Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gözlerinize inanamayacaksınız - Renk yanılsaması

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
Aşağıdaki resimde A ve B kutucukları aynı renkteymiş, önce hadi canım sende dedim ama, inanmayıp photoshopa alıp baktığımda vay canına dedim...
Aynı rengi bu kadar farklı görebiliyorsak hayatta kim bilir neleri daha böyle yanılarak çok farklı görüyoruz...

renkk.jpg

Benzer konular

grafiker_emrah

♾️Grafik Gurusu♾️
yok canum daha neler :D nasıl oluyor hocam bu yaa açık ve net bende corelde baktım A karesi C: 57 M: 47 Y: 47 K: 4, B karesi C: 15 M: 11 Y: 11 K: 0 yani hiçte aynı renk değil ne görüyorsak o :)

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
Resim üzerinde gradient var koyu açık bölgeler bir noktaya tıklarsanız elbette farklılık çıkar, aynı karenin değişik alanlarında bile farklı renk değerleri var, B karesinden bir kesit alıp A karesinin üstüne koyun bakalım... Noktasal değil, alansal değerlendirme yapın...
Çünkü dediğim gibi A karesinin soluyla sağı arasında bile renk farkı var ona bakarsak...

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Photoshop'ta da, Corel'de de baktım iki kare aynı renk: R 107 G 107 B 107

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu bir çeşit oyun zannederim, çünkü sadece A ve B noktaları aynı renkte. Diğer renkler birbiriyle aynı değil ... İlginç bir resim ama paylaşım için tşk.ler ...

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
Bu bir çeşit oyun zannederim, çünkü sadece A ve B noktaları aynı renkte. Diğer renkler birbiriyle aynı değil ... İlginç bir resim ama paylaşım için tşk.ler ...

Elbette bir oyun, göz yanılsaması...
Bütün renklerin aynı olmasını beklemek biraz haksızlık olmazmıydı :)
Sadece 2 karede bile olsa gri bir rengi birisinde siyah, birisinde beyaz görebilmek yeterli bence :)
Hep deriz ya siyahla beyaz kadar farklı diye, o kadar fark görebilmek ilginç aynı iki renk arasında.

grafiker_emrah

♾️Grafik Gurusu♾️
galiba olayı anladım :D ben ayrı karele bakıp yorum yaptım haklısınız a ile b karesi aynı rek çıkacaktır çünkü b nin üzerinde gölge var dolayısıyla gölgedeki renkle b nin deyeri birleşince a karesindeki renk koyuluğu ortaya çıkıyor ;)

Son düzenleme:

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
"galiba olayı anladım" Yürekten tebrikler ... :)

niLqün.672

♾️Grafik Gurusu♾️
İnanmak mümkün değil ki göz görüyor işte biri siyah biri gri :D
Güzel paylaşım, teşekkürler.

vulturemess

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.gurkanweb.com
Süper bi olay, özellikle denedim B Kesitini aldım A nın üzerine doğru gecirirken aynı renk oldu. Mantığını kavrayamadım ama güzel bir Renk yanılması :)

Yiğidim

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Güzel paylaşım. İlginç bir yanılsama ...

arenciarey

🌱Yeni Üye🌱
bakın ne yaptım. B'den bir renk seçtim ve şunu yaptım. çok hoşuma gitti, şaşırıp şaşırıp duruyorum.

4brws.jpg

bogachan60

🌱Yeni Üye🌱
Paintte ve photoshopta baktım renkler gerçektende aynı en azından bilgisayar ekranın da ayırt edilemiyor. Noktasal renk kıyaslaması yapmak zaten doğru olmaz. Aynı kare içinde bile renkler farklı çıkıyor.Ben öğretmenim. Bu resmi Paintte açıp iki karedeki renginde aynı olduğunu öğrencilerime gösterdim. Birde çıktısını alıp verdim A köşesini yırtıp B köşesine yaklaştırıp görsünler istedim. Renkler tamamen farklı gözüküyordu. Nedenini anlamadım. Sanırım bilgisayar ekranında ayırt edilemiyor.