl+Shift+P) ile texi path e dönüştürüyoruz. Burdaki amacımız metni şekle dönüştürüp üzerinde oynama yapabilmek.

3-Şimdi grubunu çözmek için "Modify " menüsünden Ungroup(Ctrl+Shift+G) yapıyoruz.

4-Şimdi Text niz path e dönüştüğünden harflerin istediğiniz noktasından tutarak istediğiniz şekli verebilirisniz. İstediğimiz gibi renklendirebiliriz.

-Bazı şirketler bu şekilde textlerle oynayıp kendi logolarını elde etmişlerdir.

ed39ececeb.jpg

Örnek 2-

1-Şimdi tekrar bir text yazıp aynı şekilde convert ediyporuz (Ctrl+Shift +P)
2-Şimdi text seçili iken Modify-Alter Path-Expand Stroke penceresini açıp width değerini =3 veriyoruz ve ok diyoruz.
3-Properties sekmesindeki obeject penceresinden "Fill Basic" yazan kısımdan "Gradient" seçiyıoruz ve gradient renklerini istediğimiz gibi ayarlıyoruz. Gradient seçeneklerini de; (Linear-Radial-Contour-Logarithmic-Rectangle-Cone ) istediğinizi seçebilirsiniz.

88857ee127.jpg

Örnek 3-

1-Textimizi yazıp Object panelinden "Add Efect" ikonuna tıklayarak istediğiniz efekti verip ayarlamalarıyla oynayabilirsiniz. Aşağıdaki örneklerini göreceksiniz. Not: Bu efektler sadece text ler üzerinde değil şekiller üzeirnde de etkilidir.

6e4c1270ef.jpg

Benzer konular

RaTRoJaN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.flickr.com
Arada İnsan RaTRoJaN falanda yazar efeclerde olmuyor Belgin darıldım sana :D

Güzel ellerine sağlık

graphic00

🌟Usta Tasarımcı🌟
çok teşekkürler belgin emeğine sağlık...

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
ben freehand derslerinde bu efektleri vektörel insan vücudu çizimlerinde kullanmıştım, sende yazılarda kullanılışını göstermişsin elini de sağlık:D
ben pek kullanmıyorum bunları nedense alışkanlık yok:D

muhammettopkaya

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar

Belgin uğraşıp yazmış gayet güzel diğer yandan bunların bazıları baskıda sorun çıkaracaktır bunuda unutmamak efekleri kullanırken neye göre çalıştımıza bağlı olarak kullanmak gerekir basılı materyallerin fh efektleriyle parçalanmış (grenler pixeller ) sayesinde mahvolması gününüzü kötü geçirmenize sebep olabilir.

belqin

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ayrıca freehandde yapmış olduğumuz çalışmayı ps ye export ettiğimizde de effektlerin ve alışmamızın son durumunun nasıl olacağını görebiliriz. Aynı şey freehandde kullandığımız degradeler için de geçerlidir. Renk geçişleri bazen istediğimiz gibi olamayabiliyor.

muhammettopkaya

🌱Yeni Üye🌱
kesinlikle ps den pdfle kontroledilebilirdir enazından ama fh göndermek (efktleri 300 olsa dahi) çok sakıncalı olur ne yazıkki bi arkadaşımın böyle birişi var elimde uyarmak istedim bahsettiğim şey degradelerdegi tram değerleriyle ilgili değil tam olarak parçalanıyor (hele resimin üstündeyse) işi berbat edebiliyorlar söylediğin gibi en iyisi postscript kaydederek pdften kontrolünü yapmak

portakal çiçeği

🌱Yeni Üye🌱
merhabalar ben bu formsitesine yeni üyeyim arkadaşlar umarım engin bilgilerinizden faydalanırım

Psikolog

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Baskı kalitesi

ben freehand derslerinde bu efektleri vektörel insan vücudu çizimlerinde kullanmıştım, sende yazılarda kullanılışını göstermişsin elini de sağlık:D
ben pek kullanmıyorum bunları nedense alışkanlık yok:D

bu verilen efektleri baskıda kullanamassın yanlız. çünkü verilen bütün efektler baskıda bozuk çıkar. onun için baskılı işlerinizde efektleri kullanmassanız çok iyi olur. verilen değerler asla baskı kalitesine yansır ve kötü olur. ellerine sağlık

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
aydıngerle çıkış alıp basarsan olmaz. ama film çıkışı laırsan olur;)

Psikolog

🏅Acemi Tasarımcı🏅
aydıngerle çıkış alıp basarsan olmaz. ama film çıkışı laırsan olur;)

ama efekt vereceksen aydınger de - film de işe yaramaz. bunu kime sorarsan sor ama istediğin kaliteyi bulamassın. bana göre baskılı işlerde sakıncalı.

