Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kagıt Kabartma?

pcbaba

🌱Yeni Üye🌱
Elimde a4 ebatında kalın kagıt var bunun bazı yerlerini( yazı gibi) kabartmak istiyorum bunu evde yapmam mumkunmu? deneme olarak legim makiğnesi ile ısıtarak denedim ama olmadı

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
https://www.grafikerler.net/rolyef-sanati-t9383.html

Çoook olmuş ama soralı, belki birileri bu başlıkta arasa yönlendirmiş olurum.

:)

11_kagit%20(1).jpg

11_kagit%20(2).jpg

11_kagit%20(4).jpg

11_kagit%20(5).jpg

11_kagit%20(6).jpg

11_kagit%20(8).jpg

11_kagit%20(10).jpg

11_kagit%20(11).jpg

11_kagit%20(13).jpg

11_kagit%20(14).jpg

11_kagit%20(15).jpg

Alıntı: haber365.com

Son düzenleme:

niLqün.672

♾️Grafik Gurusu♾️
Gerçekten çok güzel ve emek verilmiş çalışmalar.Çokta zevkli görünüyor :) Teşekkür ederiz Şener :)

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
Bizzat kendi şekil verdiği tırnaklarıyla,
bu şekillerden yapan birini gördüm şok oldum.
İki tırnak darbesi ve ezerek bi çırpıda kartona kuğu yapmıştı ağzım açık kalmıştı.
O filmi bulamadım, koyamadım.

niLqün.672

♾️Grafik Gurusu♾️
Bizzat kendi şekil verdiği tırnaklarıyla,
bu şekillerden yapan birini gördüm şok oldum.
İki tırnak darbesi ve ezerek bi çırpıda kartona kuğu yapmıştı ağzım açık kalmıştı.
O filmi bulamadım, koyamadım.

Yaratıcılıkta sınır yok, yapan yapıyor.Ben origami tekniğiyle yapılmıştır diye düşündüm ama kendi eliyle yapması çok ayrı birşey.

seventh

🏆Pro Tasarımcı🏆
paylaşımlarınız için teşekkürler

benim bildiğim kağıt kabartması daha farklı gerçi evet arkadaşın soralı yaklaşık iki sene olmuş ama ona hitaben değil
biraz daha atölye ortamı isteyen bir teknik çünkü çinkonun oyulması ve oyulan yerlerin daha derinleşmesi için asitli suda biraz bekletilerek onların özel kalın kağıtları var gerçi kalın suluboya kağıtları ile de sonuç alınır ama bu kağıtlar yaklaşık birkaç dakika suda bekletilip gazete yardımı ile fazla suyu alınarak çinkonun üzerine kağıdı yerleştirip presden geçirildiği zaman bu kabartma sağlanabiliyor yanılmıyorsam tekniğin adı gofre baskı olarak geçiyor

seventh

🏆Pro Tasarımcı🏆
bununla ilgili film, fatağraf yada yazılı gelge varsa paylaşın lütfen...

benimle ilgili sanırım yorumunuz bu tekniğin benzerini biz okulda ders olarak görmüştük hocamızın bu çalışmayı mürekkepsizde çalışabilirsiniz demişti ve mürekkepsiz çalışmalarından birkaç örnek göstermişti bu çalışmaları görünce onlar aklıma geldi ve uyguladığımız tekniği sizinle paylaştım ama video çalışması olursa sizinle paylaşacağım tabi bu çalışmaları yapmak için de farklı teknikler de kullanılabilir benim bildiğim sadece bu teknik

'GOFRE (KABARTMA), VARAK-YALDIZ VS. KULLANMAK
Gofre baskısı yani kabartma baskısı işe bir boyut kazandırmak açısından kullanılabilir. Tüm baskı bittikten sonra gofre için bir erkek bir dişi klişe yaptırılır. Gofre, tipo baskı tekniği ile yapılır. Varak yaldız işleminde ise, sadece erkek klişe kalıp olarak kullanılır ve tipo baskı makinesine takılan Varak-yaldız tertibatı ile baskı yapılır.

TİPO BASKI (YÜKSEK BASKI)
Tipo baskı yüksek baskıdır. Basılması gereken yerler yüksekte, basılmaması gereken yerler ise alçakta bulunur. (Lastik mühür gibi) Yazılar yüksekte boyayı alır diğer yerler boya almaz, kağıda da dokunmaz. Tipo baskı mürekkepleri daha ağır ve tutucudur. Mürekkep kalıba (klişe, hurufat vs.ye) değer kalıpta direkt kağıdı boyar. Bu şekilde baskı olur. Bu yüzden daha tramlı işlerde kalın tram kullanılarak ve boyanın kalıbı doldurması önlenecektir.
Tipo baskı makinelerinde ayrıca; kesim, varak yaldız, gofre, perforaj, pilyaj gibi işler yapılır.' (alıntıdır)

yalnız anlattığım teknikle ilgili bir fotoğraf bulamadım yani birkaç tane mevcut ama bu teknikle mi yapıldı tam bilmiyorum üzgünüm

FkXLY.jpg

c51hI.jpg

ikBKC.jpg

evEzm.jpg

bunlar gofre baskı olarak geçmektedir