Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

grafikerlikle grafik tasarımcı arasında ne fark var

alone_34

🌱Yeni Üye🌱
Ben 8.sınıfa gidiyorum dün sbs ye girdim allahın izniyle güzel sanatları tutturcam

ama aklıma takılan bişey var...

:sanat:

güzel sanatları önerdiler bana grafikerlik için fakat önceleri meslek veya teknik liselerde olan bu bölümün kız meslekte ne işi var...

sırf onun için güzel sanatlar okuyacağım...

1-)bu güzel sanatlardaki grafik fotoğraf bölümünden grafiker olunurmu??
2-)grafikerlikle grafik tasarımcı arasında ne fark var

yardım edene rep verebilirim lütfen yardım edin

bide sunu yorcam güzel sanatların yetenek sınavında ne soruyolar ve ne zaman basvurcam??

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
"Yardım edene rep verebilirim..." :)

Siz beni güldürdünüz Allah da sizi güldürsün emi.:)

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Tipografi için malzeme vaaaaaaar hanım. :D:D:D
Ben 10 rep puanı veririm yeter ki konu kapansın. :D

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Tipografi için malzeme vaaaaaaar hanım. :D:D:D
Ben 10 rep puanı veririm yeter ki konu kapansın. :D

Malzeme sıkıntısı çekmiyorum artık, sağolasın elimde öyle bir kaynak var ki beni uzun süre idare edeceğe benziyor.:)

Neyse konu dağılmasın belki arkadaşa yardım edecekler çıkar ama bu konu başlığı ile biraz zor. Küçük bir yardım edeceğim.:)

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
Büyük harf kullanımı:
Forum Kuralları (Mutlaka Okuyunuz)

Foruma mesaj gönderirken, boş mesaj göndermek, konuyla alakası olmayan mesaj göndermek, "+1, bence de, güzel," gibi belli bir amacı, paylaşımı olmayan mesaj göndermek, mesajın tamamı bold, renkli, italik ve tamamı büyük harf ile yazmak, alt alta aynı içerikli veya ayrı içerikli mesaj atmak flood (arka arkaya aynı içerikli veya farklı içerikli mesajın aynı kullanıcı tarafından foruma gönderilmesi ) olduğu için yasaktır!

bys_mavi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bence gidip güzel sanatlar üniversitesin de bir hocaya rica edip bu konular hakkında yardımcı olmasını istersin.Ama sorularına bakıldığı zaman ne sormak istediğini bilmiyor gibisin önce sormak istediğini aklına takılanı tam olarak kararlaştır sonra cevabını birebir görüşebileceğin kişilerden öğren

Başarılar. .

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
gafiker grafi tasarımcı kelimesinin almancasıdır, yani almanlar grafiker diyor, ingilizler graphic designeer bizde grafik tasarımcı dememiz gerekirken grafiker diyoruz. başka da bir fark yok aralarında... Grafiker olmak için en önemli şey, yetenek ki bu yeteneği de leke algısı, derinlik algısı ve renk algısı yönünde inceleyebilirsin. Bir Gsf fakültesi öğrencilerinde bu üç yeteneğin var olup olmadığını ve eğer varsa grafik bölümü için bunu ne çeşit bir yaratıcılık ile sergilediğini merak eder. Ancak sınavlar kara kalem ve desen bilgisi üzerinedir, yani önce bir modeli çizmeni isterler bunu geçersen eğer, bir konu verirler ve o konu hakkında çizmeni isterler... Bunun sonucunda da bir puan alırsın ve bu puana göre gsf altındaki bölümlerden birine yerleşirsin. Bir grafiker olman için en iyi yol GSF den geçmektedir. Ancak bir çok alaylı ( mesela ben ) yada MSÜ mezunu arkadaş ta bu işi gayet iyi yapabilmektedirler. Yani herşey özünde yetenek, istek ve kararlılık üzerine gelişir.

• Beğen
Tepkiler: Nur

gizli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.nanorator.com
gafiker grafi tasarımcı kelimesinin almancasıdır, yani almanlar grafiker diyor, ingilizler graphic designeer bizde grafik tasarımcı dememiz gerekirken grafiker diyoruz. başka da bir fark yok aralarında... Grafiker olmak için en önemli şey, yetenek ki bu yeteneği de leke algısı, derinlik algısı ve renk algısı yönünde inceleyebilirsin. Bir Gsf fakültesi öğrencilerinde bu üç yeteneğin var olup olmadığını ve eğer varsa grafik bölümü için bunu ne çeşit bir yaratıcılık ile sergilediğini merak eder. Ancak sınavlar kara kalem ve desen bilgisi üzerinedir, yani önce bir modeli çizmeni isterler bunu geçersen eğer, bir konu verirler ve o konu hakkında çizmeni isterler... Bunun sonucunda da bir puan alırsın ve bu puana göre gsf altındaki bölümlerden birine yerleşirsin. Bir grafiker olman için en iyi yol GSF den geçmektedir. Ancak bir çok alaylı ( mesela ben ) yada MSÜ mezunu arkadaş ta bu işi gayet iyi yapabilmektedirler. Yani herşey özünde yetenek, istek ve kararlılık üzerine gelişir.

Aynen Grafink'e katılıyorum.

Ektra olarak şunlarıda ekliyorum eğer bu işe yatkınsan yeni bir şeyler kafanda canlandırabiliyorsan bir kağıt kalem aldığında kağıda kalemle insanların beğenisini kazanabileceğin objeler, kişiler, entresan şeyler çizebiliyorsan ve renklerin uyumunu algılayabiliyorsan ve kendinide bu işe yatkın olduğunu görebiliyorsan mesleğin bu dalda olabilir ama insanların söylemleriyle heves ederek iyi iş, güzel iştir çok para kazanılan sektör diyerek bu işe kalkışırsan ilerdeki zamanlarda baya sıkıntı çekersin.

Bunlar nasıl sıkıntılar

1. Okulu bitirirsin bir işe girmek istersin sana göre iş yoktur çünkü yaratıcı sürekli elinden iş çıkarabilen insan isterler ajanslar, ofsetciler, tabelacılar,
vs. vs. ve yaratıcılık payın yok sadece program biliyorum dersende sadece oparatör olarak iş bulabilirsinki oda askeri ücret sigortan yatırılmaz vs. vs.

2. Okulu bitirdiğinde sadece okulu bitirmen yetmicek tecrübe isteyecekler. Referanslar isteyecekler bunlarıda ayrıyeten.

3. Akıllı zeki olman gerekecek çünkü grafiker demek tasarımcı demek sürekli kendini iş temposuna göre çevirebilmelidir. Ne nasıl ne zaman nerde ne olcak neler bitmiş neler gelmiş bunlarıda bilmen ektrası

Daha konu olacak bir sürü konu var ama kısaca sana özetlemeye çalıştım bundan 7 - 8 yıl öncesinde sadece program bilmen uygun maaş ve her yerde iş bulma avantajlarına daha açıktı ama günümüzde sadece okul bitirip özünde tasarım kabiliyeti olmayan ve bu sektörde olup açlık içinde kıvranan bir sürü insan olduğunuda belirtirim.

Umarım sana baya bir açıklayıcı yanıt olmuştur.
Rep vereceğim demende gerekmezdi aslında burası paylaşım portalı bizler yardımcı olmak için varız.
Yinede ince nezaketinden dolayı teşekürler ben sana +rep verdim:)

Son düzenleme:

ahmetkumcu

🌱Yeni Üye🌱
Grafikerlerle grafiktasarımcılar arasındaki fark

şööyle düşünün bir makina motoru yapan bir usta ile makina mühendisliği okuyan bir lisanlının ortaya koyacagı bir ürün ne kadar farklı olabilir cok farklı neden biliyormusunuz makina motorunu üreten makina mühendisidir ve onu geliştire de makina mühendisidir. E be kardeşim tipografi ve internette buldugunuz milyonlarca creatif görsel tasarımların üreticisi kim grafikerler mi yoksa grafik tasarımcılar mı biz lisanslı tasarımcılar üretiyoruz siz grafikerler üretilen tasarımları deforme edip piyasaya sürüyorsunuz. Ve yüzsüz gibi grafikerlerin grafik tasarımcılardan üstün oldugunu söylüyorsunuz artık şu düşünceyi bırakın.