Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Hangi makine ? çözünürlüğü yüksek fotoğraf makinesi almak istiyorum

akberrak

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar ben bir fotoğraf makinesi almak istiyorum çözünürlüğü yüksek olmalı baskıda güzel çıkmalı
çekeceğim ürünler market ürünleri
lütfen bana yardımcı olun teşekkürler

Benzer konular

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
fotoğraf makineleri ve reklamcılık, reklam fotoğrafçılığı konusundaki tecrübelerime dayanarak size bir kaç öneride bulunabilirim....

ilk olarak makineyle başlayalım. bütçeyi bilmiyorum ama ekonomik olsun diyosanız Nikon D300 bir makine almanızı tavsiye ederim, daha üst seviye makine düşünürseniz Nikon D3 öneririm.

Şunu unutmamalısınız ki makineyle iş bitmez, asıl olan makinede kullanacağınız objektiftir... Mekan çekimleri için geniş açılı bir lens, normal çekimler için 50 mm düşük diyaframlı bir lens, makro çekimler için makro lens almalısınız....

En önemlli konuya gelelim, fotoğraf çekimlerinizi yapacağınız ortamlara gerekli ışığı sağlamak için aydınlatma flaş kiti, çekim küpü gibi ekipmanları almalısınız.

kısacası profesyonel bir sistem için iyi para lazım. ama yok ben ufak telefek çekimlerimi yapayım diyosanız, nikon d300, normal bir lens alırsınız, beyaz bir kartonun üzerinde ışığı güzel olan bi yeriniz varsa yada günışığından faydalanarak da işinizi görebilirsiniz...

Profesyonel Ürün Fotoğraf çekmek kolay bi iş değil. Hevesinizi kırmış gibi olmayayım... Ama şunuda unutmamak lazımki çektiğiniz harika fotoğrafları bir bilbordda görmek çok sevkli olacaktır.

Başarılar dilerim.

akberrak

🌟Usta Tasarımcı🌟
İlgilendiğiniz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim
Ben İnsörtlerde kullanacağım resimleri çekmek için kullanacağım eğer çok profosyönel olursa sanırım ders almam gerekecek bu iki makineyi deneyeceğim
Bütçeyi patrona sormak lazım :D
teşekkürler...

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
o zaman sadece market ürünleri için ise nikon D90 yeterli olur... o da 2500 TL civarıdır. Kit lens ile gelir 18-105 mm lensle geliyor, işinizi görür bu. beyaz bi kartonun üzerinde takır takır çekersiniz fotoğrafları... gün ışığında çekim yapmanızı tavsiye ederim size. önceden çok çekerdim market insörtü :) eski günlerimi hatırladım şimdi... hhey gidi hey...

hcoskun

🌱Yeni Üye🌱
Kolay gelsin, arkadasim estantanenin dedigine katiliyorum ama kendimin de bi kac cekimde kullandigim D80 cok güzel isler cikariyor. Üzerindeki Objektiv 18-135mm. Bütceye daha uygun dersen, tavsiye ederim... ama hersey bi ustalik gerektiriyor, onun icin hemen alim cekim olmuyor - Fotograf makinasi ile bir BIR olacaksin. Kolay gelsin.

akberrak

🌟Usta Tasarımcı🌟
o zaman sadece market ürünleri için ise nikon D90 yeterli olur... o da 2500 TL civarıdır. Kit lens ile gelir 18-105 mm lensle geliyor, işinizi görür bu. beyaz bi kartonun üzerinde takır takır çekersiniz fotoğrafları... gün ışığında çekim yapmanızı tavsiye ederim size. önceden çok çekerdim market insörtü :) eski günlerimi hatırladım şimdi... hhey gidi hey...

Ben daha işin çok başındayım umarım bende hey gidi hey derim :wink:
Ayrıca şimdi söyledikleirnizi araştıryorum teşekkürler

hcoşkun arkadaşım sizede teşekkür ederim hepsini araştırıcam
Fotoğraf çekmeyi seviyorum ama tabi sevmekle olmuyor başarmak lazım :wink:
ilginize teşekkürler arkadaşlar

Benim merak ettiğim bir şey daha var bu çekim küpü gereklimi yoksa sadece betaz zemin yeterli olurmu ?

eranimas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
nikon d400,d400s(apple version), d4 modellerini bekleyin..... ve üzerine lens alırkende f/ değerinin en düşük olmasına dikkat edin genelde piyasada f/1:2.8 değerini görürsünüz ancak bende f/1:1.2 lens mevcut. ama sizin alacağınız ortalama lens değeri f/1:2.8-4 ila f/1:3.5-4 yada f/1:3.5-5.6 dır.başlangıç için f/1:2.8-4 24-85mm değerinde yada ona benzer değerlerde lensle başlamanız daha uygun olacaktır.en son bahsettiğim lens nikona aittir ve üzerinde macrosu vardır ki, ürün çekimlerinde macro özellikli lensin rolü çok büyüktür....

ve emin ol insan gözüne en yakın olan f/1:1.2 lens ile gece bile TTL flaş kullanmadan çok rahat fotoğraf çekebilirsin....ama ürün çekimleri için mutlaka ama mutlaka üzerinde ''macro'' özelliği bulunan bir lens tercih etmelisin...

lensler ile ilgili faydalı bilgiler:
Ergin Akdoğan 17 Aralık 2009, 01:43
Elinizde bulunan ya da almak istediğiniz Nikkor objektiflerin ( lenslerin ) üzerinde yazan kısaltmaların ne anlama geldiğini ve işlevini merak mı ediyorsunuz?

ED (Extra Low Dispersion): Fotoğrafta Renk doygunluğu ve keskinlik sağlayan Lens elementidir.

SIC (Super Intagrated Coating): Lenslerdeki iç yansımaları, düşük kontrast ve ışıklı lens yansımalarını azaltan kaplamadır.

N : Geniş açılı lenslerde oluşan düşük kontras ve ışıklı lens yansımalarını, uzun dalga boylarıınn geniş aralığından oluşan lens yansımalarını engelelyen Nano kristal kaplamadır.

ASP : Geniş açılı lenslerde distorsiyonu (dış bükey etkisi’ni ) azaltan elementtir.

CRC : Lenslerde odaklama esnasında olabilecek hataları engelleyen lens sistemidir.

IF : Odaklama işleminin objektifin içinde yapılmasını sağlayan sistemdir. IF lenslerde odaklama işlemi yapılırken lensin gövdesinde hareket eden elementler bulunmaz.

RF : Lenslerde arka grup elementlerinin de odaklama yapabilmesi özelliğidir. Bu özellik kolay odaklama yapılabilmesini sağlar.

DC : Odaklanan nesnenin arka ya da ön kısmına istenilen oranda bulanıklık verilebilmesi özelliğidir.

D : D ve G tipi lenslerinin AF Nikon fotoğraf makinesi ile elektronik bilgi alışverişi yapabilmesi özelliğidir.

SWM : Lenslerin muhteşem doğrulukta ve süper sessizlikte , yüksek hızla odaklama yapabilmesini sağlayan sistemdir.

M / A : Lensler otomatik netleme yaparken makinenin gövdesinde herhangi bir değiişiklik yapmadan kullanıcının netliğe manuel müdahele yapabilmesini sağlayan özelliktir.

VR : Fotoğraf makinesinin sallanmasından ortaya çıkan titreme ile fotoğraflarda oluşan bulanıklık etkisini ortadan kaldıran sistemdir. Özellikle ışığın az olduğu ortamlarda düşük enstantane değerlerinde bile tripod kullanmadan mükemmel fotoğraf çekilebilmesini sağlar.

DX : Nikon Dijital SLR için tasarlanmış , ışığın CCD’ye ya da CMOS’a daha dik açı ile düşmesini sağlayan, olabildiğince hafif ve küçük olarak tasarlanmış lenslerdir.

PC : Perspektif Kontrol özelliğidir, Shift ve Tilt yaparak fotoğraftaki form bozukluklarını düzeltebilme özelliğidir.

f : Diyafram değerini belirtir.

AF : Otomatik odaklama.

AF-S : Hızlı odaklama yapabilmeyi sağlayan sistemdir.

>nikon D-300s https://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/microsite/d300s/en/

>nikon D-90
https://www.nikon.com.hk/downloads/D90/en/

>nikon D-400 2010 yaz sezonunda Türkiyede...

>nikon lensler
https://www.nikon.com.tr/products.php?categoryid=18
(lensleri incelerken f değerini dikkatlice incelemelisin örn. AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED (1.7x) portre çekimleri için ideal değerler sınıfındadır. herzaman en düşük değer en iyi değerdir.mesela; f/1:1,2 insan gözüne en yakın değerdir.bunu baz alarak inceleyebilirsin.)

>canon.
https://www.canon.com.tr/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/index.asp

canon 400d ile 500d yeni başlayanlar için giriş seviyesi makinalardır. nikon D-90 da da aynı sey söz konusudur. canon 5d ve 5d mark II orta düzey kullanıcılar içindir.

canon lensler;
https://www.canon.com.tr/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/index.asp

bahsettiğim lens değerlerini daha iyi öğrenebilmen için yapabileceğin en iyi şey bir canon katoloğunu eline alıp lensler ile ilgili sayfayı incelemeni tavsiye ederim.

>hasselblad dünyanın sayılı en iyi fotoğrafçılarının kullandığı çok ileri düzey bir slr Dslr makinasıdır.bütün prof.fotoğrafçıların kullanmak istediği bir rolce-roylce marka otomobil gibidir.ve bu makinadan dünyada sayılı fotoğrafçıda vardır.herkese vermezler.tamamı el yapımıdır.ve alıp kullanmak isteyenleri özel bir eğitime tabi tutarak aldıkları sonuca göre satarlar.bu makinayıda incelemelisin.

https://www.hasselbladusa.com/promotions.aspx

hangi D-slr fotoğraf makinası olursa olsun,fiyatı ne olursa olsun,
dünyanın en iyi makinası,eline ilk aldığında, senin elinle uyumlu olan ve eline her alışında duygusallaştığın,aşık olduğun ve vizöründen dünyaya yada kendi dünyana her bakışında bir parçan olduğunu hissettiğin makinadır her zaman.bunu sakın unutma! :))

Son düzenleme:

BLUE_AZ

🏅Acemi Tasarımcı🏅
eranimas hocam başlangıç için 1500 gibi bir bütçe ayırsam sizce işimi görecek bir makine bulabilir miyim?

benim isteğim seri fotoğraf çekebilmek böyle bir özellik var mı bu makinelerde biraz bahsederseniz sevinirim