Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kitabım çıkıcak fakat kapak sorun oldu

karolla

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhabalar..

Türkiyenin en büyük japonca sitesinin sahibiyim. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda kitap serileri çıkarmaya başladık. Yaklaşık 3 aylık bir süre sonunda 1. kitabımızın içeriğini indesign programı ile bitirdim. Bu işe başlarken hiç birşey bilmiyordum bu program hakkında. Onu da öğrenmiş oldum. Kitabımızı A4 boyutunda ve 5mm taşma payı olacak şekilde tasarladım. Toplam 73 sayfadan oluşuyor. İnce bir kitap yani. Kitabın kapağını tasarlayabilirim fakat ölçüleri nasıl yapacağımı bilmiyorum. Mesala indesign programında tek bir sayfa oluşturup (2xA4 ebatında bir dosya) + ( tabi sırt payı da var) bunu kapak olarak çıkartabilirmiyim. 10 mm taşma payı da bırakırım.

Sorun şu: Sırt payını nasıl belirleyeceğim. Bir ders kitabı ( üzerinde sürekli alıştırmalar var, zira alfabeyi öğretiyoruz) için en uygun kağıt nedir. !. hamur diye duyuyorum hep tv reklamlarında. Sizden istediklerim şu: Bana 73 sayfa için uygun bir kağıtta sırt payı miktarını söylemeniz.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir :)

Bir de kitabı pdf formatında çıkarırken nelere dikkat etmem lazım.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhabalar..

Türkiyenin en büyük japonca sitesinin sahibiyim. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda kitap serileri çıkarmaya başladık. Yaklaşık 3 aylık bir süre sonunda 1. kitabımızın içeriğini indesign programı ile bitirdim. Bu işe başlarken hiç birşey bilmiyordum bu program hakkında. Onu da öğrenmiş oldum. Kitabımızı A4 boyutunda ve 5mm taşma payı olacak şekilde tasarladım. Toplam 73 sayfadan oluşuyor. İnce bir kitap yani. Kitabın kapağını tasarlayabilirim fakat ölçüleri nasıl yapacağımı bilmiyorum. Mesala indesign programında tek bir sayfa oluşturup (2xA4 ebatında bir dosya) + ( tabi sırt payı da var) bunu kapak olarak çıkartabilirmiyim. 10 mm taşma payı da bırakırım.

Sorun şu: Sırt payını nasıl belirleyeceğim. Bir ders kitabı ( üzerinde sürekli alıştırmalar var, zira alfabeyi öğretiyoruz) için en uygun kağıt nedir. !. hamur diye duyuyorum hep tv reklamlarında. Sizden istediklerim şu: Bana 73 sayfa için uygun bir kağıtta sırt payı miktarını söylemeniz.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir :)

Bir de kitabı pdf formatında çıkarırken nelere dikkat etmem lazım.

Öncelikle kitabınızı çıkar çıkmaz almak istediğimi belirteyim. Bir dönem Japonca çalışmıştım ama üzerinden uzun zaman geçti benim için tekrar başlamaya vesile olur.

Sorularınıza gelince; İç sayfalar için kullandığınız kağıdın gramajını bilemiyorum keşke belirtseydiniz ama yakın zamanda iç sayfası 70 gr enzo olan 72 sayfalık bir kitap hazırladım sırtını 5mm verdim cuk oturdu. Kapak içinse 300 gr tuale kullandım ama siz yine aynı gramajda kuşe kullanabilirsiniz. Ayrıca iç sayfalarda silme tabir edilen materyaller kullanmadıysanız taşma vermenize gerek yok ama illa verecekseniz 3 mm yeterde artar (5 mm olması sorun değil bu arada). Kapak içinse 5 mm taşma yeterlidir. Sayfa sayısına gelince yapabiliyorsanız 72 sayfada bitirmeye çalışın çünkü forma mantığında bir tabaka 16 sayfadır buda demektirki sayfa sayınızı 16'ya böldüğünüzde elde etmeniz gereken değerler tam, yarım ve çeyrek olmalıdır yani eğer 72 sayfa yaparsanız 72/16=4.5 forma yapar ve baskı için sorun değildir ama 73 sayfa ciddi bir sorun teşkil eder.

karolla

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Öncelikle kitabınızı çıkar çıkmaz almak istediğimi belirteyim. Bir dönem Japonca çalışmıştım ama üzerinden uzun zaman geçti benim için tekrar başlamaya vesile olur.

Sorularınıza gelince; İç sayfalar için kullandığınız kağıdın gramajını bilemiyorum keşke belirtseydiniz ama yakın zamanda iç sayfası 70 gr enzo olan 72 sayfalık bir kitap hazırladım sırtını 5mm verdim cuk oturdu. Kapak içinse 300 gr tuale kullandım ama siz yine aynı gramajda kuşe kullanabilirsiniz. Ayrıca iç sayfalarda silme tabir edilen materyaller kullanmadıysanız taşma vermenize gerek yok ama illa verecekseniz 3 mm yeterde artar (5 mm olması sorun değil bu arada). Kapak içinse 5 mm taşma yeterlidir. Sayfa sayısına gelince yapabiliyorsanız 72 sayfada bitirmeye çalışın çünkü forma mantığında bir tabaka 16 sayfadır buda demektirki sayfa sayınızı 16'ya böldüğünüzde elde etmeniz gereken değerler tam, yarım ve çeyrek olmalıdır yani eğer 72 sayfa yaparsanız 72/16=4.5 forma yapar ve baskı için sorun değildir ama 73 sayfa ciddi bir sorun teşkil eder.

tamam 72 yapılabilir. Ben bu işten hiç anlamam dolayısıyla da kitabın sayfalarının gramajı ne olacak bilmiyorum. O yüzden bu konuyu açtım. Nasıl bir kağıt kullanmalıyım. Zira ilk kitabımız alfabeyi öğretiyor. Bol bol çizim alıştırması var. össye hazırlanırken kullanıdğımız test kitaplarının kağıdı nedir mesela?

