Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

kitap fontu

hatice67626

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar önerilerinize ihtiyacım var. bi şiir kitabı dizgisi yapacağim.
kitap dizgisi çok sade olduğu için fontun güzel olmasını istiyorum.
Açıkcası fontlarla aram çok yok. bi şiir kitabına hangi font güzel ve ağır durabilir.
önerilerinizi bekliyorum... şimdiden teşekkürler

Benzer konular

Atlanturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
Başlıkları Arial yap, şiir metnini century, palatino yap. Ya da gill sans olabilir. dene işte. zaten deneyerek bir yerelere ulaşabiliyoruz. Ben geçende yaptım bir tane şiir kitabı. Başlıkları Arial yaptım, şiirleri palatino yaptım.

hatice67626

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkür ediyorum. deniyorum fontları palatino ve gramond fontlarını daha önce yaptığım kitaplarda kullandım güzel duruyor. ama bu işi bilen insanlardan fikirde almak istedim. teşekkür ederim. başlıklar arial hiç denememiştim güzel olabilir gerçekten teşekkürler..

helvetica neue

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Şiirin içeriğine ve vermek istediği mesaja duyguya bağlı olarak bu değişir.

Ancak şöyle bir akıl yürüttüm;

Öncelikle şiirlerin sıradan düzyazıya oranla biraz daha büyük puntolarla yazılacağı düşünülürse ve böyle olmasa dahi şiirin sayfadaki yalınlık durumu sebebi ile biraz daha zarif font kullanılması şart.

Eğer şiir ağır içerikli ise serif fontları tavsiye ederim. Serif fontlar içinde Garamond (Adobe Garamond Premier Pro), Minion, Jenson (Adobe Jenson Pro) benim tercihimdir. Öneririm.

Eğer şiir daha çok 20. 21. yüzyıl eseri gibi duruyor ise sans-serif font kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Özellikle (Neue [New {Yeni}]) Helvetica benim favorimdir. Geometrik fontlarda güzel durabilir. Örn, Avant Garde veya Futura. Avant Garde daha ciddi bir hava katar.

Size zarif font kullanmanızı önerdim işte bu bağlamda örnek olarak Helvetica 55 (HelveticaNeueLTPro-Roman), 45 (HelveticaNeueLTPro-Lt) kalınlıklarından daha yukarıya gitmeyin. Bence 45 ağırlığı süper.

Başlıklar için;
içeriği serif yaptıysanız başlığıda serif kullanmanız uygun olabilir. Yada sans-serifte olabilir.
Ama içerik sans-serif ise başlıkta Sans-serif olsa daha cazip olur. Tercihen Helvetica öneririm.

Son olarak kitabın sade olduğunu söylemişsiniz ki, size yine ince font kullanmanızı bir kez daha önereceğim. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

hatice67626

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok güzel bilgilendirdiniz teşekkür ederim. tavsiyelerinizi kesinlikle deneyeceğim.

Grafsever

🌱Yeni Üye🌱
bilginiz için teşekkürler. Faydalı oldu.

Başlıkları Arial yap, şiir metnini century, palatino yap. Ya da gill sans olabilir. dene işte. zaten deneyerek bir yerelere ulaşabiliyoruz. Ben geçende yaptım bir tane şiir kitabı. Başlıkları Arial yaptım, şiirleri palatino yaptım.