Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Helvetica Yardım...

meskalinn

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar Helvetica'yı çözmüş değilim. Bedava dağıtılan bir yazı tipi değil. Tamam paralıysa parasını verelim ama nerde satılıyor anlamış değilim. Türkçe sitelerde yok zaten. Yabancı sitelerde de yüzlerce çeşidi var. 600 $ gibi yüksek ücretler isteniyor. Biri beni Helvetica hakkında aydınlatabilir mi? Şimdiden çok teşekkür ederim. Korsana karşı olduğum için ısrarla parasını verip kullanmak istiyorum ama 600$ da çok fazla. Öğrenciyim sonuçta.

Benzer konular

meskalinn

🌱Yeni Üye🌱
Koca forumda bi' yardım edecek yok mu arkadaş ya...

meskalinn

🌱Yeni Üye🌱
Biliyorum, indirdim bile. Ama satılan Helvetica olayı nedir? Bu konuda bir şey bulamadım zaten.

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
satılan Fontun Lisans Kullanım Hakkı.

BlueX

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.bluexdesign.com
satın alırsanız fontu ticari işleriniz için kullanabilirsiniz. Diğer anlamda fontu ücretsiz işleriniz için kullamanıza izin verilmektedir

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Kanunen satın alıp kullanmak zorunda mıyız?

Telif Hakkı Nedir?
Telif Hakkının varlık nedeni, kitaplardan tablolara, filmlerden plaklara ve görsel iletişim tasarımlarından yazılımlara kadar uzanan özgün sanat, edebiyat ve müzik eserlerinin üretimini teşvik etmektir.
Telif Hakkı sistemi, yaratıcıya ekonomik hakların yanı sıra, eserin sahibi olduğunu iddia etme ve eserinde şöhretine zarar verebilecek değişliklikler ya da tahrifatlar yapılmasını engelleme olanağını veren “manevi” haklar da sağlar.
Telif Hakkı, Telif Hakkı sahibine eserinin bazı kullanımlarını kontrol etme olanağını verir. Eser sahibinin izin verebileceği veya yasaklayabileceği bu kullanımlar, genellikle eserin çoğaltılmasını, dağıtımını, kiralanmasını, kayda alınmasını, kamuya icrasını, radyo ve televizyonda yayınlanmasını ve çevirisinin yapılmasını veya uyarlanmasını içerir.

Telif hakkı neleri kapsar?
Bu soruya en iyi cevabı aslında avukatlar verir. Bizim buradaki açıklamalarımız kesinlikle telif hakları kurallarını belirlemek değildir. Özetle telif hakları düşünceleri değil uygulamaları kapsar. Örneğin, bir tasarımcı logo tasarımında bir kelebeği kullanır ve yarışma sahibi bunu beğenirse diğer yarışmacılar bu fikri geliştirebilirler. Bununla beraber eğer diğer tasarımcılar ilk tasarımcının kelebek illustrasyonunu kullanırlarsa bu bir telif hakkı ihlali olur. Logotype yarışmalarında da durum aynıdır. Sans-serif font fikrinin telif hakkı kimseye ait olamaz. Fakat [Linotype, Helvetica nın telif haklarına kesinlikle sahiptir.] Dolayısı ile siz Helvetica yı bir logotype yarışmasında bir şekilde modifiye etmeden kullanamazsınız.

BlueX

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.bluexdesign.com
orjinal almak çok pahalıya gelmektedir. Font zaten ücretsiz diye biliyorum. myfonts.com ten satın alabilirsiniz. ama satın almak yerine dafont.com sitesine bir göz atınız. ayrıca bu siten in yönlendirdiği font satış sitelerine göz atabilirsiniz. Bir de https://www.fontsquirrel.com/ sitesi var ki benim en çok kullandığım site. Bu sitede bütün fontlar lisanslı ve ücretisiz. Tabi ticari işler için lisansları okumak gerekir.
Helvetica için bir kaç benzer ücretsiz fontlar internette bol. Örneğin https://www.dafont.com/coolvetica.font
https://www.fontspace.com/category/Helvetica

Siz fontu nasıl bir işte kullanacaksınız?

meskalinn

🌱Yeni Üye🌱
Kişisel ve kurumsal internet sitelerinde kullanacağım. Ayrıca logo tasarımlarında da kullanmak istiyorum. Bu arada çok yardımcı oluyorsunuz, çok çok teşekkür ederim. :)

