Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
1. Ellipse Tool aracını seçelim ve sonra çalıştığımız alanda herhangi bir noktaya iki kere mouse ile tıklayalım... Çıkan pencereye Width: 200 pt / Height: 50 pt kadar ölçü girelim... Oluşturduğumuz objeye Fill – siyah / Stroke – None özelliklerini verelim…

step1copyek1.jpg

2. Daha sonra araç çabuklarından Twirl Tool aracını seçelim... Seçtikten sonra o araç üzerine mouse ile çift tıklayarak ayarlar menüsünün açılmasını sağlayalım... Resimde gösterilen ayarları girelim...

step2copypk0.jpg

3. Ayarlardan sonra o aracın merkez noktası objenin merkez noktası üzerinde olmalı… Üzerine tıklayarak objemizi döndürelim... Çevirme yönünü değiştirmek için PC (alt) / Mac (elma) tuşunu basılı tutmalısınız…

step3copyse5.jpg

4. Objemizde mask kullanacağımız için Fill – Beyaz / Stroke – None değerlerini girelim… Bu ayarları yapmamızın sebebi bildiğiniz gibi photoshop programında mask iki renkten oluşuyor... Siyah renk transparan, bu durumda beyaz renkte görünen nokta olmalı…

step4copyqm4.jpg

5. Objeden Brush yapacağımız için Window – Brush (F5) diyelim... Yanındaki küçük üçgen üzerine tıkladığımız zaman karşımıza bir menü çıkacak… Oradan New Brush diyelim ve New Scatter Brush deyip Ok butonuna basalım… Yeni bir isim verdikten sonra enter diyelim ve menüden çıkalım…

step5copybl5.jpg

6. Daha sonra resmimizi getirelim (File – Place)...

step6copymj9.jpg

7. Rectangle Tool (M) ile resimdeki gibi bir dörtgen çizelim.... Dolgu rengini beyaz yapalım... Daha sonra Shift tuşu ile Resmi ve Dörtgeni birlikte seçelim… Window – Transparency (mask uygulamak için)…

step7copymj4.jpg

8. Transparency paletinde sağda küçük bir üçgen var… Üzerine tıklayarak çıkan menüden Make Opacity Mask seçelim…

step8copyrd9.jpg

9. Make Opacity Mask uyguladıktan sonra karşımızda yan yana iki resmi oluştu... Biri (solda olan bizim resim, diğeri de (sağda) Mask uyguladığımız resim... Mask’ı aktif etmek için üzerine tıklamamız gerekiyor)…

step9copyhf4.jpg

10. Mask seçili hale geldikten sonra araç paletinden Brush Tool’a gelelim ve Brush paletinde 5. madde de uyguladığımız Brush’ı seçelim... Gördüğünüz gibi Mask içinde değişiklik oluştu... Trancparency paletinde Resmin (solda) üzerine tıkladığımızda resimdeki gibi bir şekil oluşmuş olması lazım…

step10copynx5.jpg

11. Daha sonra Brush Paletine (F5) gelip yaptığımız brush simgesinin üzerine çift tıklayarak brush ayarlarına girelim... Ayarları resimdeki gibi ayarlayalım ve Ok butonuna tıkladıktan sonra enter yapıp çıkalım…

step11copyvc3.jpg

12. Efekt çok güzel fakat dörtgen hala kendini çok belirgin etmekte... Bunun için Twirl Tool’a gelelim ve dörtgen üzerinde değişiklikleri yapalım… Tabi ki Twirl Tool özelliklerine girdiğimiz zaman Brush Size’ı değiştirebilirsiniz…

step12copyor1.jpg

13. İşte bu kadar… Bundan sonrası sizin hayal gücünüze bağlı… Kolay gelsin…

finalcopyqk5.jpg

Çeviri: kasta095​

Benim örkenlerim:

ads1zhv4.jpg

Trancparency Mask paletinde İnverse dedikten sonra böyle bir fotğraf için çerçeve oldu:p

ads1z1eg1.jpg

Not: derse uygulama yaptığım zaman çok eğelendım... tabi daha ner efekt olması için ne kadar resimleriniz büyük o kadar Brush size büyük olmalı;) kolay gelsin

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
İlginç:p teşekkürler..Alternatif baya fazla şey çıkabilir..Teşekürler kasta

the_one

♾️Grafik Gurusu♾️
Artık hazırcılık yok.Herkes kendi çerçevesini kendi yapsın. :D
Güzel paylaşım kasta, emeğine sağlık.

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Artık hazırcılık yok.Herkes kendi çerçevesini kendi yapsın. :D
Güzel paylaşım kasta, emeğine sağlık.

değil mi? kış akşamları başka ne yapabilir, otur ders yap, döndür & çevir - çerçeve yap:p

teşekkür ederim

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
evet:) illustrator benim için sanki KinderSürpriz yumurta gibi:) zevk ve eğelnce:D

O eğlence sadece benim bilgisayarımda var zannediyordum ne mutlu..Yaşasın Ai kardeşliği:p
O değilde gerçekten ders olayı apayrı sabır, doğru yönlendirme, doğru resim..Tekrar paylaşımına ve sabrına teşekkürler..
Ha bide yaşasın ai:p

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
O eğlence sadece benim bilgisayarımda var zannediyordum ne mutlu..Yaşasın Ai kardeşliği:p
O değilde gerçekten ders olayı apayrı sabır, doğru yönlendirme, doğru resim..Tekrar paylaşımına ve sabrına teşekkürler..
Ha bide yaşasın ai:p

bu derste resimler anlatım bana ait değil, ben sadece çeviri yaptım tabi belki kendimden bir... iki eklenti yapmışımdır:p

Yaşasın Ai değil, Yaşasın Adobe:p ;) :angel:

Paint

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
daha önce görmüştüm yinede paylaşım için saaol

kadoreis2

🌱Yeni Üye🌱
abi ben yeni başladım grafikerliğe sizlerin bilgisinden yararlanmak istiyorum burda cok güzel anlatılmış son maddeye kadar yaptım fakat oluşturdugumuz fırçayı resme uyguladıgımda direk resmin içine işliyor burda yapılan gibi gözükmüyor dikdörtgen kendini belli ediyor yardımcı olabilir misiniz ?

kadoreis2

🌱Yeni Üye🌱
?

abi burdaki son kısmı yapamadım oluşturdugumuz fırça direk resmin içerisine işliyo burdaki gibi bi görüntü vermiyor neden acaba ?

huzur10

🌱Yeni Üye🌱
Selam arkadaşlar ben yeni üye oldumda.. Bende resimler açılmıyor sorunu ne olabilir. imageschack geliyor. Teşekkür ederim şimdiden..