Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik tasarım açık öğretim?

Merinada

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar
Ben bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Okulumuzda görsel iletişim tasarımından da yandal yapıyorum (Keşke okulumuz fakülteler arası çift anadala izin verseydi) Multimedya tasarım, oyun tasarımı, consept artistliği üzerine kariyer yapmak istediğimi fark ettim ama sanırım bilg müh lisansım pek işe yaramayacak. Grafik tasarım okumak istiyorum mezun olduktan sonra. Fakat 4 yıllık bölümler sözel puanı ile alıyor. Ben sözel puanı olarak kendime hiç güvenmediğimden yeniden sınava girmeden grafik tasarım okumanın yollarını arıyorum. Bilg müh diplomamı kabul eden bazı yüksek lisans programları var, üstelik ALES bile istemiyorlar. (ALES sayısal puanı kabul ederse ALESe de okeyim). Onun dışında tekrar ÖSS YGS (artık şuan adı ne olduysa) o işlere hiç girmeden grafik tasarım alanına yönlenebilmemin bir yolu var mı?

Guldann

🌱Yeni Üye🌱
Sözel puanı değil eşit ağırlık puanı ile alıyorlar. Üstelik güzel sanatlar fakülteleri yetenek sınavı ile alıyor. Sanat ve tasarım fakülteleri merkezi yerleştirme ile alıyor. Devlet üniversitesi olarak yalova da yeni açılan grafik bölümü merkezi yerleştirme puanı ile öğrenci alıyor.

Merinada

🌱Yeni Üye🌱
Sözel puanı değil eşit ağırlık puanı ile alıyorlar. Üstelik güzel sanatlar fakülteleri yetenek sınavı ile alıyor. Sanat ve tasarım fakülteleri merkezi yerleştirme ile alıyor. Devlet üniversitesi olarak yalova da yeni açılan grafik bölümü merkezi yerleştirme puanı ile öğrenci alıyor.

Okuldan mezun olduktan sonra bile merkezi yerleştirme puanım ile bu okullara girebilir miyim? Yoksa sınava yeniden mi girmem gerekiyor?

Yetenek sınavı ile alınan yerlerde, bir veya iki yıllık bir eğitim ile bir şansım olabilir. Sonuçta her ne kadar güzel sanatlar lisesi öğrencileri ile yarışacak olursam olayım bu liselerden çıkmadan güzel sanatlar fakültesi kazanan insanlar var. Tek dezavantajı sektöre oldukça geç atılmam olacaktır. Eşit ağırlıkta da bir şansım olabilir, her ne kadar edebiyat konusunda ciddi bir dezavantajım olsa bile (lisede hiç edebiyat dersi görmedik), bu açığı matematikte üstün bir performans göstererek kapatmam mümkün.
Teşekkürler cevabınız için

Guldann

🌱Yeni Üye🌱
Yeniden sınava girmelisiniz. Özel yetenek için genel olarak 150-180-200 tyt puanı yeterli oluyor. Önlisansa girip dgs ile de lisansa yükselebilirsiniz. Dgs de Türkçe- matematik oluyor..