Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik tasarımcı-Matbaa bilgisi nedir

forumuyemail

🌱Yeni Üye🌱
İş ilanlarında çok iyi matbaa bilgisi olan grafik tasarımcı diye geçiyor.

nedir bu matbaa bilgisi?

çalışmaları kesim payı vererek pdf yapıp matbaaya göndermenin dışında grafik tasarımcı neleri bilmelidir?

çok acil açıklayıcı cevaplarınızı bekliyorum.teşekkürler.

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Ben biraz dilim döndüğünce açıklamaya çalışayım. Mesela kağıtları tanıyacak kuşe kağıt, bristol, I.Hamur, kraft kağıt nedir. Gramajlarını ölçebilecek eline bir numune geldiğinde çok uzak ufuklara bakar gibi kağıda bakmayacak. Kağıdın yüzeyine göre gerekirse revoltalı montaj hazırlayacak böylece kalıptan tasarruf edebilecek. Yeni bir tasarıma başladığında kafasına göre ebatlarla çalışmak yerine kağıt ebatlarını bilecek, böylece iş montaj aşamasına geldiğinde "aaaa kağıttan çok mu fire veriyoruz niye böyle oluyor ki" demiyecek. Baskı makinaları hangileri, hangi ebatlarda baskı yapar, makinadan en büyük ve en küçük hangi ebatlarda kağıt geçer. Kalıp nedir, nasıl çekilir. Film nedir, tram değerleri nedir, tram açıları nedir, aynı açıda verilen renkler tramlıysa eğer üst üste basıldığında nasıl mağara yapar. Ekstra renklerde şişmeler nasıl ve ne oranda yapılır. Kağıt ve montaj ebatları nelerdir. Renk ayrımı nedir. LAB renk değerleri nasıl ölçüler. Kalıba koyulan skalalar ne işe yarar. Bıçak nasıl hazırlanır, maket kesip kutu haline getirilip nasıl kontrol edilir. Montaj nasıl yapılır. Varak, gofre, lokal lak nedir klişeleri nasıl hazırlanır. Overprint nedir. Hangi durumlarda uygulanır. Hangi ebatta ve özellikte kesim makinaları var biz elimizdeki işi hangi makinada bastırıp kestirmeliyiz ki sorun çıkmasın. Kutu bıçaklarında yapışmasına göre hangi modelde kutular vardır. 3 nokta yapıştıma, 4 nokta yapıştırma, dip kilit nedir. İçine konulacak ürüne göre hangi modeli kallanmalıyız. Broşür nasıl montaj yapılır. Ciltleme nasıl yapılır, Tel dikiş, iplik dikiş nedir. Eğer bunları bilmiyorsanız matbaada diğer kısımlarda çalışan usta ve kalfalar sizi şamar oğlanına çevirebilir. İşte matbaa grafikeri tüm bunları iyi bilmelidir. Umarım açıklayıcı olmuştur.

raiff

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben biraz dilim döndüğünce açıklamaya çalışayım. Mesela kağıtları tanıyacak kuşe kağıt, bristol, I.Hamur, kraft kağıt nedir. Gramajlarını ölçebilecek eline bir numune geldiğinde çok uzak ufuklara bakar gibi kağıda bakmayacak. Kağıdın yüzeyine göre gerekirse revoltalı montaj hazırlayacak böylece kalıptan tasarruf edebilecek. Yeni bir tasarıma başladığında kafasına göre ebatlarla çalışmak yerine kağıt ebatlarını bilecek, böylece iş montaj aşamasına geldiğinde "aaaa kağıttan çok mu fire veriyoruz niye böyle oluyor ki" demiyecek. Baskı makinaları hangileri, hangi ebatlarda baskı yapar, makinadan en büyük ve en küçük hangi ebatlarda kağıt geçer. Kalıp nedir, nasıl çekilir. Film nedir, tram değerleri nedir, tram açıları nedir, aynı açıda verilen renkler tramlıysa eğer üst üste basıldığında nasıl mağara yapar. Ekstra renklerde şişmeler nasıl ve ne oranda yapılır. Kağıt ve montaj ebatları nelerdir. Renk ayrımı nedir. LAB renk değerleri nasıl ölçüler. Kalıba koyulan skalalar ne işe yarar. Bıçak nasıl hazırlanır, maket kesip kutu haline getirilip nasıl kontrol edilir. Montaj nasıl yapılır. Varak, gofre, lokal lak nedir klişeleri nasıl hazırlanır. Overprint nedir. Hangi durumlarda uygulanır. Hangi ebatta ve özellikte kesim makinaları var biz elimizdeki işi hangi makinada bastırıp kestirmeliyiz ki sorun çıkmasın. Kutu bıçaklarında yapışmasına göre hangi modelde kutular vardır. 3 nokta yapıştıma, 4 nokta yapıştırma, dip kilit nedir. İçine konulacak ürüne göre hangi modeli kallanmalıyız. Broşür nasıl montaj yapılır. Ciltleme nasıl yapılır, Tel dikiş, iplik dikiş nedir. Eğer bunları bilmiyorsanız matbaada diğer kısımlarda çalışan usta ve kalfalar sizi şamar oğlanına çevirebilir. İşte matbaa grafikeri tüm bunları iyi bilmelidir. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Çok güzel ifade etmişsin teşekkürler.

