Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator Kartviziti Nasıl Kaydedeceğim?

bilimokur

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba. Matbaa firması boyutlar 84*52 mm olacak ve 5mm içersinde çalışacaksın dedi.

Şimdi ben illustrator'da A4 gibi bir sayfa oluşturup içerisine 84*52 şeklinde dikdörtgen yaparak mı adama .jpg formatında göndereceğim yoksa çalıştığım sayfanın tamamının boyutu mu 84*52 olacak?

Ayrıca 84*52 şeklinde bir sayfa açarak kartviziti oraya yerleştirdim. Dışa Aktar>Dışa Farklı Aktar>(Çalışma Yüzeylerini Kullan) diyorum
Daha sonra ayarlar aşağıdaki şekilde:

f95c7064b48b439db776ead0bb96a243.png

Fakat oluşan jpg dosyası 993*615 piksel boyutunda çıkıyor. 84*52mm olarak çıkması gerekmiyor mu?

Kendi başıma birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen. İyi forumlar.

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba, A4 ebadında sayfa içerisine o ölçüde dikdörtgen koyup onu dış ölçü gibi düşünerek içine tasarımı yerleştirebilirsin.
5 mm içerisinde çalışacaksın diyen matbaacıya bir sor bakalım metal giyotininde mi kesecekmiş bu kartvizitleri. 5 mm pay istemesinin mantığı nedir ?
Sen yap çalışmanı (istediğin gibi) sonra tüm yazıları convert ederek illustrator formatında yeni bir convertli dosya oluşturup bu dosyayı matbaacıya gönder. Dosyayı göndermeden önce link penceresini kontrol et eğer resim kullandıysan onu da göndermelisin. Şunu da ekleyeyim JPEG formatını hayatından çıkar.
JPEG dosyayı sadece kopyalanmasından çekindiğin işleri müşteri onayına gönderirken yapıp gönderebilirsin. Düşük çözünürlükte jpeg gönderince senin çalışmanı çalıp başka yerde bastıramazlar.

bilimokur

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba, A4 ebadında sayfa içerisine o ölçüde dikdörtgen koyup onu dış ölçü gibi düşünerek içine tasarımı yerleştirebilirsin.
5 mm içerisinde çalışacaksın diyen matbaacıya bir sor bakalım metal giyotininde mi kesecekmiş bu kartvizitleri. 5 mm pay istemesinin mantığı nedir ?
Sen yap çalışmanı (istediğin gibi) sonra tüm yazıları convert ederek illustrator formatında yeni bir convertli dosya oluşturup bu dosyayı matbaacıya gönder. Dosyayı göndermeden önce link penceresini kontrol et eğer resim kullandıysan onu da göndermelisin. Şunu da ekleyeyim JPEG formatını hayatından çıkar.
JPEG dosyayı sadece kopyalanmasından çekindiğin işleri müşteri onayına gönderirken yapıp gönderebilirsin. Düşük çözünürlükte jpeg gönderince senin çalışmanı çalıp başka yerde bastıramazlar.

Çok sağolun yardımlarınız için. Çok yardımcı oldunuz.

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Şimdi anlaşıldı neden 5 mm pay istedikleri tek tabakada 100 ayrı kartvizit basınca kesimde hassas olamıyorlar. Yapacakları hataları ortaya çıkmasın diye böyle bir talepte bulunmuşlar.

bilimokur

🌱Yeni Üye🌱
Şimdi anlaşıldı neden 5 mm pay istedikleri tek tabakada 100 ayrı kartvizit basınca kesimde hassas olamıyorlar. Yapacakları hataları ortaya çıkmasın diye böyle bir talepte bulunmuşlar.

4 firmaya mail attım. Hepsi farklı şekilde istiyor.

Birisi 84*52 isteyip 5mm içeriden çalışın. Çalışmayı yüsek çözünürlüklü jpg ile gönderin dedi.

Birisi o kadar bilgi istememe rağmen sadece .pdf olarak gönderebilirsiniz dedi :)

Birisi "Ai formatında iş görür ebatı 82x52mm olmalıdır kenarlardan kesildiğinde kaybolacak yazı vs 1'er cm içeride olmalıdır. " diye yazdı

Birisi de "8,2x5,2 cm. Çalışma içerde olması gerekiyor kesim paylarını 4 mm ayarlayabilirsiniz" Dedi

Sizce hangisine göndereyim?

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhaba. Matbaa firması boyutlar 84*52 mm olacak ve 5mm içersinde çalışacaksın dedi.

Şimdi ben illustrator'da A4 gibi bir sayfa oluşturup içerisine 84*52 şeklinde dikdörtgen yaparak mı adama .jpg formatında göndereceğim yoksa çalıştığım sayfanın tamamının boyutu mu 84*52 olacak?

Ayrıca 84*52 şeklinde bir sayfa açarak kartviziti oraya yerleştirdim. Dışa Aktar>Dışa Farklı Aktar>(Çalışma Yüzeylerini Kullan) diyorum
Daha sonra ayarlar aşağıdaki şekilde:

f95c7064b48b439db776ead0bb96a243.png

Fakat oluşan jpg dosyası 993*615 piksel boyutunda çıkıyor. 84*52mm olarak çıkması gerekmiyor mu?

Kendi başıma birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen. İyi forumlar.

-öncelikle Kartvizit ölçünüz neyse sayfayı o ölçüde açın
-Matbaanın 5mm derken kasttettiği şey çalışmanın marj alanıdır yani kenar payları (taşma değil) 5mm olsun demişler ki kartvizit için ideal bir alandır.
-Çalışmayı mutlaka pdf olarak göndermeniz işin doğru basılması için çok önemlidir jpg gibi resim formatları çalışıldığı renk profillerini genelde muhafaza etmezler oysa baskıya uygun pdf üretimi ile renk, font vs bilgilerini dokümana gömersiniz böylece işiniz en doğru haliyle baskıya hazırlanmış olur.

Forumda doğru pdf üretimi ilgili çok önce yazlmış konular var biraz arayarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Takıldığınız yer olursa seve seve yardımcı olurum.

Kolay gelsin