Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ilustrator cs5 sorunlari

stany

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba Ben normalde corel ve freehand kullanıcısıyım. Ilustrator öğrenmeye çalışıyorum yalnız diğer iki programda pratik olarak yaptığım hareketleri bu programda çözemedim.

transform menusunde verdıgımız olculer dogrultuusnda objeyı ıstedıgımız aralıkta kopyalayabılıyoruz. Ilustratorde nasıl yapıyoruz.

bır dıkdortgenın etrafına radus yaparken bır kenarına yapıp dıger kenarı keskın nasıl bırakıyoruz. yada ıs bukey olarak radus nasıl verıyoruz. Pratık yollarını bilip paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

stany

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kİmsenİn bİlgİsİyokmu:(

stany

🏅Acemi Tasarımcı🏅

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Merhaba Ben normalde corel ve freehand kullanıcısıyım. Ilustrator öğrenmeye çalışıyorum yalnız diğer iki programda pratik olarak yaptığım hareketleri bu programda çözemedim.
transform menusunde verdıgımız olculer dogrultuusnda objeyı ıstedıgımız aralıkta kopyalayabılıyoruz. Ilustratorde nasıl yapıyoruz.

Illustrator'de nesneleri sıralı çoğaltmak

rhinokurtillustratorrep.jpg

1. Yöntem
Nesne seçiliyken Move simgesine iki kere tıklarız ya da klavyeden Ctrl+Shift+M deriz. Çıkan kutudan Horizontal veya Vertical hangi yönde ne kadar mesafe kopyalanacaksa değer gireriz Copy'ye tıklarız. Sonra Yeni oluşan şekli seçip Ctrl+D'ye tıkladıkça nesnenin aynı aralıkta çoğaldığını görürüz.

2.Yöntem

Şekil seçiliyken Menüden Effect>Distort&Transform>Transform'a geliriz.

Çıkan kutuda Move hanesinde Horizontal veya Vertical hangi yönü istiyorsak değer gireriz. Copy hanesine kopyalanacak miktarı yazıp OK deriz.
Yalnız bu yöntemde kopyalar ilk objeyle etkileşimlidir. Mesela ilk objenin ebatına müdahele ederseniz diğerleride değişir. Bu bağı koparmak isterseniz

Object>Expand Apparance dememiz gerekir.
Ardından Ungroup diyerek tek tek bağımsız olmasını sağlayabiliriz.

bır dıkdortgenın etrafına radus yaparken bır kenarına yapıp dıger kenarı keskın nasıl bırakıyoruz. yada ıs bukey olarak radus nasıl verıyoruz. Pratık yollarını bilip paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Illustrator 5 sürümünde böyle bir ayar yok. Dört taraftan aynı radius verilebilir.
İç bükey radius komutu da yoktur. (Bu işi Corel'deki veya Frehand MX'teki gibi sonradan değiştirilebilir şekilde yapabilmek için plugin araştırmak lazım.)

Ama yine de iptidai usulle de olsa istediğimizi yapabiliriz.

rhinokurtillustratorrad.jpg

1. Radiuslu ve düz ebatları aynı iki dikdörgen çizdik.

2. Align komutuyla hizaladık. (Menüde Window>Align veya nesneler seçiliyken üst barda)

3.Düz şeklimizin enini veya boyunu çekip kısaltıyoruz ki radiuslu kısımları kapatmasın.

4.Menüden Window>Pathfinder kutusunda Union komutuyla iki şekli birleştiririz.

Birleştirme işleminin başarılı olması için radiuslu dikdörtgenin üstte olması lazım.
(Radiuslu dikdörtgeni seçip ters tıklayıp Arrange>Bring to Front)

Ya da radiuslu dikdörtgeni seçip menüden Menüden Object> Expand Aparance dersek alt üst hiç farketmez birleştirir.

Illustator'de İç Bükey Radius vermek

rhinokurtillustratorira.jpg

Dikdörtgenimizin istediğimiz kenarlarına daireleri yerleştiriz. Illustrator otomatik olarak dairenin merkezini ve dikdörgenin köşelerini algıladığı için rahatça köşelere yerleştirme imkanı sunar.

Daireleri seçip gruplarız. Daireler üstte olmak şartıyla hepsini seçip:

Menüden Window>Pathfinder kutusundaki Minus Front komutuyla dairelerin köşeleri kırpmasını sağlarız.

Son düzenleme: