Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

illustrator den aktarım problemi!

baharb

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
istanbulfotograflari.org
Merhaba arkadaşlar, çalışmalarımı illustrator de yapmayı tercih ediyorum , fakat matbaaların freehand formatında veya tif gibi istekleri oluyor, şuan böyle bir sorunla karşılaştım. Forumu taradım ama tatmin olacağım bir anlatım bulamadım. Yardımcı olan arkadaşlar profesyonel oldukları için bazı ufak detayları yazma gereği görmemişler, benim ricam illustratorden freehand'e bir dosyayı sorunsuz aktarmamın bir yolu var mıdır, yoksa hangi yolu tavsiye edersiniz?
Teşekkürler..

gizli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.nanorator.com
Adobe Illustrator de save as diyoruz eps veya ai seçebiliriz sonra kaydeceğiniz yeri seçin ve kaydet diyeceksiniz karşınıza bir menü çıkacak en üstte döner butonlardan Illustrator 8 deyip okey diyoruz artık freehand de açabiliriz lakin Illustrator gelişmiş bir program olduğu için her yaptığınız özellik freehand da açtığınızda parça parça veya renk değişimi olabilir.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Yüksek versiyondan düşük versiyona kaydetmenin bir eksisi de kullanılan degrade, lens ve kesmelerin sapıtabilmesidir. Düşük versiyon Ai, Eps kaydettikten sonra mutlaka kontrollerinizi yapın. Aslında sıkılmanızın anlamı yok, yüksek versiyon bile kaydetseniz, film kalıp alan atölyelerde tüm programlar mevcuttur. Matbaa sizden alıp bu firmalardan çıkış almak zorundalar.

gizli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.nanorator.com
Aslında sıkılmanızın anlamı yok, yüksek versiyon bile kaydetseniz, film kalıp alan atölyelerde tüm programlar mevcuttur. Matbaa sizden alıp bu firmalardan çıkış almak zorundalar.

Türkiye'de küçük matbaaların fazla program bilgisi olmadığından dolayı illa freehand formatında olacak demişlerdir o yüzden arkadaş sıkıntı yaşayıp bu soruyu sormak gereksimi duymuştur.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Türkiye'de küçük matbaaların fazla program bilgisi olmadığından dolayı illa freehand formatında olacak demişlerdir o yüzden arkadaş sıkıntı yaşayıp bu soruyu sormak gereksimi duymuştur.

Matbaa bu grafiker arkadaştan işi alıp, nerede filme veya kalıba çektirecektir işi? Bir matbaada değil ama film çıkış veya CTP atölyelerinde programlar türkçe olarak ''ganidir''. Ve operatörlerinde düzenleme, baskı için kullanmadıkları program neredeyse yoktur. Yani, matbaa yollanan işi kendi bünyesinde kontrol maksadıyla illaki bu veya şu formatta istiyorsa kendi makinasında olan programa göredir. Kısacası çalışmayı, onlara göre değil kendi rahat olduğu formatta kullanıp tamamlaması en doğru ve hatasız yöntemdir. TAbi illaki çalışma dışı formatlarda veya exportla farklı uzantılara yönlenecekse takdir artık kendisindedir:)

serbay

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar benim gördüğüm kadarıyla büyük matbaalar işleri illistratör yada farklı uzantılarda alabiliyorlar. Küçük ve gelişmelere kapalı olanlar ise aynı şekilde devam ediyorlar. Aslında işleri illistratörde matbaaya göndermeye çalışmak onlarında bu noktada öğrenmeye olan gayretlerini artıracaktır. Ben bir matbaacı arkadaşla tartışmıştım adobe illistratör programının ismini bile duymadım dediği için. 2 ay sonra beni aradı hocam artık illistatördede gönderebilirsiniz dedi. Gelişmelere kayıtsız kalmamalı matbaalar.

gizli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.nanorator.com
Büyük ve gelişmiş maatbalar işleri pdf formatında kabul ediyorlar. Kısacası hangi programda yaparsanız yapın pdf e çevir gönder aslında en doğru sistem budur ve gelecek teknolojide insanlar bilgilendiğinde bu sistem oturacak ama ne kadar zamanda oturur bilemeyiz:)

selcukbursa

🌱Yeni Üye🌱
Adobe Illustrator de save as diyoruz eps veya ai seçebiliriz sonra kaydeceğiniz yeri seçin ve kaydet diyeceksiniz karşınıza bir menü çıkacak en üstte döner butonlardan Illustrator 8 deyip okey diyoruz artık freehand de açabiliriz lakin Illustrator gelişmiş bir program olduğu için her yaptığınız özellik freehand da açtığınızda parça parça veya renk değişimi olabilir.

kralsın...çok çok saol....

mrtaxy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
matbaa sizin grafiğiniz üzerinde oynamaycaksa pdf dönüştürüp göndermeniz daha sağlıklı olur

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Yahu 1.5 yıl olmuş ne matbaada ne de arkadaşta böyle bi sorun kalmıştır 1.5 yılda çözülmüştür bu sorun lütfen daha güncel konulara yorum yapalım arkadaşlar.

mrtaxy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Büyük ve gelişmiş maatbalar işleri pdf formatında kabul ediyorlar. Kısacası hangi programda yaparsanız yapın pdf e çevir gönder aslında en doğru sistem budur ve gelecek teknolojide insanlar bilgilendiğinde bu sistem oturacak ama ne kadar zamanda oturur bilemeyiz:)

arkadaş 25 dk önce teşekkür etmiş demekki ne kadar eskide olsa insanların işine yarıyor (muş)

Bakın üstteki mail (gizli isimli arkadaş) 09.1.2010 tarihinde yazılmış orada belirtilmiş zaten pdf yapmasını (bold yaptım iyi okunsun diye) teşekkür eden de zaten ona teşekkür etmiş siz de aynısı yazmışsınız ne farkı var bari mesajları okuyun tekrar olmasın farklı bir öneriniz varsa yazın.

mrtaxy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Alıntı:
gizli´isimli üyeden Alıntı
kralsın...çok çok saol....
---------------------------
25 dk önce teşekkür edilen mesajda pdf e çevrilmesi ile ilgili bir alan bulunmuyor sizin bold yaptığınız yer görünmüyor malesef benim gözümdende sizin bold yaptığınız yer kaçmış, hatalıyım belki evet ama sizde yanlış yönlendirmeyin.

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Yalnış yönlendirme mi??????
1. sayfada sizin ilk mesajınızın üstünde kralsın çok sağol mesajı var onun üstündekini (alıntıyı değil ama) okursanız gizli isimli üyenin mesajı orada var pdf olayı.

mrtaxy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
neyse arkadaşım boş ve gereksiz bir tartışma içinde olup insanların huzurunu kaçırmaya niyetim yok umarım adminler konudaki mesajlarımı siler sizde biraz rahat etmiş olursunuz. iyi günler.