Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kaliteli baskı hakkında

cemilx

🌱Yeni Üye🌱
Herkese iyi günler dilerim.

Birkaç sorum var yanıtlarsanız minnettar kalırım.
Geçenlerde fotolia dan bir resim alıp baskıya verdim, 1m x 1m boyutlarında, baskı çok kötü sayılmazdı, hatta iyiydi fakat monitörde göründüğü gibi de değildi. Yani canlı, gerçekçi durmuyordu.
Bugün başka yeri aradım ve durumu izah ettim, monitörde nasıl bir canlılık gerçekçilik görüyorsam o şekilde çıktı istiyorum dedim. Resimleri fotoliadan satın alıp vereceğim dedim, cm olarak boyutunu sordu. Ben de işte 37 x 22 dedim, ama 300 dpi olduğunu da. Boyut küçük olduğu için daha büyük şekliyle basmamızı isterseniz mutlaka bir bozulma olacaktır dedi.

Fotoliadan aldığımız resmi istediğimiz boyutta çıkartmamız mümkün değil mi? Örneğin 10 metrekare kadar yani bir odanın duvarı kadar büyütmek istiyorum, büyütüldüğünde bozulma olmasın istiyorum.
Bu konuda beni aydınlatır mısınız?

Bir de şunu sormak istiyorum;
Resme sağ tık yapıp özellikle/ayrıntılara baktığımda 300 dpi görünmesi o resmin baskıda istenilen boyutlarda çıkabileceği anlamına mı gelir?

Şimdiden teşekkürler.

Benzer konular

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Bir fotoğrafı büyüttüğünüzde, küçülttüğünüzde zaten belli bir yere ve renge sahip olan piksellerin yeri değişecektir. Program araya yeni piksel atmak zorunda kalacaktır. Bir fotoğrafın boyutunun değiştirilmesi işlemi yapılırken iki nokta arası renk değerinin hesaplanması işlemine "INTERPOLASYON" denir. Bu işlem sırasında bilgisayar aslında hiç olmayanı hesaplamaktadır. Haklı olarak kusursuz olmaz. İşte bu yüzden;
Fotoğrafın ebatlarıyla oynadığınız zaman muhakkak bozulma olur... ancak dpi değeri yüksek olan fotoğraflarda birim alana çok daha fazla renk taneciği düştüğü için biraz daha az bozulma olur. Büyük ebatlarda fotoğrafların kullanıldığı billboardlarda renkler iyiymiş gibi gelir ama onlara çoğunlukla uzaktan bakarız...

cemilx

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkür ederim yanıtınız için.
Bir de sağ tık, özellikler, ayrıntılar sekmesinden 300dpi olmasıyla alakalı bir soru sormuştum.

Phtshp

🌱Yeni Üye🌱
1-Bir metreye bir metre baskıyı kayıpsız alabilmeniz için 2,835 px x 2,835 px ve 300dpi olan bir baskı materyaline ihtiyacınız vardır. dpi ile çözünürlük farklı kavramlardır. Bir dosyanın 300dpi olması onun kayıpsız olarak herhangi bir ebatta basılabileceği anlamına gelmez. Baskı için çözünürlüğü yükselttiğinizde dpi düşer. Dpi programla arttırılır fakat efoja arkadaşımızın dediği gibi görselin kalitesi düşer.Genellikle büyük baskılarda bu dert edilmez çünkü büyük baskılara belli bir mesafeden bakılır.

2.Monitörler eğer profesyonel değilse sRGB renk uzayında çalışır.(Prolar adobeRGB) Baskıda ise CMYK ve extraları (Lc Lm gibi) kullanılır. Profesyonel bir monitörden bakmıyorsanız, günümüzdeki bütün monitörler oyun ve film için üretildiklerinden dolayı fazla aydınlatmaya sahiplerdir.Bu yüzden monitörde görseli olduğundan daha aydınlık veya canlı görmeniz normaldir.

3-Son olarak ise kullanılan baskı makinesi ve kağıt çok önemlidir.İç mekanda kullanılacak bir baskı ise 12 renk bir makinede bastırmanız renk geçişlerinin daha pürüzsüz olmasını sağlar.Baskı yapılacak malzeme önemlidir.Aynı dosyayı farklı kağıtlara basarsanız hepsinde renk gamutunun farklı olduğunu görürsünüz. İstediğiniz fotoğraf baskıları için özel olarak üretilmiş fotoğraf kağıtları vardır. Bu kağıtları baskı merkezleri pahalı olduğu için tercih etmezler. Bu konuda onları uyarabilirsiniz.

İyi akşamlar.