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
tamam 72 yapılabilir. Ben bu işten hiç anlamam dolayısıyla da kitabın sayfalarının gramajı ne olacak bilmiyorum. O yüzden bu konuyu açtım. Nasıl bir kağıt kullanmalıyım. Zira ilk kitabımız alfabeyi öğretiyor. Bol bol çizim alıştırması var. össye hazırlanırken kullanıdğımız test kitaplarının kağıdı nedir mesela?

Siz kitabınızı mesela 90 gr 1. Hamur olarak hazırlayabilirsiniz. Sırt için kesin birşey söyleyemiyorum ama en basitinden içte kullanacağınız kağıdın sayfa sayınız kadarını alıp cetvelle ölçebilirsiniz. Birde kitabınız çıkınca öm ile bana bildirebilirseniz sevinirim.

karolla

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Siz kitabınızı mesela 90 gr 1. Hamur olarak hazırlayabilirsiniz. Sırt için kesin birşey söyleyemiyorum ama en basitinden içte kullanacağınız kağıdın sayfa sayınız kadarını alıp cetvelle ölçebilirsiniz. Birde kitabınız çıkınca öm ile bana bildirebilirseniz sevinirim.

matbaacılar bililir muhtemelen 72 adet 90grlık sayfa için sırt kısmını.

ewiLdarQ

🏅Acemi Tasarımcı🏅
72 tane 90 gr kağıdı biraraya getirip ölçebilirsin :)
veya 81 tane 80 gr 1. hamur kağıdı ölçebilirsin aynı değeri verir..

karolla

🏅Acemi Tasarımcı🏅
peki bu işin pdf kısmı nasıl olacak. ayarlarını nasıl yapmam lazım kaydetmeden önce?

afidanci66

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Kağıt kalınlıkları mikro metre ile mikron cinsinden ölçülür. Firmaya ve kullanılan hamura göre aynı gramajlı kağıtlarda kalınlıkta farklılıklar vardır. Eğer renkli görsel kullanmayacaksanız kağıt içinde kitap kağıdı tercih etmeniz çok profesyonel bir seçim olacaktır. Hem 1. hamur kadar sık, hemde daha sağlam ve uzun ömürlü olacaktır. 70 gr. 2, hamur kitap kağıdı sizin için yeterlidir. Baskıyı yaptıracağınız matbaaya dökümanları götürüp bir numune hazırlayarak basmalarını rica etmeniz yeterli. Bu hesabı onlar yapıp sizi bu dertten kurtaracaklardır. Sayfa sayılarınızı 8 ve katları olarak hesaplamanız gerekir. Az yada çok olması durumunda bir üst sayıya tamamlamanız gerekecektir. 72 yerine 74 olması size 2 sayfa için 1 forma baskı maliyeti yükleyeceğinden 2 sayfa düşürmeniz maliyeti azaltacaktır. Montaj ise katlayacak firmanın makinasına göre değişiklik göstereceğinden montajı da matbaaya bırakmanız en akıllıca olanıdır.
Pdf formatına çevirirken diğer firmanın temin edeceği fontlar kullanmalı yada fontları firmaya vermelisiniz. Kesinlikle konvert yoluna gitmeyin. Matbaa bunu tasyik yapıp hataları düzeltecek, dolayısıyla sayfa yazılarında kayma olacaktır. Ayrıca pdf kaydı sırasında x1-a seçeneği ile kaydederseniz görselleriniz de bozulma olmasını engellersiniz.Hayırlı olsun.

karolla

🏅Acemi Tasarımcı🏅

merhaba kitabımız çıktı. Alfabeyi öğretiyoruz ilk kitapta. Şuan baskıdalar. ön ödemeleri alıyoruz. Haftaya perşembe gibi elinizde olur kitap.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
72 sayfalık bir kitabın sırtına yazı yazmaya gerek yok diye düşünürsek. Keza oldukça ince. Hele ki 80 gr. standart kağıt kullanılırsa... Bu durumda Siz ön Kapağı ve arka Kapağı kitabın ölçülerinde yapın. Kapağınızda kullandığınız renk veya deseni de aynı ölçülerde Sırt için ismi ile kaydedin. Matbaaya gönderin. Ve sırtı için dökümanının sırtta kullanılacağını özellikle belirtin.

Gerisini montajcı halleder...

Daha kalın işler içinde bu prensibi kullanabilirsiniz, sırta uygun deseni verdikten sonra kitabın ölçülerinde hazırladığınız dökümanın tam ortasına sırta gelmesi gereken bilgileri girin. Yine montajcı bunu ortalayıp gereksik kısımları keserek cuk diye oturtacaktır.

Sırt kalınlığı ancak basacağınız matbaadan öğrenebileceğiniz birşeydir. Belirli bir formülü yoktur. Var sa da, kağıt cinsi ve gramajı, katlama veya ciltleme makinalarının özellikleri kadar çok olacaktır ki, bence kimse bunları ezberleyeceğim diye uğraşmasın.