Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gidişler - Departures - Okuribito / 2009 / Japonya

0rpheus

🌱Yeni Üye🌱
departures.jpg

IMDB Puanı 8.1 (10 üzerinden)

Yapım : 2008, Japonya Tür : Dram
Yönetmen : Yojiro Takita
Senaryo : Kundo Koyama
Süre : 130 dk.
Oyuncular : Masahiro Motoki (Daigo Kobayashi) , Tsutomu Yamazaki (Ikuei Sasaki) , Ryoko Hirosue (Mika Kobayashi) , Kazuko Yoshiyuki (Tsuyako Yamashita) , Kimiko Yo (Yuriko Kamimura) , Takashi Sasano (Shokichi Hirata)

Film bilgileri alıntıdır.

Kısaca konusu:
Çello çalan Daigo Kobayashi, orkestrasının dağılmasının ardından eşiyle beraber doğduğu kasabasına geri döner. Başka bir işte çalışacak deneyimi olmadığı için deneyim aramayan "Gidişler" ismindeki bir işe seyahat acentası zannederek başvurur.

Aslında yapacağı işin Japon kültüründe önemli bir yere sahip "Nokanshi", yani ölüleri öbür taraftaki yolcukları için hazırlama geleneğinin bir parçası olduğunu öğrenir. Daigo'nun işi ölüleri usulüne göre tabutlara yerleştirmektir. İlk başlarda bu durumda hoşlanmasa da zamanla işine alışılan Diago'nun kendi yaşantısı, bakış açısı ve duyguları da bu işle beraber değişecektir.

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar'ını evine götüren Gidişler, Japonya'nın dini inançlarına ve geleneklerine yer yer komik ve duygusal bir bakış atıyor. Ölümün bir son mu yoksa yeni bir yolculuğun başlangıcı mı olduğunu sorgulatan film, izleyicisini sömürmeyen son derece naif ve aldığı ödülleri sonuna kadar hak eden bir yapım.

Bence:
Çok uzatmadan kısaca diyebileceğim şudur ki; inan ağlayabilen bir insan olsam salya-sümük giderdim. Gözlerim o kadar doldu, o kadar düğümler oluştu ki içimde, peh!

Kaçırmayın derim...

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
aman allahım uzakdoğu sinemasına meraklı birilerini daha görüyorum sitede! :D
henüz üstünü çizemediğim filmlerden bu. listemde.

teşekkürler paylaşım için.
imdb puanının 8.1 olduğunu bilmiyordum. ki bu imdb'nin saçma sapan oylaması için gayet iyi bir puan.
sabırsızlandım..

0rpheus

🌱Yeni Üye🌱
Merak değil de AŞK diyebiliriz uzakdoğu filmleri için :D

Saçma sapan Hollywood filmlerindense Uzakdoğunun -kimisine göre- uçan saçma shinobilerini tercih ederim .)

E ben o zaman birkaç film daha ekleyeyim .)

Ayrıca zaman geçirmeden izlemeni öneririm, gerçekten harika bir film.

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merak değil de AŞK diyebiliriz uzakdoğu filmleri için :D

Saçma sapan Hollywood filmlerindense Uzakdoğunun -kimisine göre- uçan saçma shinobilerini tercih ederim .)

E ben o zaman birkaç film daha ekleyeyim .)

Ayrıca zaman geçirmeden izlemeni öneririm, gerçekten harika bir film.

aslında bende sinemanın kendisine karşı o aşk ama uzakdoğu sinemasını keşfetmeye başladığım gibi gönlümde taht kurdu hatta hasttalık/bağımlılık düzeyine geldi :)

çok sevinirim valla tekrar teşekkürler. :D