Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

KEVIN MITNICK-Hacker

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
KEVIN MITNICK

Kevin Mitnick (41), 1988’de FBI’ın ‘En Çok Arananlar’ listesinin başındaydı. Bu hacker dünyada ‘Sanal alemin Che Guevera’sı’ olarak anılmaya başlandı. Sun Microsystems, Novell ve Motorola gibi şirketlerin gizli bilgilerine ulaştı. Amerikan Hava Kuvvetleri’nin, FBI’ın sistemlerine girdi. 30 bine yakın kredi kartının şifresini kırdı. Ama 1995’te Japon astrofizikçi Tsutomu Shimomura’nın bilgisayarına girmeye kalkınca yakalandı. Beş yıl hapis yattı. 2010’a kadar hack maceralarını yazması yasak. Yine de ‘Benim hikayem değil, başka hacker’ların hikayelerini topladım’ diyerek önce 2002’de The Art Of Deception (Aldatma Sanatı) sonra da Amerika’da daha yeni çıkan The Art of Intrusion (Sızma Sanatı) diye iki kitap yazdı. Aldatma Sanatı, geçtiğimiz haftalarda ODTÜ Yayıncılık’dan Türkçe olarak da çıktı.

Kevin Mitnick, üç yaşındayken anne ve babası ayrılır. Garsonluk yapan annesi büyütür onu. 12 yaşına geldiğinde, Los Angeles’ın her yerine bedava yolculuk yapmanın yöntemlerini çoktan keşfetmiş, insanları aldatmanın tadına varmıştır. O kadar güçlü bir fotoğraf hafızası vardır ki, bütün otobüs numaralarını ezberleyebilir. Birçok parolanın yazıldığı listeye biraz baktıktan saatler sonra bile bütün numaraları hatırlayabilmektedir.

Korsanlığa ilk adım atışı lise yıllarına rastlar. Alanı o yılların iletişim mucizesi telefonlardır. ‘Telefon beleşçiliği, telefon sistemlerini ve telefon şirketleri çalışanlarını sömürerek telefon ağını tanımamı sağlayan bir çeşit korsanlıktı. Daha doğrusu toplum mühendisliği. Bu becerimi öyle bir noktaya getirmiştim ki, 17 yaşımda çoğu telefon şirketi çalışanını, ister telefonda, ister yüzyüze neredeyse her konuda inandırmayı başarıyordum.’

Mitnick, liseden sonra Bilgisayar Eğitim Merkezi’nde ders almaya başlar. Artık asıl oyuncağına kavuşmuştur: ‘Birkaç ay içinde okulun müdürü, işletim sisteminde açık bulduğumu ve tüm yönetici ayrıcalıklarına sahip olduğumu fark etti. Korsan kiralama uygulamasının ilk örneklerinden olabilecek bir şekilde, bana reddedemeyeceğim bir teklifte bulundu. Ya okulun bilgisayar güvenliğini geliştirmeye yönelik bir mezuniyet projesi yapacak ya da okuldan uzaklaştırılacaktım. Mezuniyet projesini yaptım ve yüksek notla mezun oldum.’

DEFALARCA TUTUKLANDI

1981, Mitnick’in başının belaya girdiği ilk yıldır. Amerika’nın en büyük telefon şirketlerinden Pacific Bell’in merkezine girmeye karar vermiştir. Şirketin çöpleri arasında yazı çıktıları, parolalar dahil çalışanların birbirlerine gönderdikleri notları bulur. Bir yöneticinin odasından kılavuzlar çalar. Bir arkadaşı onu ihbar etmese belki hiç yakalanmayacaktır. Sadece üç ay hapis cezası alır ama bir yıl gözetim altında tutulacaktır.

Hapisten çıktıktan kısa süre sonra bu sefer bir üniversitenin bilgisayarına girdiği tespit edilir ve tekrar altı ay hapse mahkum olur. Hapisten çıkar çıkmaz bu defa kredi kartı bilgilerini çalmaktan tutuklama kararı çıkar. Ama teslim olmaz, kaçar ve tutuklama kararı zaman aşımına uğrar.

Birlikte hacker’lık yaptığı en yakın arkadaşlarından biri, Mitnick’in ‘Bu son olacak’ yalanlarından öyle bıkmıştır ki, onu FBI’ya şikayet eder. Mitnick yakalanır.

1990’da şartlı tahliye edilir. Uslanmamıştır, yine bilgisayara girer; şartlı tahliye kurallarını ihlal eder. Her yerde aranmaktadır, o ise yakalanmamak için sürekli yer değiştirmekte, kredi kartı yerine nakit para harcamaktadır.

1994’te Japon astrofizikçi Tsutomu Shimomura’nın bilgisayarına girer. Shimomura, bilgisayarına girildiğini anladığında, bunun Kevin Mitnick’ten başkası olamayacağına karar verir. FBI’la işbirliği yaparak Mitnick’in bir kez daha yakalanmasını sağlar. Yine hapis yer. Bu seferki beş yıldır.

İŞ TEKLİFLERİ YAĞIYOR

Son yakalanışına kadar yaptıklarıyla o kadar büyük bir efsane haline gelmiştir ki, o hapisteyken başka hacker’lar, ‘Kevin’e özgürlük’ sloganıyla başta New Yok Times gazetesi olmak üzere pek çok kuruluşun internet sitesini çökertir.

2000’de serbest bırakıldığında, 3 yıl hiçbir elektronik alet kullanılmasına izin verilmez, seyahat edemeyecek ve telefonu da sadece annesini aramak için kullanabilecektir. Ayrıca 2010’a kadar yaptıklarını yazması da yasaktır.

2003’te bilgisayar kullanma yasağı kalktığında, televizyonlar Mitnick’in bilgisayara dokunuşunu naklen yayımlarlar. Daha sonra çeşitli şirketlerden bilgisayar güvenliklerini sağlamaları için sayısız teklif alır.

‘Artık değiştim. Bilgi güvenliği ve toplum mühendisliğiyle ilgili edindiğim geniş bilgi ve becerilerimi, devletin, işletmelerin ve bireylerin kendilerini koruyabilmeleri konusunda onlara yardım etmek üzere kullanıyorum’ der.

ALINTIDIR

Benzer konular

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkür ederim, paylaşım için...

Kevin Mitnick hep hayranlık duyduğum isimler arasında yeralmıştır, yaptıklarını tasvip etmek mümkün değil tabiki, ama bilgi teknolojilerinde; gelişimin, istikrarın, azmin ve daha da önemlisi elimizdeki bu yeni gücün farkına vardıran adamdır.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Ben teşekkür ederim; geçen gün bu adamın hayat hikayesinin anlatıldığı bir film izledim. Sayesinde yakalanmış olduğu japonun çaldığı yazılımı aslında bütün banka hesaplarına, devlet birimlerine, gizli departmanlara hükmedebilecek cinstendi. Ben aslında düşününce yaptığını destekledim. Çalıp kullanmadı ki... Çalmasaydı japon o yazılımla ne yapacaktı acaba?

graffi3D

♾️Grafik Gurusu♾️
Filmini bende izlemiştim. Aslında o adam isteseydi daha da kötü şeyler yapıp zengin olmayı amaçlayabilirdi.
Ama yapmadı, sadece yapması gerekenle yetindi. Gözünü hırs bürümemiş adamın.
Zaten en sonunda akıllanmış daha ne olsun :) teşekkürler paylaşım için..

the_one

♾️Grafik Gurusu♾️
Ben teşekkür ederim; geçen gün bu adamın hayat hikayesinin anlatıldığı bir film izledim. Sayesinde yakalanmış olduğu japonun çaldığı yazılımı aslında bütün banka hesaplarına, devlet birimlerine, gizli departmanlara hükmedebilecek cinstendi. Ben aslında düşününce yaptığını destekledim. Çalıp kullanmadı ki... Çalmasaydı japon o yazılımla ne yapacaktı acaba?

En yakın arkadaşı sorar Kevin Mitnick'e :
"Tüm polis departmanı peşinde ve yine başın derde girecek.Neden bu işin üstüne gidiyorsun?"
Cevap:"Sadece neye yaradığını merak ediyorum." :)
Güzel bir filmdi.
Ben o japona sinir olmuştum. :D

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Oldukça ilginç bir hikaye.Paylaşım için teşekkürler.

Ancak,eğer hafızam beni yanıltmıyorsa şu an dünyada en çok çekinilen korsanlar Ruslar, ardından Türkler geliyor diye duymuştum.

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Oldukça ilginç bir hikaye.Paylaşım için teşekkürler.

Ancak,eğer hafızam beni yanıltmıyorsa şu an dünyada en çok çekinilen korsanlar Ruslar, ardından Türkler geliyor diye duymuştum.

Nihat bey doğru tespit! ;) peki sebebini biliyormusunuz?

1- Duygusallık
2- Milliyetçilik
3- Zeka
4- Azim ve İnat (Ego tatmini)

tüm bunlar Rus ve Türk halkının ortak özellikleri, tabi bunları tetikleyen en önemli faktör ise hımbıllık ve kısa yoldan amaca ulaşmak. :rofl:

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Nihat bey doğru tespit! ;) peki sebebini biliyormusunuz?

1- Duygusallık
2- Milliyetçilik
3- Zeka
4- Azim ve İnat

tüm bunlar Rus ve Türk halkının ortak özellikleri, tabi bunları tetikleyen en önemli faktör ise hımbıllık ve kısa yoldan amaca ulaşmak. :rofl:

Bizimkilerde ilk iki madde daha çok ön plana çıkıyor.Ancak şunu unutmamak lazım ki hiç bir hacker kendi başına çok fazla bir şey yapamaz.Ekip çalımaşı en çok başvurdukları yöntemdir. :)

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Bizimkilerde ilk iki madde daha çok ön plana çıkıyor.Ancak şunu unutmamak lazım ki hiç bir hacker kendi başına çok fazla bir şey yapamaz.Ekip çalımaşı en çok başvurdukları yöntemdir. :)

Hımbıllığı kaldıralım ama; cidden kodlara inince pek hımbıllık kaldırmayacak şekilde çalışmak gerekiyor. :)

Ali KASAPOĞLU

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.alikasapoglu.com
Kevin mitnick 'hesap makinası bile kullandırtmıyorlar bana' diye ağlamıştı..

Bu korsanlık olayını bir ara çok incelemiştim neler yapılır hangi yollar izlenir vb.inanın bana çocukluktan gelen bir delilik ve akıl küpüne sahip olmak gerekiyor.Hazır kodları derleyip karşı makinaya yedirmekten ziyade exploit denilen kodları sıfırdan yazıyorlar adamlar.Yani karşı bilgisayarın işletim sisteminde çalışan bir bugu tespit edip sızabilecek bir anahtar kod yazmak.Bunun için nelere sahip olmak lazım,

Linux kullanacaksın bir kere..
C
Java
Python
Perl
Artimetik beyin lazım bol bol

Bunların hepsine hakimiyet kuran insan zaten insan değildir,delidir deli.Genelde ekip işte burda lazım oluyor.Bugün microsoft windows işletim sitemlerini BlackHat(karaşapka-kötü) korsanlarına test ettiriyor.Neden WhiteHat(beyaz şapka-iyilik)korsanlarına test ettirmiyor.Çünkü karaşapkalı açığı yakalayacak ki beyaz şapkalı açığı kapatsın.Acayip dümenler dönüyor bu yazılım korsanlığı sektöründe.Hatta virüs-antivirüs koderleride ortak çalışıyor malumunuz..

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Kevin mitnick 'hesap makinası bile kullandırtmıyorlar bana' diye ağlamıştı..

Bu korsanlık olayını bir ara çok incelemiştim neler yapılır hangi yollar izlenir vb.inanın bana çocukluktan gelen bir delilik ve akıl küpüne sahip olmak gerekiyor.Hazır kodları derleyip karşı makinaya yedirmekten ziyade exploit denilen kodları sıfırdan yazıyorlar adamlar.Yani karşı bilgisayarın işletim sisteminde çalışan bir bugu tespit edip sızabilecek bir anahtar kod yazmak.Bunun için nelere sahip olmak lazım,

Linux kullanacaksın bir kere..
C
Java
Python
Perl
Artimetik beyin lazım bol bol

Bunların hepsine hakimiyet kuran insan zaten insan değildir,delidir deli.Genelde ekip işte burda lazım oluyor.Bugün microsoft windows işletim sitemlerini BlackHat(karaşapka-kötü) korsanlarına test ettiriyor.Neden WhiteHat(beyaz şapka-iyilik)korsanlarına test ettirmiyor.Çünkü karaşapkalı açığı yakalayacak ki beyaz şapkalı açığı kapatsın.Acayip dümenler dönüyor bu yazılım korsanlığı sektöründe.Hatta virüs-antivirüs koderleride ortak çalışıyor malumunuz..

Bizde hacker dendiği zaman hep önyargı vardır, illa yazılımları alt üst etme düşüncesindeki siyah giyen, saçları dağınık muhtemelen gözlüklü genç adamlar,bu yorumunuz güzel olmuş bu anlamda. İnsanlar "hıııı... demek hackerlık bilgisayarlara sızan kötü adam rolünü üstlenmekten çok daha fazlası" diyecek.

Ali KASAPOĞLU

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.alikasapoglu.com
Bizde hacker dendiği zaman hep önyargı vardır, illa yazılımları alt üst etme düşüncesindeki siyah giyen, saçları dağınık muhtemelen gözlüklü genç adamlar,bu yorumunuz güzel olmuş bu anlamda. İnsanlar "hıııı... demek hackerlık bilgisayarlara sızan kötü adam rolünü üstlenmekten çok daha fazlası" diyecek.

Kesinlikle evet..Çok meşhurdu seneler önce school-bus sub7 gibi trojanları milletin pclerine bulaştırıp girenler... sonra ahkam keserlerdi ben hegırım ben gorsanım diye.. e bizde yedik o haltları hekır mı olduk hemen şimdi hakkını yemeyelim gerçek kişilerin..Bunlara lamer denilir işin jargonunda..hekır felan değildir bu adamlar!

3-5 senede öğrenilecek işler değil bunlar.Oturup ağ topolojini sökmen C programlama dilini sökmen zaten en az 5 seneni alacaktır:)

Gerçek hekırlar bilinmez zaten (kevin hariç o bir idol çünkü,birde ruslardan Fiber optik lakaplı biri vardı bilmiyorum yaşıyormu belki rus mafyasıyla anlaşamadı vurdular adamı:))

Her ne kadar tasvip edilmeyecek işlere bulaşsalarda yeni sistemler geliştirdiklerinden dolayı ve beyin nöronları bizden farklı şekillerde sıralandığı için ayakta alkışlanmalıdırlar.

Bill Gates sütten çıkma ak kaşıkmıdır yani sorarım size:)

pcfaresi

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
yeniguc.com
Kesinlikle evet..Çok meşhurdu seneler önce school-bus sub7 gibi trojanları milletin pclerine bulaştırıp girenler... sonra ahkam keserlerdi ben hegırım ben gorsanım diye.. e bizde yedik o haltları hekır mı olduk hemen şimdi hakkını yemeyelim gerçek kişilerin..Bunlara lamer denilir işin jargonunda..hekır felan değildir bu adamlar!

3-5 senede öğrenilecek işler değil bunlar.Oturup ağ topolojini sökmen C programlama dilini sökmen zaten en az 5 seneni alacaktır:)

Gerçek hekırlar bilinmez zaten (kevin hariç o bir idol çünkü,birde ruslardan Fiber optik lakaplı biri vardı bilmiyorum yaşıyormu belki rus mafyasıyla anlaşamadı vurdular adamı:))

Her ne kadar tasvip edilmeyecek işlere bulaşsalarda yeni sistemler geliştirdiklerinden dolayı ve beyin nöronları bizden farklı şekillerde sıralandığı için ayakta alkışlanmalıdırlar.

Bill Gates sütten çıkma ak kaşıkmıdır yani sorarım size:)
Size aynen katılıyorum, birde burdan Dünyada rekor kırmış Türkiyenin En Büyük Hacker ı İsKoRPitX i de anmadan edemicem. Neden andım aslında bu adam küçüklükten değilde 45 inden sonra başladı bu işlere ve çok ilginç bir hikayesi var isterseniz biyografisini konu olarak paylaşabilirim

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Size aynen katılıyorum, birde burdan Dünyada rekor kırmış Türkiyenin En Büyük Hacker ı İsKoRPitX i de anmadan edemicem. Neden andım aslında bu adam küçüklükten değilde 45 inden sonra başladı bu işlere ve çok ilginç bir hikayesi var isterseniz biyografisini konu olarak paylaşabilirim

Elini mi tutuyoruz paylaş tabii!... çok seviniriz :D

DeadBodieS

🏅Acemi Tasarımcı🏅
12 Yaşında İnsanları Kandırmanın Verdiği Zevk İle Bu İşlere Başlamış.