Sihir

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.grapiksel.net
ağızına sağlık ne çekiyoruz demi kardeşim bunlara dikkat etmek için :)

(: sema :)

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok güsel anlatım teşekkürler.
yalnız matbacı değil ama sadece grafiker grafikçi bunlarıda bilmesi gerekir mi?
tabi bilmesi gerekir. ben bilmiyorum bunları nerden öğrenebiliriz tüm matbaa bilgilerini?

emremutu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bence sizin söylediklerinizi matbaacının bilmesi gerekiyor.Grafik tasarımcı,adı üzerinde tasarımcıdır.Göze hoş görünecek,estetik tasarımlar yapması gereken kişidir.Bunları yapmak için program kullanmayı bilmesi gereken kişidir.Ukalalık olarak görmeyin fakat reklam ajansı olan grafik tasarımcı tanıdıklarım var bu söylediklerinizin yarısını ya bilir ya bilmez fakat nice işler çıkarmıştır şimdiye kadar.Kısacası grafiker veya matbaacıyla grafik tasarımcı farklı şeyler diye düşünüyorum.

panco2634

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.korhanyilmaz.com.tr
Hata!!!

Bence sizin söylediklerinizi matbaacının bilmesi gerekiyor.Grafik tasarımcı,adı üzerinde tasarımcıdır.Göze hoş görünecek,estetik tasarımlar yapması gereken kişidir.Bunları yapmak için program kullanmayı bilmesi gereken kişidir.Ukalalık olarak görmeyin fakat reklam ajansı olan grafik tasarımcı tanıdıklarım var bu söylediklerinizin yarısını ya bilir ya bilmez fakat nice işler çıkarmıştır şimdiye kadar.Kısacası grafiker veya matbaacıyla grafik tasarımcı farklı şeyler diye düşünüyorum.

sorun şurda kaynaklanıyor ki grafikerim diye iş yapanlar daha kesim paylarını vermeyen taşırma işlemini yapmayan grafikerlerler var. iş gelmiştir firesi çoktur müşteriye bunu anlatarak matbaasının zararını önlemek yerine ben tasarımı yapıp gönderirim diyerek matbaasına zarar ettirmektedirler. baskı makinelerinin ebatlarını,kağıt ebatlarını özelliklerini bilseler bence hiç birşey kaybetmez üstüne daha verimli hale gelmiş olurlar...

emremutu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sorun şurda kaynaklanıyor ki grafikerim diye iş yapanlar daha kesim paylarını vermeyen taşırma işlemini yapmayan grafikerlerler var. iş gelmiştir firesi çoktur müşteriye bunu anlatarak matbaasının zararını önlemek yerine ben tasarımı yapıp gönderirim diyerek matbaasına zarar ettirmektedirler. baskı makinelerinin ebatlarını,kağıt ebatlarını özelliklerini bilseler bence hiç birşey kaybetmez üstüne daha verimli hale gelmiş olurlar...

Dediklerinize tabiki katılıyorum hem tasarımcı olup hem matbaa işlerini bilmek çok güzel birşey.Tabiki grafik tasarımcı da olsa kesim payları gibi şeyleri bilmesi gerekir dediğiniz gibi.ben diğer çok ince ayrıntılardan bahsetmiştim.Saygılar.

drucker

🌱Yeni Üye🌱
arkadaş çok güzel açıklamış bunları öğrenmek yaptığınız işin bilmek gibidir..aşcı yemeği pişirmeden tadını bilir... bunları bilmeden tasarım yapanlar işlerinde sorun çıkıyor.mesela
yazı karakteri tarama kullanmış gofre ve yaldız yapılacak yazı ince pirint nasıl olacak bi
linmiyor.Klişeci ne görüyorsa onu yapıyor. kagıtların çekme payları var....bunun gibi sorun
lar oluyor

Studyos

🌱Yeni Üye🌱
Türkiyede Grafik Tasarımcı Her Haltı Bilen Adamdır.Yurt Dışında Grafik Tasarımcı Tasarımı Yapıp Matbaaya Veren Adamdır.

gwmaster

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.cemilbayram.com
Grafik tasarımcı 7 gezegeni fetih etmiş insandır insanlar bunları bekler mucizeler yaratmanı
elbette bileceğin şeyler olacak ama bu kadar da abartılmaz ...

bunlar en iyi örnek ;hemen yakınımızda ki iş veren ilanları ,bu bizim ülkemizdeki kaliteyi gösterir

ctutan

🌱Yeni Üye🌱
bence grafik tasarımcı ile matbaa grafik tasarımcı arasında fark vardır. matbaa grafik tasarımcısı matbaa teknik bilgisini iyi bilmelidir aynı zamandada orta düzeyde olursa üst düzeyde tasarım yapabilmelidir. grafik tasarımcı yani üst düzey ajanslarda tasarım yeteneğini coşturan arkadaslar ise tasarımının kuvvetli olması 3d çizim yapabilmesi gibi çizimleri yaparsa daha iyi olur. kros çizgileri filan bunları ajanslarda tasarım yapanların bilmesine gerek varmıdır ? bende bilmiyorum valla ama matbaa halleder nasıl olsa :)) bu da biz tembel insan atasözü. KOLAYA KAÇMAYIN BENCE TÜM TASARIMCILARIN TÜM KONULARI BİLMESİNDE FAYDA VAR HER KEZ HER ŞEYİ ÇOK İYİ BİLİRSE İŞLER DAHA HIZLI BİTER, AZ STRES OLUR( MATBAACI GRAFİKERİ SAYS; ŞUNA BAK ADAMA İŞLERİNİ NASIL GÖNDERMİŞ !!! DEMEZ, UFAK BİR KONTROL BASIM VE JAPONLAR GİBİ OLURUZ. AÇIKCASI GRAFİK TASARIMCI DEDİĞİMİZ ZAMAN ELLE PORTRE BİLE ÇİZEBİLMELİDİR. 3 AYLIK KURSLARA GİDEN ARKADAŞLARDA İNSAN ONLARDA İŞ BULSUNLAR FAKAT İYİ TASARIM ÇIKARTAMAZ BUNLAR OYÜZDEN ÜÜST DÜZEY REKLAM AJANSLARINDA İŞ BULAMAZLAR. HATTA OFSET MATBAA LARDADA İŞ BULAMAZLAR. ANCA DİJİTAL BASKI ORDAN 1 2 YIL DENEYİM SONRASINDA ZATEN İŞ DENEYİMİ OLDUKCA TABİ ÜNİVERSTEDE BİTİRMELERİ GEREKİR. :)) SORUN YOK SIKINTI YOK:) ÖCALAN BİLE BU ÜLKEDE KEBAP YASIYORSA BENCE 3 AY KURSA GİDEN ARKADASLARDA İŞ BULSUN ÇALIŞSSIN.BEN 3000 4000 YERİNE 1250 TL ALSAMDA YETER ÖNEMLİ OLAN KARDEŞLİK VE PAYLAŞMA. BMW YE BİNMESEM DE OLUR SKODA YA BİNERİM AMA DİGER YANDAN VATANDAŞLARIMIZ GECELERİ EVLERİNE TOK GİDERLER. herkeze saygılar candaş...

BabyJane

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu kadar çok şey bileceksem eğer bir matbaa da açarım oldu olacak kendim tasarlar kendim basar paraları da kendim bir güzel yerim...

catalbaselcuk

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.tasarim-ci.com
Katalog tasarımı

Merhaba katalog tasarımı yapıcam A4 olucak Photoshopda yapsam sorun olurmu? CMYK calısıcam.

grafikan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
300 dpi nin altına düşmezsen sıkıntı olmaz ama işe yakından baktıgında (özellikle de ince yazılarda) piksellenme gorursun

illede photoshop kullancam dersen sozum yok ama zeminleri photoshopta yazıları ise farklı bi grafik programında calısırsan daha güzel sonuclar alırsın

b_bilge

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
ozturksaliha.blogspot.com
Bence bu konuda mesleğin, ondan da önemlisi tasarımcıların kelimenin tam anlamıyla suyu çıkartılıyor. grafik oldukça geniş bir kapsama alanına sahip ve kapsadığı herşeyi tek bir insandan beklemek hele hele tasarımcı gibi sanatçı bir ruha yüklemek o kişiye de, yapılan işe de, müşteriye de haksızlık bence.. eskiden grafik tasarımcıyla grafik operatörü ayrıydı ve ajansın bir de matbaa sorumlusu vardı ki bir iş alındığında oturulur hepbirlikte toplantı yapılır ve işe ondan sonra başlanırdı. küçük işler için belki toplanılmazdı ama ajansta matbaa sorumlusu olması, danışılacak ve matbaa aşamasını takip edecek birinin olması elzemdi. tabi bu söylediğim belli sevinenin üstündeki ajanslarda geçerliydi. diğerleri malum bakkal hesabı, müşteri içeri girer "bana ordan bir broşür" der, gerekenin yapılmasını, muhtemelen grafikerin başucunda beklerdi. müşteri temsilcisi nedir ne işe yarar bunlardan bihaberdi yöneticiler..

Şimdi bakıyorum, büyük denilebilecek ajanslar da bu kafaya bürünmeye başlıyor yavaş yavaş..zaten ülkemizdeki genel işsizliğin ve çıkan işlerdeki kalitesizliğin sebebi de bu değil mi? 3 kişinin yapacağı işi bir kişiye yaptırmaya çalışan uyanık geçinen yöneticiler.. kalan iki kişiyi işsizliğe mahkum eden, elindeki gayet nitelikli o bir kişiyiyse alabildiğine çalıştırıp, tabirimi mazur görün ama neredeyse telef eden yöneticiler.

Bütün sektörlerde var bu ancak bizim sektörde daha çok galiba.. ya da sektörün bizzat içinde olduğum için bana öyle geliyordur, bilemiyorum.. ama bildiğim birşey varsa o da işsizler istedikleri gibi iş bulamamaktan, işverenlerse istedikleri gibi eleman bulamamaktan şikayetçi.

İşsizlerin aradıkları malum, mesleklerini gönül rahatlığıyla, belli bir standardın üzerinde icra edebilmek ve elbette karşılığını alabilmek..

İşverenin aradığına gelince.. dörtbaşı mamur sittin tane programdan, matbaadan, ilistratör çiziminden, müşterinin dilinden anlayacak, esnek mesai saatlerine razı olacak bir eleman ha son olarak webden anlaması da tercih nedeni! vermeyi düşündükleri maaşa hiç gelmiyorum bile..

Bu arada değinmeden edemedim, artık ilanlarda aradıkları insanın kişilik özelliklerini de sıralamaya başlayanlar var. tasarım yeterince stresli bir süreçtir. sanatçıysa alabildiğine hassas. tüm o beklentilerin ve aşırı stresin insanlarda yarattığı kişilik bozukluğunun farkına varmış olmalı bazıları. yakında cinnet getirip çalıştığı ajansı yakan grafiker haberleri duymazsak iyidir.. kötü bir şaka oldu farkındayım ama insanları ne derece bıktırdıklarını farketsin istiyorum o bazıları. hiçkimse her ne kadar aksini iddia etse de böylesi bir baskının üstesinden uzun süre gelemez. Meslekte belli bir süreyi geride bırakanlara bakıyorum da çoğu cafe, pastane, fırın hayallariyle yaşıyor. hiçbirinin hayali kendi ajansını kurmak değil. ajans kuranlarsa genelde "abi bu işte çok para var." diyenler galiba..

Ben en çok güzel sanatlar fakültesinden yeni mezun cici grafiker kardeşlerime acıyorum. yazık ne hayallerle giriyorlar sektöre. üniversitesine göre çok iyi eğitimlerden geçenler var ve ne yazık ki iyi denebilecek ajanslar o kadar az ki. onlara tavsiyem yurtdışı alternatiflerini de değerlendirsinler.

Son düzenleme: