Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İllustrator Renk Bulma

mystylex

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar Merhaba,

Illustrator de hemen hemen herşeyi çözdüm eski freehand kullanıcısıyım o yüzden fazla zorluk çekmedim ancak bir eksiklik yaşıyorum...

Mesela bana bir iş geldi iş 5 renk basılacak ancak renk paletinde 18 renk var ben kullanılmayan renkleri sildiğimde geriye 8 renk kalıyor...

burada da seperation panelinden tek tek bütün renkleri spot renk yapıp nerede hangi renk olduğunu bulup gereksizleri sliyorum ya da diğer renklere bağlıyorum...

ancak bazı işler geliyor ki renk paletinde 20 renk kalıyor ve hepsi kullanılıyor olarak gözüküyor işin altında v.s. kalan renkler ama bunları seperation paletinden yapınca bana çok vakit kaybettiriyor...

Sorum şu 20 renk var sayfada ve hepsi kullanılıyor ancak iş 5 renk basılacak...Freehand kullanıcıları bilir find and replace'den ben renk panelinde ki bir rengi seçiyordum ve onu bul diyordum o renk neredeyse bana onu buluyordu bende onu gereksizse siliyordum...

Illustrator de böyle bir şey var mı?

şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için...

Benzer konular

gulli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
vk.com
Önce Rengi Seç Ardından
Select>Same>Fiil & Stroke veya Select>Same>Fiil Color

mystylex

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok teşekkürler ancak o değil tam olarak sormak istediğim...yani olay şu bir iş düşün baktığında sorun yok 5 renkli bir iş ama sayfada 13 renk daha var ve bu renkler kullanılıyor...

yani ben o renkleri göremiyorum ki seçiyim...o renkler işin altında köşesinde kenarında bir yerde...ben şunu istiyorum renk paletinde kullanılan ama göz önünde olmayan bir rengi bul diyeceğim o da bulacak...freehand'de vardı illustratorde olmaması büyük saçmalık muhakkak vardır ama ben bilmiyorum...

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟

Swatches panelinin köşesindeki minik oka tıklayıp çıkan menüden
Add Used Color'u seçin.

mystylex

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkürler ancak dediğiniz şey sayfada kullanılan renkleri çıkarmaya yarıyor benim sorduğum soru ise yukarıda yazıyor...

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
teşekkürler ancak dediğiniz şey sayfada kullanılan renkleri çıkarmaya yarıyor benim sorduğum soru ise yukarıda yazıyor...

aynı yerde "select all unused color" seçerseniz dokumanda kullanılmayan renklerin hepsi silinir

mystylex

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar sağolun ancak bu yazdıklarınız zaten bildiğim şeyler.....

aşağıda daha önceden verdiğim cevaba bakarsanız cevabını aradığım soru budur...

çok teşekkürler ancak o değil tam olarak sormak istediğim...yani olay şu bir iş düşün baktığında sorun yok 5 renkli bir iş ama sayfada 13 renk daha var ve bu renkler kullanılıyor...

yani ben o renkleri göremiyorum ki seçiyim...o renkler işin altında köşesinde kenarında bir yerde...ben şunu istiyorum renk paletinde kullanılan ama göz önünde olmayan bir rengi bul diyeceğim o da bulacak...freehand'de vardı illustratorde olmaması büyük saçmalık muhakkak vardır ama ben bilmiyorum...

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
sorunuza anlatan örnek bir dosya (.ai) ekleseniz sorunuzu daha anlaşılır hale getirebilir

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
Sizin ne bilip bilmediğinizi bilmiyorum sizden başkasıda bilmez zannedersem ;

Çalışmadaki kullanılan tüm renkleri Swatches panel görmek için

Çalışma sayfasına gelin Ctrl+A ardından
Swatches panelden > New Color Group
Selected Artwork seçeneği ve include swatches for tints seçilir ve bu seçimlerden sonra tüm renkler yeni bir renk grubu olarak karşınızı çıkar
bundan sonra renkleri secip silebilirsiniz

mNr7G.jpg

Umarım doğru anlamışımdır :))

mystylex

🏅Acemi Tasarımcı🏅
vejdi kardeşim çok sağol ancak...sorum zaten açık şekilde yazıyor...

Şöyle anlatayım dışardan bir çalışma geldiğini düşün...iş 5 renk basılacak bunu biliyorsun ve işi açtığın zaman herhangibir sorun olmadığını 5 renk bir işin karşında durduğunu görüyorsun...buraya kadar bir problem yok....

şimdi işi imalata almak için renk ayrımı yapmaya çalışalım...iş 5 renk....

ama renk paletinde (misal)33 renk var...kullanılmayan renkleri sil diyorsun...belli bir kısmı siliniyor ancak 18 renk var hala....

iş 5 renkti 13 renk fazladan var....ama işe baktığın zaman iş sadece 5 renk gözüküyor...diğer 13 renk nerede ? işin altında çizgi olarak yada fill olarak kalmış muhtemelen...eee peki ben bu şekilde denizde kum mu arıyacağım ?

ben diyorum ki o fazla olan 13 renkten birini tutayım ve diyeyim ki bana bu dokumanda o rengin nerede kullanıldığını söylesin....bende ona bakıyım eğer gereksiz birşeyse sileyim yok gerekliyse hangi renge bağlanması gerekiyorsa ona bağlıyım...

Freehand kullananlar bilir find and replace paneli vardır orada bu anlatmak istediğim olay var mesela diyorsun ki sarı renkleri bana seç....sayfada olan bütün sarıları seçiyor sende denizde kum aramıyorsun....

umarım anlatabilmişimdir....

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
iş 5 renkti 13 renk fazladan var derken 5 renk cmyk+1 pantone demek istiyorsan swatches panelindeki diğer 13 renge fazladan denemez onlar film çıktıda cmyk'a dahil olurlar zaten.

Mesela bir elma illustrasyonu yaptım diyelim. Swatches panelinde 40 tane renk olsun. C5M7Y6K8 C22M12Y61K45 C25M17Y33K6 gibi C M Y K harflerinde rakam olan tam 40 renk olsun. Bunlar fazla renktir 36 sını silelim de geriye 4 renk kalsın denmez. Çünki bu 40 renk zaten film çıktıda 4 renktir.

Son düzenleme:

ozi12551255

🌱Yeni Üye🌱
Seni benden başka kimse anlayamaz.

Kardeşim öncelikle kolay gelsin. Bu senin yaşadığın problemi sürekli yaşadım iş hayatım boyunca. Öncelikle şunu belirtip öyle geçeyim eğer işin içinde photoshopta yapılmış bir kanal varsa ve hiç içerisine renk girilmediyse oda senin renk kutucukların arasına dahil olur. Fakat bakacağın ilk yer. Tex kutuları ve o renkle tıklanıp oluşturulmuş stray pointleri silmektir. Onlarda renk bilgilerini üzerinde taşır. Ayrıca en önemlisi de bu bazen grafiker çalışırken çalıştığı bazı vektörleri guide haline getirir eğer o vektörlerde stroke ve fill bilgilerinde renk varsa onlarıda göremediğin için silemezsin o yüzden guideları guide olmaktan çıkarıp silmen yada içerdiği bilgileri kontrol etmen gerekiyor.
Bu söylediklerim senin işini çözer.
Saygılarımla.
Mehmet Özgür OLCAY
Çooooookkkk kıdemli grafiker.
oozgur@hotmail.com

mystylex

🏅Acemi Tasarımcı🏅
iş 5 renkti 13 renk fazladan var derken 5 renk cmyk+1 pantone demek istiyorsan swatches panelindeki diğer 13 renge fazladan denemez onlar film çıktıda cmyk'a dahil olurlar zaten.

Mesela bir elma illustrasyonu yaptım diyelim. Swatches panelinde 40 tane renk olsun. C5M7Y6K8 C22M12Y61K45 C25M17Y33K6 gibi C M Y K harflerinde rakam olan tam 40 renk olsun. Bunlar fazla renktir 36 sını silelim de geriye 4 renk kalsın denmez. Çünki bu 40 renk zaten film çıktıda 4 renktir.

dostum eyvallah ancak kim dedi sana her iş 4 renk çıkar diye no çok merak ettim :) ben 13 renk basılan işler bilirim ve o işleri basabilen firmalar saylıdır Türkiye'de...neyse sanırım sen matbaa mantığıyla cevap verdin....o tür ofset baskılarında kafa patlatmaya gerek yok zaten grafikerliğin en kolayı ofset baskı olayıdır zaten...

ben tifdruk baskıdan ya da flexo baskıdan bahsediyorum...eğer biraz bu baskı türleriyle alakadar olan arkadaşlar varsa ne demek istediğimi zaten anlamışlardır...ayrıca film çıkışda yok bu baskı türlerinde vardı ama artık yok direkt olarak dijital işleme yöntemi var plakaya...

neyse ben eğer bu konu hakkında kesin çözüm bulursam buraya yazacağım...

Son düzenleme:

mystylex

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kardeşim öncelikle kolay gelsin. Bu senin yaşadığın problemi sürekli yaşadım iş hayatım boyunca. Öncelikle şunu belirtip öyle geçeyim eğer işin içinde photoshopta yapılmış bir kanal varsa ve hiç içerisine renk girilmediyse oda senin renk kutucukların arasına dahil olur. Fakat bakacağın ilk yer. Tex kutuları ve o renkle tıklanıp oluşturulmuş stray pointleri silmektir. Onlarda renk bilgilerini üzerinde taşır. Ayrıca en önemlisi de bu bazen grafiker çalışırken çalıştığı bazı vektörleri guide haline getirir eğer o vektörlerde stroke ve fill bilgilerinde renk varsa onlarıda göremediğin için silemezsin o yüzden guideları guide olmaktan çıkarıp silmen yada içerdiği bilgileri kontrol etmen gerekiyor.
Bu söylediklerim senin işini çözer.
Saygılarımla.
Mehmet Özgür OLCAY
Çooooookkkk kıdemli grafiker.
oozgur@hotmail.com

Kardeşim çok teşekkür ederim sağol bunları yapıyorum ama yine renkler kalıyor fazladan o renkleri ben seperation bölümünde görüyorum tek tek spot renk yaptıktan sonra onlar işin altında kalmış parça pinçik gereksiz şeyler....ama ben diyorum ki onları hemen bulmam lazım...ben 7 sene Freehand kullandım şimdi illustratorde olmaması saçma geliyor bana illaki vardır...

yani olay şu atıyorum renk paletinde mor var ama işe baktığında mor gözükmüyor yani magic wand ile v.s.. seçme imkanın yok çünkü renk piyasada yok ben o mor renk nerede kullanılıyor dediğimde program onu bulmalı....eğer gerçekten böyle birşey yoksa illustratorde çok saçma...

aleebron

🌱Yeni Üye🌱
Şöyle birşey denedinizmi atıyorum mor rengi swatches panelinizde var evet o renk kullanılıyor sizde bir obje çizin aradığınız renkten objeniz seçiliyken select>same>fiilcolor ile bulamıyormusunuz yani varsa mantık olarak bulması gerekecek ... Eğer bulamıyorsada ayıp ediyor :D

dgnszgn

🌱Yeni Üye🌱
Şöyle birşey denedinizmi atıyorum mor rengi swatches panelinizde var evet o renk kullanılıyor sizde bir obje çizin aradığınız renkten objeniz seçiliyken select>same>fiilcolor ile bulamıyormusunuz yani varsa mantık olarak bulması gerekecek ... Eğer bulamıyorsada ayıp ediyor :D

Dediğiniz şekildede yapıldığında bulmuyor.