BlueX

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.bluexdesign.com
ücretsiz bir fontu istediğiniz gibi kişisel ve kurumsal sitelerinizde kullanabilirsiniz.Ama herşeye rağmen ücretsiz olsa bile lisansı sizde olmalıdır. Size verdiğim sitelerden indirdiğiniz fontların lisansları içindedir. Bir sorun olursa (ki bu çok düşük bir ihtimal) indiridiğiniz sitenin linki ve lisansı göndermeniz sorunu çözecektir. Birde sitelerden indirme olayı var. Kendi serverında fontu barındırmayan sitelerden fontları kesinlikle indirmeyiniz. (indirirsenizde sadece kişisel çalışmalar için kullanınız). Bu iş için en uygun iki site var bildiğim (fontlara fazla ihtiyacım olmadığı için fazla bir site bilmiyorum) dafont ve fontsquirrel. birde açmış olduğum şu konumda internetten topladığım ve ticari işleriniz içinde kullanabileceğiniz fontlar var.Hepsi ücretsiz lisanslı ve indirme linkleri içindedir. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

meskalinn

🌱Yeni Üye🌱
Kocaman kocaman teşekkürlerimi sunuyorum. Harikasınız. :)

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Bir şeyi gözden kaçırmıyormusunuz?

ücretsiz bir fontu istediğiniz gibi kişisel ve kurumsal sitelerinizde kullanabilirsiniz.Ama herşeye rağmen ücretsiz olsa bile lisansı sizde olmalıdır. Size verdiğim sitelerden indirdiğiniz fontların lisansları içindedir. Bir sorun olursa (ki bu çok düşük bir ihtimal) indiridiğiniz sitenin linki ve lisansı göndermeniz sorunu çözecektir. Birde sitelerden indirme olayı var. Kendi serverında fontu barındırmayan sitelerden fontları kesinlikle indirmeyiniz. (indirirsenizde sadece kişisel çalışmalar için kullanınız). Bu iş için en uygun iki site var bildiğim (fontlara fazla ihtiyacım olmadığı için fazla bir site bilmiyorum) dafont ve fontsquirrel. birde açmış olduğum şu konumda internetten topladığım ve ticari işleriniz içinde kullanabileceğiniz fontlar var.Hepsi ücretsiz lisanslı ve indirme linkleri içindedir. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Kocaman kocaman teşekkürlerimi sunuyorum. Harikasınız. :)

Bakınız Dafont'un açılış sayfasının altında şöyle bir dip not var;

"The fonts presented on this website are their authors' property, and are either freeware, shareware, demo versions or public domain. The licence mentioned above the download button is just an indication. Please look at the readme-files in the zips or check the indicated author's website for details, and contact him/her if in doubt. If no author/licence is indicated that's because we don't have information, that doesn't mean it's free."

Fontlar sunum amaçlıdır. İndirdiğiniz dosyanın içindeki Read me dosyasını okuyun ya da ilgili firmanın/kişinin web sitesinden detaylara bakın diyor. Eğer fontun içinde info yoksa, elimizde bilgi olmadığı içindir ama bu free olduğu anlamına gelmez diyor.(alıntı)

BlueX

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.bluexdesign.com
Bakınız Dafont'un açılış sayfasının altında şöyle bir dip not var;

"The fonts presented on this website are their authors' property, and are either freeware, shareware, demo versions or public domain. The licence mentioned above the download button is just an indication. Please look at the readme-files in the zips or check the indicated author's website for details, and contact him/her if in doubt. If no author/licence is indicated that's because we don't have information, that doesn't mean it's free."

Fontlar sunum amaçlıdır. İndirdiğiniz dosyanın içindeki Read me dosyasını okuyun ya da ilgili firmanın/kişinin web sitesinden detaylara bakın diyor. Eğer fontun içinde info yoksa, elimizde bilgi olmadığı içindir ama bu free olduğu anlamına gelmez diyor.(alıntı)

Aynen içinden lisans çıkması gerekmektedir. Yani konu özeti lisans olacak :) Uyarı ve düzeltme için teşekkür ederim.

meskalinn

🌱Yeni Üye🌱
Konuya dahil olan herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum. :)