Son düzenleme:

Psikolog

🏅Acemi Tasarımcı🏅
anlamadım dediğinizi

demek istediğim. öncelikle Frehanda bir resim ımport et. o resme herhangi bir efekt uygula. resmin ilk halini ve efekt uyguladığın son halini karşılaştır. bakalım arasındaki farkı bulabilecekmisin.

hımm tamam anladım şimdi o konuda haklısın ama ben genelde vektörellere efekt vermekten bahsettim belirtmemişim doğru.freehandde efekt vermek genelde pek sağlıklı değil aslında efekti p.shopta yap freehande import et işi daha iyi

shiberu

🌱Yeni Üye🌱
efekt sorunu

merhabalar arkadaslar
uzun süredir ugrasipta yapamadigim bir uygulama var efektle ilgili bana yardımcı olursanız sevinirim....
inspectordaki yazı efektlerinden mesela highlight efekt verip editden istedigim gibi degistirip kullandigim bir iste sonradan farkettimki convert ettigimde efektler kaybolup normal yazi sekline dönüsüyor... Acaba preferenslerdanmıdır diye library deki preferanslardaki plistleri silip (fabrika ayarlarına geri dönmek) tekrar baslattım ama bu sekilde de sorunu asamadım. Bu arada ne fh 10 da nede mx de çözemedim sorunumu yardımcı olabilirseniz cok sevinirim. 96 sayfalık bir dergi ve röportajlarda kullandıgım efekt tektek çizmem gerekecek yoksa :sad:

doctor

🏅Acemi Tasarımcı🏅
mrb arkadaslar

benim bir sorum olcak

frehand mx de effect veya lensler kullaniyorum...
ama bu belgeleri filme gönderirken veya ctp de basarken problem yasiyorum... bunun nedeni nedir acaba bilgisi olan varsi bilgilendirirse memnun olurum...

uguraydogar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
mrb arkadaslar

benim bir sorum olcak

frehand mx de effect veya lensler kullaniyorum...
ama bu belgeleri filme gönderirken veya ctp de basarken problem yasiyorum... bunun nedeni nedir acaba bilgisi olan varsi bilgilendirirse memnun olurum...

Efektler ve Lensleri normalde ne ctp ne de film makinası görüyor. Zaten lens cmyk renkte genellikle sorun çıkarmaz eğer ekstra renge lens uyguluyorsanız ve bu işi basmak isterseniz makinaya küçük bir aldatma yapmanız gerekiyor. O da şöyle ki atıyorum pan. 485 renginde elipsler var ve bunlarda lens var onu cyan'a bağlayıp makina cmyk gibi görürken sadece cyan rengini bastırdığınızda makina cmyk gibi gördüğü için sorunsuz işi basıyor. Ayrıca bir noktada daha bilgilendirmek isterim diyelim iki ekstra renginiz var bu renglerde degrade varsa bunlarda açı çakışması ortaya çıkar filimde tramları alamazsınız. Onun için biraz önce anlattığım makinayı aldatma yöntemiyle o renkleri trigromi renklerine bağlayıp sadece iki rengi bastırırsınız. Son bir bilgi eğer Freehand de efektleri kullandınız ve bu işi bastırmak isterseniz hepsini seçip yazıları convertlemeden export'tan tif seçerseniz yaptığınız tasarımlar boşa gitmeyecektir ve setup ayarlarından dpi seçeneğini 300 yaparsanız bunun filmini tif üzerinden alabilir baskıda kullanabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir...

doctor

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tsk ediyorum arkadasim
yardimci oldugun için...

en kisa zamanda bir isimde deneyecegim...
saygilarimla